Чи знаєте ви, паняночки, звідки походить слово, яким ми називаємо гідних, приємних, освічених, розумних людей – “інтелігенція”? До яких нескромно й себе причисляємо 🙂 Слова інтелігент, інтелігенція насправді немає прямого стосунку до образу, який асоціативно спливає в усіх нас – спокійний, вихований, делікатний. Навпаки, інтелігентами називали безстрашних, найвправніших, найбрутальніших… воїнів Древнього Риму.

Його армія, найпотужніша свого часу, складалася з легіонів, а легіони, відповідно, з п’яти когорт різного ступеня підготовки. У першу, передову когорту, завжди ставили новачків, за ними йшли більш досвідчені воїни, потім – ще досвідченіші, потім полководці, і замикала легіон п’ята когорта – остання. Її називали непереможною тисячою.

До неї входили найвправніші воїни, які пройшли великі військові кампанії. П’ята когорта вступала до бою у вирішальний момент і від її остаточних дій залежав результат битви. Вона ніколи не відступала, тому й вважалася непереможною – її можна було лише вбити, але не перемогти. І саме цю тисячу воїнів називали… інтелігентами.

Інтелігент в перекладі означає «той, що розуміє». І воїни п’ятої когорти справді не потребували пояснень. Вони самі розуміли, що, як і в який момент робити: коли розімкнути шеренгу, коли стати «черепахою», коли здійняти списи, а коли щити.

Читайте також: Жінка на букву «б»: пристойна історія непристойного слова

Потрапити до інтелігентів вважали за честь усі римські полководці, патриції, сенатори, можновладці і не кожен з них міг пройти відбір у цю когорту. Розум, кмітливість, гідність, сила духу, безстрашність, взаємоповага, вміння працювати з іншими плечем до плеча, слухати і дослухатися важили при відборі більше, ніж фізична сила, заможний статус чи замовлене «зверху» слово.

Стати інтелігентом хоча б на один бій вважалося ледь не престижнішим, ніж отримати високу посаду в сенаті або розбагатіти. Це означало стати обраним і бути визнаним – об”єктивно – представником кращих людей Риму.

До речі, з римської армії походить також слово «маніпулювати». Найменший підрозділ легіону називався маніпула і складався з 10 легіонерів. Маніпули й були основним «пішаком» у військових маневрах – з них виставляли схему бою, змінювали їхні ролі, переставляли з позицій на позиції – маніпулювали, тобто. Так хочеться, щоб у нас було якомога більше інтелігентів і якомога менше маніпуляторів…

Чимало такої цікавої інформації можна прочитати на нашій фейсбук-сторінці: переходьте за посиланням, підписуйтеся і читайте ще багато пізнавального.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: