У День спротиву окупації Криму 26 лютого в столиці відкрилася виставка «Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму». «Ломикамінь» у назві виставки означає тендітну квітку, яка є ендеміком Криму й росте тут на високогір’ї. Вона є символом життєстійкості та вміння долати труднощі.

Мета виставки – привернути увагу до історій жінок, яких незаконно ув’язнили за підтримку України, вшанувати силу та відважність дружин політв’язнів, а також тих, хто щодня чинить спротив загарбникам, борючись за свої права та свободи. Тут представлені картини, присвячені кримським жінкам, що чинять опір окупації, серед яких і політув’язнена кримська татарка Леніє Умерова.

Детальніше про все це розповіли художниця Алевтина Кахідзе, постійна представниця президента в АРК Таміла Ташева та кураторка заходу Тетяна Філевська

Алевтина Кахідзе присвятила свою картину кримській татарці Леніє Умеровій, яку окупанти понад рік незаконно утримують у російському СІЗО, звинувативши у «шпигунстві». Вперше художниця показала свій проєкт у жовтні 2023 року під час Другого Парламентського саміту Кримської платформи у Празі. Його особливістю є те, що всі малюнки були створені за годину. Один з таких художниця написала за годину на очах у гостей виставки. Вона зазначила: «Я перечитала дуже багато інформації про Леніє: і відео продивилася, і деякі з її фраз, які вона каже в суді: «Все буде супер, Слава Україні!», і з листа її, який вона написала: «Це мої близькі моя земля, відмовлятися один від одного на користь іншого – це злочин». Також Кахідзе у своїй роботі висвітлила історію 93-річної Муміне Муртази-Карабаш, учасниці кримськотатарського національного руху та багатодітну матір, нагороджену орденом «Материнська слава».

Таміла Ташева зазначила, що мета виставки – показати роль жіночого спротиву на окупованих територіях: «Ми бачимо, як після повномасштабного вторгнення зріс спротив на території півострова, і багато з цих людей, які чинять спротив, – це жінки. Дуже часто, коли ми говоримо про спротив і, в тому числі, збройний спротив, на думку спадає образ чоловіка, але це насправді не зовсім так. Зокрема коли ми говоримо про Крим, бо дружини політв’язнів, які борються за своїх чоловіків, – дуже відважні адвокатки».

Кураторка виставки Тетяна Філевська наголосила, що цей захід є історією про тих, хто бореться проти російської окупації за звільнення Криму: «Нашими героїнями є багато жінок, які зараз знаходяться в тюрмах російських. Але також ми говоримо про тих, хто не має виявленої політичної активної позиції, але страждає від окупації, як, зокрема, родина Еміне Зіятдінової, яка представлена двома частинами нашого проєкту «Крим. Дім». Ми прислухаємось до жіночих голосів, які мають різні стратегії дії, стратегії спротиву, і деякі з них мають дуже активну позицію, через яку потерпають».

Серед художниць, роботи яких представлені на виставці, – Еміне Зіятдінова, Алевтина Кахідзе, Марія Куліковська, Лія Достлєва, Юлія По, активістки жіночого руху спротиву «Зла Мавка»

Виставка триватиме з 26 лютого до 13 травня 2024 року в Представництві Президента України в АРК/Офісі Кримської платформи (вул. М. Грушевського, 24/2).