Лідерки українських та міжнародних інституцій та ініціатив обговорили участь жінок в оборонній сфері
Український Жіночий Конгрес провів задля цього спеціальну подію
Український Жіночий Конгрес провів задля цього спеціальну подію
Досвід війни, ветеранський рух і НАТО – ці теми стали основними на спеціальній події Українського Жіночого Конгресу, що відбулася днями у Києві і зібрала очільниць українських жіночих організацій, ініціатив, проєктів, а також керівниць міністерств, відомств, міжнародних інституцій та посольств. Під час заходу відбулося кілька панельних дискусій, спікерки яких обговорювали нагальні питання, пов’язані з жінками в оборонній сфері: від гендерних проблем в армії до особливостей жіночої військової форми.
У вступному слові співзасновниця Українського Жіночого Конгресу, народна депутатка України Марія Іонова сказала: «Ми вважаємо, що військовослужбовиці і ветеранки вже стали такою рушійною силою інтеграції до Альянсу. Але хотілося б, щоб це було імплементовано також, адже їхній досвід бойових дій, знання, креативність, цінності, альтруїзм є безцінними».
Знаковим для події та для відзначення жінок у сфері безпеки стало звернення Ірен Феллін, спеціальної представниці Генерального Секретаря НАТО з питань «Жінки, мир та безпека»: «Становищк людей в Україні дуже мені близьке. Те, що непокоїть жінок, які постраждали від цієї жорстокої війни, – це те, що мене привело сьогодні. Мій візит до вашої країни відбувається за декілька тижнів після візиту генерального секретаря НАТО. Єн Столтенберг відвідав Київ і Бучу, де відзначив хоробрість і відвагу українського народу. Він наголосив на чіткому посланні президенту Зеленському: НАТО підтримує Україну, ми підтримуємо вас сьогодні у вашій героїчній боротьбі проти російських загарбників і у захисті своєї країни. І ми будемо поруч з вами завтра, коли ви будете відбудовувати, працювати задля світлого майбутнього для українського народу. Почесне місце України в євроатлантичній родині, почесне місце України в НАТО».
Перша панельна дискусія була присвячена впровадженню стандартів НАТО та дієвій участь жінок у секторі безпеки та оборони. Ганна Маляр, заступниця Міністра оборони України, розповіла про упередження щодо жінок у лавах ЗСУ. При цьому наголосивши, що кількість жінок серед військовослужбовиць наразі висока: «У будь-якій силовій структурі, це не український феномен, чоловіків апріорі більше, значно більше, дуже-дуже більше. І Україна якраз, якщо ми говоримо до повномасштабного вторгнення, бо зараз інші цифри, майже 20% жінок було у Збройних Силах. І це був один з найвищих показників навіть серед країн-членів НАТО».
Про стереотипи говорила у спеціальному зверненні до учасників і учасниць події також віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина: «Дуже багато моментів, які змусили цей плавний перехід до стандартів і практик НАТО, який відбувався останні роки, пришвидшити в рази. І оця ментальна трансформація відбувається з карколомною швидкістю, але, на мій великий подив, саме гендерні стереотипи не є тими упередженнями, які сьогодні є в секторі безпеки і оборони. Дійсно, є дуже багато все-таки змін, які треба внести і в законодавство, і в накази різних силових структур».
Наталія Галібаренко, Голова Місії України при НАТО, розповіла про зміни в Альянсі та відзначила вражаючу швидкість цих змін: «Зростання витрат на оборону, посилення східного флангу, вступ Фінляндії і, сподіваюся, ближчим часом Швеції, – це також ті уроки, які Альянс вже виніс з точки зору висновків війни росії проти України. Я думаю, що це лише початок. І розуміння так само неподільності євроатлантичного простору безпеку, також таке прийшло усвідомлення, на жаль, лише в результаті війни. Але, підсумуючи, скажу, що ці зміни, які відбуваються, – раніше на це Альянсу знадобилися би десятиріччя. Зараз це відбулося за дуже короткий період, за рік з невеликим».
Віцеспікерка парламенту і співзасновниця Українського Жіночого Конгресу Олена Кондратюк під час спеціального звернення розповіла про плани та перспективи членства України в НАТО: «Ми покладаємо багато сподівань на липневий саміт НАТО у Литві. Хоча, звичайно, ми всі знаємо перестороги чинних членів Альянсу і статтю 5 договору НАТО, яка передбачає застосування колективної оборони в разі нападу на одну з країн-членів. Завдання української влади – використати всі дипломатичні можливості, щоб прискорити вступ України до Північноатлантичного альянсу, і можливості парламентської дипломатії зокрема».
Третя дискусійна панель мала на меті підсвітити проблему ветеранського руху і потреб жінок. Юлія Лапутіна, Міністерка у справах ветеранів України, наголосила на важливості чути і розуміти потреби демобілізованих: «Що має зробити держава перед тим, як жінка або чоловік демобілізується? Перше. Вони мають знати, які потреби будуть у цієї людини в мирному житті, чи вона захоче продовжити кар’єру військового. Навіть якщо людина поранена і хоче продовжити службу, Збройні Сили України, Міністерство оборони мають забезпечити відповідну можливість залишитися в Збройних Силах. Наступним чином, коли ми дізналися, куди людина має йти, ми маємо забезпечити їй це все в громаді або в центрах ветеранського розвитку, які ми зараз створюємо і у нас є відповідні пілотні проєкти».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: