Національний музей історії України (МІСТ) знову порадував цікавою виставкою – цього разу під назвою «На зв’язку!». Дівчата з журналу “Українки” побували на відкритті й були вражені експозицією. Тут представлені старовинні листи, листівки, радіоприймачі, телефони від початку ХХ ст. й до наших днів, обладнання перших телефонних станцій, телеграфні апарати ХІХ століття, таксофон, що стояв у Києві на Подолі у 1990-х роках, одні з перших персональних комп’ютерів в Україні та багато іншого.

Крім того, на виставці можна почути переговори по російській рації Р-168, що була знята військовими з російської командно-штабної машини, знищеної у боях під Києвом у 2022 році.

Також тут діє інтерактивна локація «кабінет Стіва Джобса» облаштована Музеєм техніки Apple техномережі YABLUKA, де можна сфотографуватись за столом відомого винахідника.

Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук: «Ця виставка присвячена засобам зв’язку, а найдавнішою формою комунікацій були візуальні. Наприклад, наскельні малюнки, завдяки яким можна було передавати інформацію. Написи на стінах – теж свого роду комунікація, одна з найдавніших форм – написи на стінах церков, як-от графіті в Софійському соборі. Церква – це теж свого роду засіб зв’язку з Богом, і більшість написів там пов’язані з проханнями про допомогу. Інші важливі засоби комунікацій – дороги, газети. Комунікації важливі в нашому житті, хоча б для того, щоб знаходити порозуміння».

Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук
Хронологія розвитку зв’язку та експозиція виставки
Кураторка виставки – завідувачка відділу новітньої історії України Альона Якубець

Кураторкою виставки є завідувачка відділу новітньої історії України Альона Якубець. «Коли телефоную своєму сину, думаю про те, як раніше наші батьки не знали, де ми перебуваємо, пішли ми до школи чи ні. Наскільки важче їм було тоді, порівнюючи з нами сьогодні. Ми робили цю виставку такою, щоб вона була цікава і дітям, і дорослим, щоб кожна людина могла знайти щось своє, пригадати щось з дитинства. Діти багато речей на цій виставці побачать вперше. Сподіваємося, що завдяки цій виставці люди складуть уявлення про те, як виглядає зв’язок зараз і як він виглядав раніше, коли нічого того, чим ми користуємося зараз, не було», – сказала пані Альона, презентуючи експозицію.

Олена Шрамко, заступниця генерального директора з корпоративних комунікацій компанії «Укртелеком» від себе додала: «Минулої зими ми всі відчули, наскільки важливий зв’язок. Ми легше переживали відсутність електрики, ніж відсутність зв’язку. Ми забезпечували енергонезалежний інтернет і зв’язок, багато хто згадав про телефони, які працюють без інтернету – ви можете побачити їх на виставці. Ми із задоволенням надали для виставки таксофон. Колеги, які доставляли його, відновлювали зв’язок у Бучі, коли там майже йшли бої. Тисячі наших співробітників і зараз намагаються підтримувати зв’язок у дуже складній ситуації на деокупованих територіях, туди йдуть ЗСУ, а потім – наші зв’язківці».

Редакторка Наталія Ємєліна на виставці “На звязку!”
Гості виставки
Наталія Лихицька, наукова співробітниця Національного музею історії України, та редакторки Наталія Ємєліна і Віта Пасічник (“Українки)

Музей щиро вдячний партнерам проєкту: Державному політехнічному музею, Укртелекому, Національному університету оборони України, Музею техніки Apple від техномережі Yabloki.ua за надані експонати.

Триватиме виставка до кінця року (з імовірним продовженням).

  • Адреса Музею: Київ, вул. Володимирська, 2, 3 поверх.
  • Час роботи: щодня з 10:00 до 18:00, каса музею до 17:00.
  • Телефон для відвідувачів: (044) 278 48 64.

Водночас з цією виставкою у Національному музеї історії України працює ще півтора дестяки виставок та експозицій – зайняті всі чотири поверхи! Тут можна ознайомитися з колекцією древніх видів зброї, з історією “Енеїди” Котляревського, з кутюрною колекцією дизайнера Сергія Єрмакова, з колекцією побуту української інтелігенції. Працює також експозиція речей відомих українських дисидентів і героїв полку “Азов”. Дуже радимо відвідати!