В Україні рідко говорять про дерматологію і тим більше про онкологію шкіри публічно. Є думка, що люди бояться цих тем і тому уникають їх у медійному просторі. Даремно. Про шкіру можна говорити по-справжньому цікаво, а про рак – зовсім не страшно. Однак українці не надто дбають про шкіру, не вважаючи її проблеми серйозними: подумаєш, прищик, подумаєш, почервоніло, подумаєш, родимки змінили колір – минеться! Насправді в цьому є велика частка правди: все минеться. Але за однієї умови. Якщо своєчасно робити профілактичні огляди у дерматолога.

Саме для цього ми розпочинаємо цикл публікацій «Що приховує наша шкіра» з Андрієм Лисецьким – дерматоонкологом, засновником мережі клінік CALM.

Шкіра – найбільший і найважчий орган нашого організму: її площа у дорослої людини в середньому 2 метри, а вага – 6-7 кілограмів! Шкіра – це наш вічний «одяг», який ми не переодягаємо ніколи. Звичайно, її верхній шар постійно оновлюється – протягом життя це відбувається приблизно 1000 разів. Але, на жаль, зняти її та одягнути іншу, як комбінезон, ми не можемо. Шкіра все життя нас захищає, зазнає впливу сонця, вітру, вихлопних газів та кислотних дощів, особливостей гігієни і навіть якості тканин, які ми вибираємо.

По шкірі хороший лікар може поставити багато діагнозів, адже вона досить точно відображає багато наших внутрішніх проблем. Але найсумніше, що шкіра теж хворіє. І особливо її люблять новоутворення різного походження, зокрема, й онкологічні.

Андрій Лисецткий про родимки

АНДРІЙ ЛИСЕЦЬКИЙ
дерматоонколог, засновник та головний лікар мережі клінік CALM

17 років професійної діяльності. Напрями: дерматоскопія та діагностика новоутворень шкіри, лазерне видалення новоутворень шкіри, лазерне омолодження, лазерне лікування захворювань та дефектів шкіри.

Засновник та спікер ГО «Лікарський фронт». Просуває ідею важливості профілактики здоров’я нації.

Популяризує лазерні технології в Україні.

Андрій Лисецький – людина, яка знає все про шкіру. Він погодився взяти участь у нашому спецпроєкті, аби донести до українок дві важливі новини. По-перше, рак шкіри вийшов на перше місце у світі серед онкологічних захворювань. А по-друге: рак шкіри виліковний за умови ранньої діагностики й терапії

Пристрій для огляду родимки
Андрію Вікторовичу, вибачте, а що у вас в руках?

Це дерматоскоп, головний «друг» будь-якого дерматоонколога. Він врятував чимало життів, попередив багатьох про небезпеку, допоміг вчасно вжити заходів. За допомогою дерматоскопа лікар буквально за пару секунд може сказати, чи небезпечна ваша родимка, чи можна про неї забути та спокійно жити далі.

Це так просто? Невже за пару секунд можна встановити правильний діагноз, тим більше онкологічний?

Так, це справді просто. Звичайно, потім ми надішлемо матеріали на патогістологічне дослідження, щоб переконатися в правильності свого висновку, але взагалі запідозрити недобре з родимкою може навіть людина без медичної освіти.

Я навіть рекомендую регулярно займатися самодіагностикою, щоб не пропустити тривожний момент. І тому існує методика АКОРД – це легко запам’ятати. Просто дивіться на родимки і визначаєте, чи немає в неї наступних ознак: А – чи є асиметричність, К – чи рівні її краї, О – чи не змінився окрас, Р – чи не виросла вона в розмірах, Д – яка динаміка змін протягом життя. І якщо ви помітили хоча б 2 з перелічених ознак, варто звернутися до лікаря.

Втім, незалежно від тривожних дзвіночків, все одно рекомендую включити дерматоскопію в список обов’язкових щорічних обстежень. Як стоматолога чи гінеколога. Хоча б тому, що ми не можемо розглянути всі свої родимки, багато з них знаходяться поза полем нашого зору, у складочках, у волоссі.

Самостійно ви просто не можете розглянути всі родимки, а іноді й взагалі не знаєте про їхнє існування

Але якщо родимка не турбує, якщо вона не якась там велика і потворна, як буває, а вона маленька, нічим не примітна, то чи варто йти до лікаря?

У цьому й парадокс, що великі родимки, що нависають, практично безпечні! А ось плоскі цятки бувають іноді дуже підступними! І чим старшими ви стаєте, тим більше шансів, що родимки можуть поводитися не зовсім адекватно. Тому наших молодих пацієнтів я прошу обов’язково стежити у цьому сенсі за своїми літніми батьками.

Тільки родимки становлять для нас онкологічну небезпеку?

Ні, не тільки. Існує три види раку шкіри: плоскоклітинний, базаліома та меланома. Але перший і другий типи, хоч і можуть принести багато неприємностей, проте вони не такі небезпечні. Вони можуть неабияк зіпсувати якість життя і зовнішність людини. Відомі, наприклад, випадки, коли базаліома руйнувала хрящі носа, очі, проростала до мозку. Її можна видалити, хоч і важко, але треба розуміти наслідки.

Проте ви говорите насамперед про те, що треба бути мега уважними саме до родимок…

Безумовно, адже саме з родимок «зростає» меланома – найагресивніший тип раку, який дає метастази. Її – меланому – називають чорною королевою, тому що вона швидко розвивається, формує метастази. Але її можна повністю вилікувати, якщо вчасно виявити! Але, на жаль, наші пацієнти часто затягують з діагностикою, і, як результат, летальних випадків в Україні від меланоми майже вдвічі більше, ніж, наприклад, у США, де повністю одужують понад 97% хворих на меланому (3% складають особливо запущені).

Чому у нас ці показники вищі вдвічі? Це ж катастрофа! Українська медицина не справляється?

Чудово справляється! В Україні хороша база, досвідчені лікарі та й взагалі є все, щоб змінити ситуацію. Але головна проблема українців – непоінформованість, медична безграмотність, байдуже ставлення до свого здоров’я, забобони, небажання ЗМІ про це говорити.

Результат – пізня діагностика: люди часто приходять до лікаря, коли вже важко щось змінити

Ви сказали забобони? Що це означає? Який стосунок це має до проблеми?

Справжнісінькі забобони, як у середньовіччі! Страх видаляти родимки! Дивні установки, що родимки – це мітки долі, і їх не можна чіпати. І якісь зовсім неадекватні приклади на кшталт «Ось йому, Івану Петровичу, видалили родимку, і він помер». А він помер не через те, що родимку видалили. А від того, що це давно вже не родимка, а меланома. І якби Іван Петрович прийшов до лікаря, коли родимка тільки-но почала видозмінюватися, він був би живий і здоровий. Особливо страшно, коли цього не розуміють молоді, добре освічені люди. Адже факт: рак шкіри істотно помолодшав у всьому світі. Якщо раніше він вважався хворобою тих, кому за 50-60, то сьогодні мені доводилося неодноразово оперувати і 30-річних.

Та що говорити про пацієнтів, навіть лікарі інших спеціалізацій часто виявляють глобальну некомпетентність. У мене була пацієнтка – дівчина, якій не було й 30 років. У неї була меланома 4-ої стадії в пупці. А довела вона себе до такого стану, бо показала свій пупок гінекологу. І та, замість того, щоб відправити дівчину до профільного фахівця, призначила їй якісь мазі та примочки. На жаль, дорогоцінний час було втрачено, і прогноз був не дуже обнадійливий.

Ваша мережа називається CALM – Клінічна Академія Лазерної Медицини. Виходить, у вас новоутворення на шкірі видаляють не скальпелем, а лазером?

