на правах реклами

Ми в редакції (як і більшість українок, напевно) були впевнені, що про натуральну косметику знаємо достатньо: є в складі екстракт ромашки чи оливкова олія, на етикетці – екоштамп, а під назвою – слова «рослинна», «органічна» чи «зелена» – все, значить, натуральна.

Ми так би й вважали, якби не потрапили на екскурсію до фабрики, на якій вже 17 років виробляється натуральна косметика, експортується до Європи, Японії і навіть в Бразилію. Ні, не якась французька чи німецька, а наша українська – ЯКА.

Зізнаємося, про неї мало що знали, як і те, що в Україні взагалі виробляють натуральну косметику такого високого рівня. На міжнародних виставках спершу теж дивуються, що ЯКА – made in Ukraine, а потім замовляють цілі серії, як, наприклад, Бразилія, де натуральна косметика складає 65% усього ринку. В Україні – лише 1%, уявляєте. Звідси й міф, що її не виробляють. Виробляють, більше того, ЯКА має міжнародні сертифікати, а асортимент налічує понад 150 продуктів.

На прикладі ЯКА розібрали найтиповіші міфи про натуральну косметику, щоб і ви, україночки, в ній розбирались

Вважається, що натуральна – це косметика, яка має хоча б один натуральний компонент

Насправді натуральними мають право називатися лише ті креми, шампуні, гелі тощо, в складі яких щонайменше 80% компонентів натуральні, без емульгаторів, синтетичних консервантів, ароматизаторів, барвників і продуктів нафтохімії. В косметиці ЯКА, наприклад, натуральних компонентів 99%. Серед них можуть бути молочний протеїн, еластин (білкова сполука), морський колаген (екстракт зі шкіри морських риб) – це теж натуральні складники, і вони є, наприклад, в «Зеленій лінії».

Є ще комплекс Piroctone Olamine – протигрибковий компонент гелю «Для інфікованої шкіри», який допомагає від вугрових висипів. Тобто якщо на етикетці натуральної косметики вказані не лише назви рослин, екстрактів, жирів – не треба лякатися. Головне, щоб у складі засобу 80% не займала таблиця Мєндєлєєва і лише 5% екстракт, скажімо, ромашки і чебрецю. Має бути навпаки.

В натуральній косметиці не має бути парабенів, сульфатів та агресивних ПАВів

Вважається, що натуральна косметика має мати сертифікат

Насправді сертифікат є обов’язковим, але який саме? І от в цьому питанні – неймовірна плутанина. Хтось ліпить на банку просто надпис «еко», хтось друкує на етикетці зелений листочок, кружечок, якийсь екоштампик, а ми це сприймаємо як гарант.

В Європі дійсно багато різних сертифікатів натуральності, і частина з них, так, її гарант. Один з найвідоміших, наприклад, – ECOCERT французької організації, яка оцінює на натуральність косметику з 80 країн і видає сертифікат лише тим, в кого продукти не менш ніж на 95% складаються з натуральних компонентів.

В Україні відсутні органи та норми регулювання виробництва натуральної косметики, а вищезгадані екоштампики чи листочки, якими грішать на нашому ринку косметики деякі виробники та постачальники, є ніщо інше, як маркетинговий хід.

Тому найнадійніший спосіб не потрапити на псевдонатуральну косметику – читати склад продукту до здійснення покупки

Вважається, що натуральна косметика має обмежений асортимент

Насправді асортимент дуже широкий. Хоча ми теж раніше вважали: мовляв, натуральні компоненти важче екстрагувати, зберегти, а значить, вони мають менший термін зберігання й обмеженість у застосуванні. Та й скільки там придатних для косметики рослин чи продуктів? Ну олія, ну мед, ромашка, чистотіл, алое – все. І що з них зробиш? По одному виду крему чи мила. Помилялись.

Скажімо, в ЯКА – понад 150 найменувань засобів: для волосся, обличчя, тіла, сонцезахисна лінія і навіть чоловіча. Найбільша – «Зелена», в її основі олії, ефірні олії, екстракти. Є тонік для лиця з гідролату огірка, молочко для тіла з мигдалю, скраб з екстракту моркви, крем-гель для душу на молоці та суниці, шампунь з дьогтем, мило з олією волоського горіха – важко вибрати, чесно.

