Контрацепція: який вид обрати в залежності від періоду життя жінки
Точніше, від початку статевого життя до перших пологів, зразу після пологів, між пологами та при закінченні фертильності
Точніше, від початку статевого життя до перших пологів, зразу після пологів, між пологами та при закінченні фертильності
Підбираючи ефективну та безпечну контрацепцію, важливо враховувати як стан здоровʼя, так і вік, точніше, період життя жінки, а це не одне й те ж саме. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, контрацепція зараз підбирається саме за цими періодами. Які, до речі, є дуже індивідуальними.
Усього виділяють чотири таких періоди: від початку статевого життя до перших пологів, безпосередньо після пологів, між пологами та закінчення бажаної фертильності. Які ж особливості призначення контрацепції є у кожному періоді?
Часові рамки можуть дуже змінюватись, та у сучасних жінок він зазвичай доволі тривалий. Це період активного пошуку, коли можливі часті зміни статевих партнерів, тому контрацептивом першого вибору є презерватив – комбінований метод, який захищає і від хвороб, що передаються статевим шляхом, і від небажаної вагітності.
Також жінки, які мають регулярні статеві контакти, можуть використовувати гормональні препарати – насамперед, пігулки, комбіновані оральні контрацептиви (КОК), що містять естроген та прогестерон у мінімальних дозах та мають високий індекс ефективності.
Ці препарати вже не мають побічних ефектів своїх попередників, навпаки, мають додаткові неконтрацептивні ефекти: зокрема, покращують стан шкіри, профілактують деякі жіночі захворювання.
Сучасні схеми їх призначення передбачають тривалі терміни прийому – до 5 років і більше, адже яєчники адаптуються до них приблизно 3 місяці та стільки ж відвикають.
Читайте також: Софія Окуневська: перша українська жінка-лікарка гінеколог
Короткий, але дуже важливий період. Оскільки здорові жінки після пологів зазвичай годують грудьми, на перший план виходить метод лактаційної аменореї. Щоправда, працює він лише за дотримання низки умов:
Якщо ж хоча б один із факторів недійсний, варто розглядати інші методи контрацепції: презерватив або суто прогестинові оральні контрацептиви (ЧПОК). Діючи схоже до КОК, вони містять лише невеликі дози прогестерону, тому допустимі під час лактації.
Це період, коли жінка активного фертильного періоду, яка планує ще вагітність (може, й не одну), тимчасово хоче її відстрочити. Також вона добре обізнана щодо індивідуального ритму статевого життя, наявності захворювань та планів на наступну вагітність. Тому лікарі можуть рекомендувати і пігулки (КОК), і внутрішньоматкову спіраль (ВМС), і барʼєрні чи природні засоби контрацепції – все, окрім незворотних методів (хірургічної стерилізації).
Часто жінки віддають перевагу ВМС – у сучасному варіанті це вже не «спіраль», а скоріше внутрішньоматкова протизаплідна таблетка, яка щодня вивільняє з капсули певну кількість гормонального препарату. При цьому ВМС не блокує овуляцію і має низку медичних аспектів, завдяки чому може бути призначена з лікувальною метою жінкам, яким протипоказаний прийом КОК.
Читайте також: Екстрена контрацепція: три поради гінеколога, як убезпечитися
Це момент, коли жінка вирішує, що вона вже народила усіх дітей, при цьому вік не такий важливий – їй може бути і 30, і 45 років. Тож на перший план виходить довгострокова контрацепція, до якої належить КОК та ВМС. Другий варіант навіть краще, оскільки зазвичай жінки, які вирішили, що реалізували свій репродуктивний потенціал, вже старше 35 років і мають ряд захворювань (печінки, сечовивідних шляхів, судин), крім того, серйозним протипоказанням до прийому КОК є куріння.
Також жінка може вибрати і незворотний метод контрацепції – хірургічну стерилізацію. Вона буває як жіночою, коли перевʼязуються маткові труби, так і чоловічою, коли розсікаються сімʼявивідні протоки (вазектомія). Зазвичай до таких заходів вдається саме жінка, і тоді виконується лапароскопічна операція, як варіант – труби перевʼязують під час кесаревого розтину.
Читайте також: Сучасний метод лікування циститу: обійдемось без антибіотиків
Лікарі наголошують: для жінки в кожному з періодів є методи індивідуально прийнятні та неприйнятні, тобто ті, які взагалі не рекомендуються. Наприклад, якщо жінка у першому періоді, прийнятними методами контрацепції є презервативи й КОК, а от стерилізація неприйнятна. Щодо ВМС – це небажано, але не протипоказано і за певних умов може бути призначено.
Важливо! Вибір контрацептиву треба довірити саме фахівцю, адже самопризначення може призвести до проблем зі здоровʼям.