Зелені світа

Зелені свята – друга назва тієї ж Трійці, одного з найбільших християнських свят, яке відзначається на 50-й день після Великодня. Передує йому цілий тиждень Зелених свят, тобто підготовки. 

Трійця, звісно, має особливу біблійну історію, в яку ми, скажімо, ніколи не вникали. І дарма, бо історія цікава і, фактично, стала початком заснування християнської церкви. 

Трійця: історія свята

Коли минуло 40 днів після воскресіння Ісуса і десять днів після його вознесіння, апостоли і Пресвята Матір Божа знаходилися у світлиці на другому поверсі в будинку на Сіонській горі. З ними були учні Христа і перші віряни – вони не знали, що їм робити далі. Раптом кімната заповнилася небувалим шумом – немов вітри залетіли у приміщення. На кожного апостола і на Пресвяту Марію зійшов Дух Божий у вигляді язиків полум’я. Апостоли раптово заговорили на різних мовах, яких раніше не знали. Зчинився неймовірний галас, який привернув увагу мешканців Єрусалиму.

Свято народження християнської церкви

Святий Петро вийшов на ганок і оголосив, що дух Божий зійшов на апостолів, і можуть вони пророкувати. Апостоли вийшли на вулицю і почали свої перші проповіді на мовах інших народів. Того ж дня близько трьох тисяч людей охрестилися – так народилася християнська церква.

Першим християнським храмом став той самий будинок на горі Сіон – нині Успенський храм Гробу Господнього в Єрусалимі. Апостоли розійшлися по багатьох країнах і почали нести вчення Ісуса Христа по всьому світу.

Зелені свята
Що треба робити на Трійцю

Самі зелені свята – тиждень, що передує Трійці – мали цілком язичницьке підґрунтя і були, по суті, святом завершення весняного і початку літнього календарного циклу.

  • У суботу, яку називали клечаною, домівку прикрашали зеленню: за ікони, лави, під вікна встромляли корінці та гілочки різних трав, на підлогу кидали запашні осоку, любисток, м’яту, лепеху, шавар.
  • У неділю йшли у ліс чи в гай грати, співати, хороводити і їсти все, що принесли з собою. Пікнік, по-нашому 🙂
  • Однак, спершу все ж йшли до церкви. Це головна настанова християнського свята.
Що не можна робити на Трійцю

Свято має перестороги. Кажуть, на Трійцю не можна:

  • проводити земляні роботи, бо це свято землі, і треба віддати їй шану;
  • рубати чи спилювати дерева, але можна їх прикрашати стрічками, віночками;
  • гуляти в лісі на самоті, купатися весь тиждень свят у річках і залишати худобу на пасовиську чи біля водойм. Інакше вхоплять мавки та русалки і затягнуть до свого царства 🙂

Ну і, як на всі свята, не варто виконувати важку домашню роботу: прибирати, прати, садити. Краще після церкви одразу на пікнік з родиною: співати, святкувати, як наші пращури – бо з Трійці починається справжнє літо. Як каже приказка: прийде Трійця – буде і на дворі, як на печі!