Ні-ні, в чужі кишені ми не лізли – все по-чесному: HR-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна розповіла журналу «Українки» офіційні дані,скільки заробляють жінки і чоловіки в нашій країні. Дані невтішні, чесно кажучи: виявляється, середня зарплатня жінок значно поступається чоловічій.

Читайте також: Мене вважають невдячною. Що робити?

ЧОМУ ЖІНКАМ ПЛАТЯТЬ МЕНШЕ

«Традиційно, в жінок в Україні зарплатня нижча, ніж у чоловіків, і це стосується посад усіх рівнів, – розповіла Тетяна. – На деяких кар’єрних рівнях вона може досягати від 26% до 50%, тобто різниця в зарплатні чоловіків і жінок на одній і тій самій посаді може коливатися від 3 до 6 тисяч гривень». Оце так!

За словами Тетяни, річ не тільки в неготовності платити рівну, незалежно від статі, зарплатню працівникам. «Існує чимало упереджень і традицій, які заважають жінкам наполегливіше домагатися рівної зарплатні. Історично склалося, до речі, не тільки в Україні – на співбесіді жінки зазвичай погоджуються на запропоновану зарплатню, а чоловіки – торгуються. До того ж роботодавці все ще мають певний шаблон сприйняття кандидатів-чоловіків як годувальників сім’ї, тому отримати бажану оплату праці їм вдається легше, ніж жінкам.

Жінки чекають підвищення як реакції роботодавця на відмінно виконану роботу, а чоловіки не соромляться себе «піарити».

При просуванні кар’єрними сходами жінки здебільшого звертають увагу на успішний досвід, а чоловіки – на потенціал

ЧОМУ ЗАРПЛАТА ЧОЛОВІКІВ РОСТЕ

Особливість українських реалій у тому, що чоловіки переважають на керівних посадах у сферах із апріорі високою зарплатнею – генеральні директори, директори з виробництва, IT-директори. Жінок більше на посадах директорів з маркетингу, персоналу, а вони оплачуються нижче.

«Після кризи різниця в зарплатні жінок і чоловіків лише зросла. Це сталося тому, що чоловіки частіше працюють в експорт-орієнтованих сферах і можуть «прив’язати» свою зарплатню до курсу валют, а в жінок вона залишилася в гривнях і не зростає пропорційно курсу», – каже наша HR-експертка.

Тож, може, українкам не вистачає здорових амбіцій і відчуття власної професійної цінності? Насправді дискримінація за гендерним принципом має місце не тільки в Україні. В європейських країнах і США до цієї теми постійно повертаються ейчари, журналісти, соціологи й політики. Але хто міг перекроїти історично сформовані шаблони за кілька років?

Сподіваємося, що сміливість українок відстоювати свою цінність як фахівців на ринку праці прискорить цей процес

ДОХІД ЖІНОК У ЦИФРАХ

До цього процесу долучилася й міжнародна організація UN Women, яка опублікувала цікаве дослідження про рівень доходів жінок і чоловіків у період пандемії. За даними UN Women, жінки опинилися під значно більшим ризиком звільнень та скорочень зарплатні. На жаль. Мусимо цьому протидіяти і підтримувати одна одну!

Читайте також: П’ять найпопулярніших жіночих професій в Україні

Фото з відкритих джерел, а також UN Women.