Колекція шовкових хусток «Лютий 24» від TOT CARRE – це український дизайн та іспанська якість виробництва. Авторка колекції Юлія Супрунович – киянка, яка з початку війни перебувала з дитиною в столиці під ракетними обстрілами. Після евакуації у березні 2022 року вона почала створювати хустки, в дизайн кожної з яких вклала свою молитву. За матерів і дітей, захисників, своє рідне місто, всю Україну. Це спротив жіночності й материнства жахіттям війни.

Українська оаза в Іспанії

2 грудня у містечку Ла Пера в іспанській Каталонії відкрилася виставка шовкових хусток колекції «Лютий 24». На виставці представлені 10 робіт, які виникли як рефлексія на події, які авторка ніколи не уявляла в своєму житті, але ж вони сталися: війна, евакуація, радикальна зміна життя.

Дизайнерські шовкові хустки перетворили простір ресторану Bar L’Escola в містечку Ла Пера на маленьку Сікстинську капелу з ніжними й напівпрозорими шовковими фресками під циліндричними склепіннями колишньої каталонської школи, що не так вже давно стала рестораном. Восени тут були виставлені нумерні гравюри Сальвадора Далі. Загалом ресторан розташований поблизу музею і фундації Gala & Salvador Dali в Pubol, тож все навкруги овіяно магією творчості Далі.

І от у цьому особливому місці замайоріли українські хустки – як прапори, як вітрила, що дихають і живуть в потоках повітря

Тендітність і сила

Авторка називає свої роботи цифровими картинами, що надруковані на шовку. Тонкий італійський шовк обраний в якості полотна навмисно: цей матеріал красивий, ніжний, яскравий, і водночас тендітний, тонкий, як наше життя. Він найкраще передає почуття крихкості моменту: ось він струменить у долонях і виблискує кольорами, а лише один різкий рух – й ця краса зіпсована назавжди. 

Деякі роботи виконані в пікселізованій манері, що поєднує в собі традиційний графізм української вишивки та камуфляж військових форм, серед пікселів якого замаскувалися ворожі танки, літаки та кораблі

Також пікселізація для художниці – це сучасна манера художнього висловлювання, що відображає багато суспільних процесів – від культурного спрощення до розщеплення, делегування своїх повноважень штучному інтелекту, і водночас це ігрова манера спілкування, мова сучасних школярів, мова комп’ютерної гри Minecraft. Кожна робота має свою історію, свій меседж.

Мадонни й Венери воєнного часу

«Укриття» – це численні Богородиці з дитятами, які переховуються від ворожих танків, літаків і кораблів в укритті, утвореному квітами української вишивки. Пам’ятаючи власний біль, переживання та надії під час перебування з дитиною під ракетними обстрілами Києва, авторка вклала в цей малюнок свою молитву за тих, хто, як і вона, переховувався в укритті, у ванній кімнаті або між двома товстими стінами власної оселі.

«Блакитна Венера 24» та «Венера 24 ХАКІ» – це спротив краси і жіночності жахіттям війни. Тендітна і прекрасна Венера авторства давньогрецького скульптора Фідеуса переховується серед червоно-чорних квіткових орнаментів української вишивки від ворожої військової техніки, що маскуються під пікселі камуфляжної військової форми. Вона вірить, що її врятують. Квіти вишивки й червона стрічка з написом «Бережи мене ЗСУ» – наче оберіг, що не підпустить ворожі танки до красуні. 

«Мадонна Укриття» – ніжна шовкова хустка-ікона, де Мадонна в українському віночку разом з дитиною переховується в укритті, утвореному крилами янголів, що стилізовані під українську вишивку.

Для хусток під назвою «Софія» авторка використала образ Оранти з мозаїк ІХ століття в Софійському соборі в Києві. Ці хустки – її молитва за рідне місто, місце сили і краси.

Тріумф життя

Колекція лімітована. Кожна хустка буде випускатися лише в 10 екземплярах. «Я не можу й не хочу конкурувати з хустками чи їх виробниками, – говорить Юлія. – Це не хустки з метеликами чи квітами. Мої хустки відображають біль і надію цього моменту.

Це цифрові картини, що несуть мої роздуми і моє світосприйняття

Вони роздруковані на тонкому й тендітному шовку, що відповідає крихкості й нестабільності сьогодення, відображає сучасну загрозу таким надважливим поняттям як діти, жінки, родина, культура, традиція. Але й наше життя навіть у такий момент має бути сповнено яскравими кольорами віри, надії і любові».

Переглянути колекцію шовкових хусток «Лютий 24» від TOT CARRE можна на інстаграм-сторінці бренду.