Є засоби для відновлення після «синтетики»: шампуні, кондиціонери, маски, спреї для фарбованого чи пошкодженого волосся, понад два десятки.

В косметичній серії засобів не менше: флюїди, піни, сироватки, муси, масла, гоммаж, креми не лише з рослинних компонентів, а й з біозолотом і червоною ікрою. Щоб ви знали, золото й ікру справді додають, це не маркетинговий хід, і вони – не зі злитків чи банок, а є гідролізатом 🙂

Золото й ікра в косметиці – це рідини, розчини протеїнів. На власні очі бачили їх у пляшках на складі ЯКА

Вважається, що натуральна косметика може продаватися лише в екокрамницях

Насправді натуральність не накладає обмежень, і така косметика може продаватися всюди: в торгових центрах, в косметичних мережах, в звичайних магазинах і, так, в екокрамницях також – сам бог, як-то кажуть, велів. Просто синтетична косметика в торгових точках переважає, її в рази більше, на її фоні полиця чи куток з натуральною косметикою не так впадають в око.

Спитайте в «Ашані», «Новусі», чи є там, наприклад, ЯКА: є! Просто ви, як і ми, не завжди помічали. Через нашу ж неуважність і незнання українським маркам важче пробитися і тим паче відкрити фірмовий магазин – це неабиякі витрати, їх краще спрямувати на нові косметичні розробки. Але існує брендовий інтернет-магазин, де можна вивчити весь асортимент, не стаючи з дивану.

В інтернет-магазині також можна підібрати косметику з консультантом і в один клік купити з доставленням майже додому

Вважається, що натуральна косметика – найбезпечніша

Насправді натуральна косметика корисніша. Бо хтозна, як всі ті штучні парабени, які ми роками вмащуємо в волосся, шкіру, потім на них же і відобразяться. Це не алое і бджолиний віск з натурального мила, не рослинний відвар в шампуні «Верес», не екстракт секреції равлика у кремі «Нові ручки» – вони біосумісні зі шкірою і точно не «відкладуться» в тілі.

Але натуральні компоненти можуть викликати алергію, і це єдине «але» такої косметики. У нас в редакції так колега виявила алергію на… просту ромашку, а один з топ-менеджерів ЯКА – на звичайний дьоготь, з якого роблять фірмове мило і шампунь марки.

Перед використанням натуральну косметику краще протестувати

Вважається, що натуральна косметика має давати миттєвий ефект

Насправді вона має м’яку і накопичувальну дію. Точніше так: гелі, мила, шампуні – звичайно, діють одразу, легко змивають бруд, пом’якшують, зволожують шкіру. А от натуральні креми, флюїди, сироватки моментального ліфтингу, омолодження, освітлення, які обіцяють, скажімо, виробники синтетичної косметики, дійсно не мають.

В ЯКА, наприклад, є гідрогель для вмивання з мініліфтингом – так і написано чесно: «міні». Він не зробить «кругову підтяжку», але наситить шкіру, тонізує, надасть відчуття пружності. Натуральна косметика взагалі створена для гармонійного догляду: тонізування, зволоження, живлення, очищення, а не як замінник процедури косметичного салону.

І так, натуральні шампунь, гель, мило майже не піняться. Багатьох це дивує: адже «чим більша піна, тим краще миє». Черговий міф, але вже не про натуральну, а синтетичну косметику. Піна не миє! Це лише «хмара» ПАВів, і чим їх менше, тим краще. В натуральному шампуні хімії взагалі нема, тому нема й піни. А в кожен шампунь-кондиціонер «З протеїнами вівса» ЯКА, до того ж вручну вкладає стеблинку, а не парабени і силікони.

Що не менш важливо: в українську натуральну косметику вкладають не лише природні чисті екстракти, а й власне ім’я. Бренд ЯКА заснувало подружжя Тарасевичів, зараз в компанії працює ще й син. І це дуже тішить: українська натуральна косметика не просто є, в неї є майбутнє. І це вже не міф, на щастя.