спецпроєкт
ВГО
«Спілка археологів України»
linza agency

ПАСПОРТ
ТВОЄЇ
ІДЕНТИЧНОСТІ

історія об’єктів нашої спадщини, зображених
в українському закордонному паспорті

Чи багато з нас помічали, що в українському закордонному паспорті зображені найвизначніші історичні пам’ятки нашої держави? І не поодиноко, а аж на 26-ти сторінках із 34-х, які є у паспорті. Його розгортали всі, але чи звертали на увагу? На Гіперборейську Ладу з Трипільської культури, зображену на сторінці 8, на розкішні сережки на сторінці 13, на Софію Київську на 17 сторінці, на козака з акварелі С. Васильківського на сторінці 25… Фактично, наш закордонний паспорт — це коротка енциклопедія української ідентичності, і її варто вивчати.

З цією метою ВГО «Спілка археологів України» та комунікаційна агенція linza agency ініціювали просвітницький проєкт «Об’єднані історією: культурна спадщина України на сторінках закордонного паспорта». Вона включає відеоролики про історію самого паспорта, а також різних пам’яток, інформаційні постери у поїздах Інтерсіті та інформаційну кампанію «Паспорт твоєї ідентичності».

До кампанії долучилося й наше онлайн-медіа Українки і створили спецпроєкт, присвячений знаковим зображенням закордонного паспорта – Софії Київській, козацьким символам, артефактам Трипілля і, звісно, прикрасам.


Собор святої Софії у Києві або Софія Київська – одна з найвідоміших українських пам’яток. Їй присвячені десятки досліджень, книг, публікацій, мистецьких творів і сторінка 16 закордонного паспорту України. Зрештою, собор і сам є зразком мистецтва, архітектури та монументального живопису. Але Софія цікава ще й тим, що має чимало знакових для українок фактів.

«Жіночої присутності у соборі дуже й дуже багато», – розповіла нам докторка філософських наук, професорка Київського національного університету імені Тараса Шевченка, академічна директорка Единбурзької бізнес школи в Україні, експертка Українського культурного фонду Наталія Кривда. Вона відкрила для нас Софію Київську з «жіночого» боку. А історик, провідний екскурсовод Національного заповідника «Софія Київська» Олександр Тіточка додав цікавих фактів.

Про Софію, як модель всесвіту, про Оранту, як символ непорушності України, про Діву Марію – втілення українських матерів, про Жіночу вежу – доказ вагомої ролі жінок і про графіті князівен, які свідчать про жіночу самостійність ще з часів Київської Русі, читайте у розповіді наших експертів за посиланням.


На сторінках закордонного паспорта України серед інших унікальних об’єктів культурної спадщини зображені прикраси, які є нашим національним скарбом, – золота скіфська пектораль, а також сережки у вигляді сфінкса та пластини-аплікації із зображенням богині Апі.

І це не дивно, що саме прикраси «потрапили» у паспорт: адже завжди відігравали важливу роль в історії людства. І їхня різноманітність та семантичне навантаження доволі важко систематизувати чи стисло описати. Але ми спробували разом з експерткою Вікторією Котенко, кандидаткою історичних наук, старшою науковою співробітницею відділу античної археології Інституту археології Національної академії наук України.

Що носили українки за часів сивої давнини, що означали прикраси і яка взагалі їх сутність, які найдавніші прикраси в історії людства, що пов’язує сфінкса та українські землі, чому саме Золота Пектораль є найціннішою знахідкою і чому українки полюбляли зґарди – усе це читайте у нашому дослідженні за посиланням.


Козацтво втілило найкращі риси нашого народу: мужність, волелюбність, гідність, вірність, демократизм. І багато в чому заклало підвалини для подальшого розвитку українців як нації. Закономірно, що козаки й козацька спадщина теж зображені у закордонному паспорті України, причому аж на трьох сторінка!

На сторінці 23 – булава та Герб війська Запорозького, на сторінці 24 – козацькі музичні інструменти бандура та литаври, Хотинська фортеця та фрагмент козацького човна «Чайка», на сторінці 25 – фрагмент козацького човна «Чайка» та фігура козака з акварелі С. Васильківського.

Ця «чоловіча» козацька доба видалася нам цікавою не абстрактно, а дуже предметно – через одяг, який носили й міщани, і шляхта, й козаки, і жінки. Адже одяг є не просто носієм матеріальної культури, а й візуальним проявом ідентичності.

Це доводить і наша експертка Ірина Погорожельска, молодша наукова співробітниця державного підприємства «Охоронна археологічна служба України», завідувачка реставраційної лабораторії: «У насш час паспорт засвідчує вік людини, її громадянство, де вона мешкає, чи перебуває у шлюбі, чи має дітей – тобто ідентифікує. А в козацьку добу про все це розповідав одяг. Він загалом відображав чимало сторінок життя його власника».

Про одяг як депозит, нагороду й дзеркало епохи, про жіночі сорочки, летники і пояси, про козацькі не лише шаровари, а й шапки й пояси – читайте у цікавій антології за посиланням.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: