Програмування для дітей орієнтовано на отримання базових навичок створення комп’ютерних програм з раннього віку. Мистецтво кодінгу і загальна комп’ютерна грамотність не тільки корисні для майбутньої кар’єри, але й сприяють інтелектуальному розвитку дитини, стимулюючи творче мислення і логіку.

Перед батьками стає лише одна задача – вибір напрямку. Можна виділити три основних напрямки: створення ігор, розробка веб-сайтів та розробка мобільних додатків.

Напрямки програмування для дітей

Створення ігор – напрямок програмування для дітей, з якого заведено починати шлях опанування IT. Основною перевагою є його доступність навіть для найменших учнів, приблизно с 6-7 років. Діти такого віку працюють у середовищі Scratch, за допомогою якого створюються перші анімовані міні-ігри. 

Діти підліткового і старшого віку можуть знайти себе у програмуванні складніших ігор у за допомогою Unity або Unreal Engine. Основний недолік – напрямок може бути не таким цікавим для тих, хто не захоплюється геймінг-індустрією. 

Розробка мобільних додатків для дітей відрізняється тим, що частіше за все передбачає використання інструментів зеро кодінгу. Напрямок підходить для дітей 9-14 років, для навчання використовуються середовища AppInventor або Thunkable. Серед переваг можна виділити велику практичну користь такої навички, серед недоліків – доволі важко знайти навчальні програми для тих, хто хоче працювати з кодом, а не з конструктором.

Розробка веб-сайтів підійде для дітей 11-18 років. Для створення сайтів передбачено опанування мов програмування HTML, CSS та JavaScript, діти старшого віку можуть працювати з Python – таке розмаїття належить до переваг напрямку. А от серед недоліків слід виокремити високий рівень складності.

BUKI
Підготовлено за підтримки маркетплейсу Buki: https://buki.com.ua/tutors/prohramuvannia/kyyiv/

Як вибрати найкращий напрямок для дитини

Аби вибрати напрямок програмування для дитини, батькам слід враховувати декілька чинників:

  1. Вік та інтереси дитини. Шестирічній дитині буде важко розробити сайт, а підліток не захоче створювати примітивні ігри. Не останню роль грають і особисті вподобання.
  2. Особливості напрямків програмування. Зважте переваги та недоліки кожного з них, вивчіть доступні формати навчання, навантаження і тривалість згідно з потребами вашої дитини.
  3. Можливості для практики. Перш ніж обирати напрямок, подумайте, чи зможе дитина використовувати й розвивати отримані навички далі, чи будуть в неї можливості для практики.
  4. Потреба у менторстві. Опановувати програмування можна і самостійно, і з допомогою репетитора або ментора, індивідуально або в групі – залежить від віку та особливостей кожної окремої дитини. 

Оскільки IT – доволі складна галузь з великими обсягами інформації для засвоєння, у більшості випадків навчання з досвідченим викладачем виявляється більш продуктивним та систематизованим. 

Діти та програмування: як знайти ментора чи репетитора

Для ефективного опанування обраного напрямку програмування слід підібрати оптимальний формат навчання. В залежності від потреб дитини та можливостей батьків це може бути один з трьох варіантів:

  • Онлайн-навчання. Дистанційний формат довів власну зручність, на вибір батьків існує багато якісних програм з можливістю складання індивідуального графіка. Зазвичай онлайн-курси проводяться сертифікованими школами у невеликих групах.
  • Курси офлайн-навчання, тематичні табори з програмування для дітей. Підійдуть тим, в кого є потреба у живому спілкуванні з колективом. Зазвичай пропонують насичену навчальну програму, що містить додаткові корисні елементи – як от мастер-класи від експертів або екскурсії.
  • Репетиторство. Якщо дитина потребує більшої уваги або не хоче займатись у колективі, можливо, їй підійдуть індивідуальні заняття. За домовленістю їх можна організувати як вдома в учня, так і у викладача, або онлайн.

Резюме

Програмування – сучасне та корисне хобі для дітей різних вікових категорій. Сьогодні й малеча, і її батьки мають доволі великий вибір напрямків і можливостей для навчання: важливо лише зробити правильний вибір. Інакше навчання виявиться нецікавим і не буде мати жодного сенсу.

Батькам, що шукають школу або викладачів з програмування для своєї дитини, варто звертати увагу на:

  • Професіоналізм та досвід викладача не тільки у галузі програмування, але й у роботі з дітьми;
  • Програму навчання, її структуру та кількість практики – чим більше, тим краще;
  • Інтенсивність, тривалість та кількість занять, аби не перенавантажити дитину, але й уникнути марних витрат часу.

Тоді заняття принесуть максимальну користь і приємні емоції.