Куди поїхати на зимові свята: Будапешт або Дуже культурний вікенд
Максимальна програма за мінімальний час від знавчині Угорщини Світлани Кабиш
Максимальна програма за мінімальний час від знавчині Угорщини Світлани Кабиш
Угорщина зараз чи не найвідкритіша для українців країна Європи. Перш, ніж написати це, постукала по дереву, схрестила пальці, отже, сподіваюся, що такою вона й лишиться. Поки через суходольні кордони нас пускають навіть без вакцинації, але, як будете збиратися, подивіться актуальний стан на сайті.
З різних міст України до Будапешта літає Wizz Air або Ryanair. Між Києвом та Будапештом щодня курсує прямий потяг, правда, страшенно повільний: подорож займе майже добу. Вартість – дві з хвостиком тисячі грн – конкурує з літаком.
Трохи дешевше і швидше – на перекладних: спершу до Чопа, звідти дизелем до Захоня, першої станції з того боку, а далі – куди завгодно вже місцевими потягами. На перший погляд, складна логістика, але впоратися реально. Ну й автомобіль ніхто не відміняв, хоча час на перетин кордону у цьому випадку не передбачиш.
До 13 лютого 2022-го тут триває потужна виставка «Від Сезанна до Малевича – від Аркадії до абстракції», можна спокійно на неї встигнути.
На еволюцію самого Поля Сезанна в живописі, на його принципи побудови композиції і нанизана ідея відбору учасників та робіт. Сам Казимир Малевич, до речі, говорив, що з Сезанном досягнено вершини розвитку мистецтва живопису. Крім заголовних, ще більш десятка імен світового рівня: Пісарро, Моне, Курбе, Пікассо, Пауль Клее, російські авангардисти, майже наша Соня Делоне; живопис, графіка, плакати… Серед моїх особистих відкриттів – експресіоніст Ліонел Файнінгер та угорський графік та плакатист Шандор Бортнік. А вам бажаю зробити власні.
Та й без неї музей образотворчого мистецтва – розкішний та урочистий – просто храм історії та мистецтва; постійна його експозиція також дуже багата. До речі, зустріла там молоду компанію з Одеси – які ж молодці, що знайшли на нього час!
Це нова екскурсія, пробний камінчик; поки до 29 грудня, але, якщо піде, обіцяють продовжити. Сподіваюся, так і буде: зараз піднятися нагору можна й безкоштовно, та лише вдень, але ж вечір, коли Рибальский бастіон та храм Матяша, статуя Свободи на горі Ґеллерт, Парламент казково сяють – то геть інша емоція.
Читайте також: Вікенд у Кападокії: що подивитися і де зупинитися
Віддячила своїм втомленим ніжкам у термальній купальні Ґеллерт. Ох, колись під час зйомок у Будапешті «Того, хто біжить по лезу бритви» у цій купальні зробили таку розкішну фотосесію з Райаном Ґослінґом!
Але й без нього сецесійні інтер’єри Ґеллерту напрочуд гарні, а цілюща водичка із сіркою – насолода для кожної клітинки. Як хочете саме в цю купальню, не баріться: її навесні зачинять на реконструкцію. В
Читайте також: Афьйон: термальна столиця Туреччини
Причому, я пройшлася по солоденькому. Воно в угорців виходить мммм…. Випічка, наприклад. Ми в Україні переважно знаємо австрійські штруделі, а от угорці наполягають, що їхні ретеши були першими… хоча, будемо справедливі, обидва вони нащадки турецької пахлави. Крім ретешів із невагомим тістом і щедрою начинкою, скуштуйте прямо на вулиці хрусткий, запашний трубчастий калач (kürtöskalács).
Читайте також: Українські глемпінги: ТОП-10 наметових екоготелів від Карпат до Одеси
Це завжди ковбаси – традиційні, майже домашні, із паприкою різної пекучості, та класична «зимова» салямі. Марципани Szamos – коробочку-другу на подарунки подружкам і менш гламурні, та не менш смачні батончики марципанової маси. Ще везу моїм дорослим дітям… глазуровані сирки Túró rudi, а ви вже купуйте собі вина, гусячу печінку та інші смачні сувеніри.
Мені Будапешт майже рідний. Тому інші його туристичні атракції зараз оминула, решту часу присвятивши друзям. А ви, якщо не бували ще у цьому насправді чарівному місті, неодмінно підніміться на Замковий пагорб із Рибальським бастіоном – задля інста-фоточок з мостами та Парламентом, поїдьте на помпезну площу Героїв. Там, до речі, і вже згадуваний музей, і найвідоміша з будапештських купалень Сечені, і зоопарк, і ресторан «Ґундель».
Не можете зараз поїхати? Тоді поки тримайте один з моїх улюблених рецептів із кулінарної книги самого Кароя Ґунделя. Приготуйте, налийте келишок і ворожіть на майбутні мандри 🙂
Читайте також: Як українки в гаремі побували
Потрібно:
Соус: до майонезу додати солодку/діжонську гірчицю, перець, можна лимонний сік.
Варимо картоплю, чистимо, охолоджуємо, нарізаємо тонкими кружальцями. Так само ріжемо очищений від насіння перець, помідори, огірки і зварені накруто яйця. Залишимо кілька яєчних кружалець та кілька красивих листків салату.
Решту салату порвемо на невеликі клаптики. Змішуємо продукти, додаємо квасолю, попередньо зливши відвар. Додаємо також соус – кількість на ваш смак. Викладемо все на листя салату та прикрасимо кружальцями яєць.
Раджу спробувати! Спочатку я вагалася, чи варто змішувати свіжий перець та помідори з малосольними огірками, але виявилося, що це дуже й дуже. Якщо ви не вірите, що це смачно, приготую і принесу скуштувати 🙂
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: