У 1844 році, 8 грудня, в Станіславові за ініціативи відомої громадської діячки та письменниці Наталії Кобринської було засновано «Товариство руських женщин», яке у 1922-му перейменовано на «Товариство українських жінок». Але саме з дати 8 грудня 1844-го веде свій відлік український жіночий рух і саме цьогоріч – у 2024-му йому виповнюється 140 років!

До 8 грудня ще чимало часу, але громадські організації «Бюро гендерних стратегій» та «Центр гендерної культури» об’єднали зусилля та ресурси й вирішили присвятити ювілею увесь рік. З грудня 2023 стартувала інформаційна кампанія «До 140-річчя українського жіночого руху», а з січня 2024-го – тематичні заходи, проєкти та ініціативи. Кампанію підтримали різноманітні жіночі організації, активістки, медіа – їхня кількість невпинно зростає.

Згадаємо слова Мілени Рудницької – видатної української педагогині, політикині, журналістки, ідеологині та провідниці українського жіночого руху: «Жіночий рух діє в усіх жінках, навіть коли вони цього не знають і цього не хочуть, – навіть, коли вони на словах його відрікаються»…

Упевнені, наші читачки радо долучаться до вшанування цієї знаменної дати.

Попереду – чимало цікавих подій, а головне – попереду нова історія українського жіноцтва, яку ми творимо тут і зараз у важких умовах війни. Усі!

ЯК ДОЛУЧИТИСЯ ДО 140-РІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОГО ЖІНОЧОГО РУХУ

У часи диджиталізації та онлайн-спілкування підтримати й брати участь у заходах, ініціативах, пов’язаних із відзначенням згаданого ювілею можна з будь-якої точки України, з інших країн – віртуально. Для цього:

.1.

відвідайте платформу www.genderculture.space і стежте за планом заходів, присвячених ювілею жіночого руху

Платформа створена у рамках проєкту «Жінка для жінки: підтримка лідерства ВПО та посилення впливу на прийняття рішень», який впроваджується за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF).

На цій платформі відбувалися події проєкту «Жінка для жінки», саме на ній викладені авторські продукти, які були створені під час менторської програми http://surl.li/myxho. Вони унікальні, їх можна почитати, послухати, дослідити і відкрити для себе жіночу історію, яку видатна сучасна дослідниця Марта Богачевська-Хомяк порівнює із вишивкою білим по білому…

Календарний план заходів регулярно оновлюється тут й інформує про онлайн та офлайн заходи, зокрема, авторські лекції докторки філологічних наук Алли Швець.

.2.

завантажте на свій фейсбук-профіль рамку з логотипом 140-річчя українського жіночого руху

Рамку створила дизайнерка Марія Чорна, вона викладена на фейсбук-сторінці «Гендер в деталях» і доступна до завантаження. Ми вже це зробили!

.3.

долучіться до Меморандуму про партнерство та співпрацю

Меморандум відкритий для всіх і викладений за посиланням. До нього вже долучилося понад 80 навчальних закладів, громадських, медійних та інших організацій.

.4.

поширюйте щоденний феміністичний календар
до 140-річчя українського жіночого руху

У календарі 366 днів, кожен день розповідає по визначну подію, захід, факт, персону, пов’язану з історією жіноцтва та його руху.

«У календарі нема жодного незаповненого дня», – розповідає його укладачка Тетяна Ісаєва, яка очолює Центр гендерної культури та Музей жіночої та гендерної історії – віртуальний і надзвичайно цікавий, відвідати його легко – просто клікніть на посилання і ви дізнаєтеся чимало цікавого.

Пані Тетяна в українському жіночому русі вже понад 15 років, втілила унікальний проєкт представництва ЄС та ООН в Україні «Міжнародний жіночий день — і100рія у фотографіях», є співавторкою сценарію документального просвітницького фільму «Жіноче обличчя України».

Пані Тетяна зняла фільм у Харкові ще 15 років тому – до 125-річчя українського жіночого руху. І от зараз займається відзначенням вже 140-річчя!

Укладачка фемкалендаря Тетяна Ісаєва у заснованому нею Музеї жіночої та гендерної історії
ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО

Навіщо відзначати 140-річчя жіночого руху й долучатися до його інформаційної кампанії? Пані Тетяна відповідає, не замислюючись: «Щоби знати і розуміти власну історію».

Тамара Злобіна, керівниця експертного ресурсу «Гендер в деталях», кандидатка філософських наук, за ініціативи якої було створено фемкалендар, написала на своїй сторінці фейсбуку: «Давайте знати Правду. Відсьогодні щодня у всіх соцмережах «Гендер в деталях» розповідаємо про важливі віхи нашого жіночого руху. Нехай цей календар стане вашим оберегом, щоденними ритуалом і медитацією – адже якщо наші попередниці змогли стільки досягти в Російській і Австро-Угорській імперіях, в міжвоєнній Польщі, в підпіллі, в радянській окупації, в еміграції – то й ми зможемо гідно продовжити справу, розпочату Наталією Кобринською в 1884 році заснуванням «Товариства руських женщин» – першої української організації феміністичного спрямування. І пам’ятаймо та згадуймо тих, хто вже не з нами, але завдяки кому ми є».

Закликаємо всіх читачок підтримати відзначення 140-річчя жіночого руху та активно брати участь у подіях. Віднині дізнаватися про них можна буде й на наших ресурсах – «Українки» долучилися до видатної події для всіх українок!