У нас можливо видалити утворення і скальпелем, але навіщо, якщо є більш сучасні, безпечні та практично безболісні методики? Що таке лазер насправді? Це сучасний інноваційний скальпель. Лікарі-лазеротерапевти як джедаї: є звичайні лицарі та мечі, а є просунуті – з лазерними мечами. У лазерного методу багато переваг. Безконтактність, що унеможливлює інфікування. Коагуляція судин під час видалення: лазер одразу запаює судини, пацієнт виходить із клініки вже із сухою ранкою, без крові, загоєння проходить швидше. Відсутність швів, невелика травматичність.

Завдяки лазерним методикам вирішити більшість проблем можна за кілька хвилин, а період реабілітації практично непотрібний. Людині не треба довго лежати, брати лікарняний і на місяць-два випадати з життя. Однак, якщо виявиться, що з якоїсь причини скальпель буде більш ефективним, то, звичайно, ми використовуємо його. Це зазвичай стосується утворень розміром понад 2 см.

Тобто вас можна назвати фанатом лазера? Чому ви вирішили займатися саме лазерною медициною?

Так, сьогодні я справді пристрасний прихильник лазерних методик. Але я не одразу до цього прийшов. Просто я завжди цікавився найсучаснішими технологіями в медицині, не тільки лазерними. Шукав інформацію, відвідував семінари, читав книжки. 15 років тому не було ютуба, тому дізнатися про щось нове, просто клікнувши на посилання, було нереально. Але одного разу на семінарі я почув про лазерне видалення новоутворень і заглибився в тему, збирав інформацію. Так почалося моє стажування у відділенні лазерної медицини у Національному інституті раку. Я захопився миттєво і зрозумів, чим саме хочу займатися.

Сьогодні, навіть через 14 років, вважаю, що видалення новоутворень лазером – це інноваційно, швидко, безпечно та результативно

Огляд родимки
Якщо у нас все так добре, то що потрібно зробити, щоб відсоток повного лікування від раку шкіри та інших серйозних захворювань теж наблизився до 100, як у США та провідних європейських країнах?

Потрібно, щоб прийшло усвідомлене ставлення до свого здоров’я. Щоб українці перестали ховати голову в пісок і почали цікавитися своїм організмом, його особливостями, можливостями сучасної медицини, щоб профілактичний огляд став не вимогою роботодавця, а частиною загальної культури, нової національної культури.

Необхідно, щоб ЗМІ не боялися порушувати «нерейтингові» теми, до яких належить і онкологія. Люди повинні зрозуміти, що боятися треба не самого раку, а пізнього виявлення та метастазів! Але для того, щоб їх не було, потрібно регулярно ходити до профільних лікарів на профілактичні огляди, а не бігти в клініку, коли вже болить/пече.

Потрібні хороші освітні програми та соціальні проєкти, щоб залучати людей до сфери здоров’я як національного інтересу. Нам потрібна здорова нація, яка зможе розвивати Україну та рухати її вперед. Саме здорова більшість допоможе вирішити й гострі соціальні проблеми з тими, хто потребує допомоги та підтримки: люди похилого віку, діти, люди з особливими потребами.

І ще потрібна любов до себе, відповідальність за себе, турбота. Особливо зараз під час війни. Адже здоров’я – це не зруйнований будинок, його не відбудуєш потім – тільки тут і зараз. Тому ми, клініка CALM, постійно впроваджуємо ініціативи для людей: проводимо місячники безкоштовної діагностики, круглі столи для журналістів та блогерів, стукаємось у ЗМІ, залучаємо до наших проєктфі відомих людей, щоб у кожному українському домі знали: шкіра захищає нас, але вона теж дуже потребує нашого захисту.

Дбайте про своє здоров’я, дівчата. Адже зараз це як ніколи важливо. Записатися на прийом лікарів можна на сайті мережі клінік CALM. До речі, мережа працює не лише з досвідченими дерматологами, лазеротерапевтами, а й косметологами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: