спецпроєкт

Ч А С
Ж І Н О К

історії українок,
які започаткували і втілюють
важливі у війні
справи та ініціативи

Текст: Вікторія Шапаренко

БОГДАНА КУГЕНКО ТА СТВОРЮВАНА НЕЮ ВІЙСЬКОВА АМУНІЦІЯ

проєкт: «Балістика»,
розробка та виготовлення військової амуніції, зокрема, жіночої плитоноски

діяльність: виконувачка обов’язків директора компанії «Балістика»

За спеціальністю Богдана – технолог-конструктор швейних виробів. До війни перебувала в декретній відпустці, однак дистанційно виконувала обов’язки технолога. Повномасштабне вторгнення спершу викликало шок, а потім – розуміння, що ситуація вимагає від кожного надзусиль. І фах Богдани, те, чим вона займалася, – розробка військової амуніції, стали особливо важливими.

«У компанію «Балістика» я прийшла заради експерименту, спробувати реалізуватися. Як і більшість дівчат, мріяла працювати у фешн-індустрії, а потрапила у військову сферу й залишилася в ній. Найперше – через дійсно круту команду. Для мене це не просто робота, а сім’я. Навіть зараз ми називаємось жартома «Балістична сім’я». Кожен новий виріб для нас – не просто позиція для продажу. Створення його – це певна місія, річ, яка здатна зберегти життя воїна

Дехто вважає, що розробка амуніції – не жіноча справа, та з цим Богдана може сміливо посперечатись. До її обов’язків входить велика й різноманітна кількість задач: від прийняття на роботу вмотивованих та професійних людей до пошуку відповідальних підрядників, від написання програми для швейного автомата до перевірки якості плитоносок.

Створювати речі, які рятують життя, – це велика відповідальність, і щоб спати спокійно, треба щоразу робити правильний вибір, від вибору матеріалів до найменших виробничих процесів. Бо якість – у дрібницях. Звісно, самотужки тут не впоратись, тому так важливо, щоб кожен у команді жив цим прагненням бути корисним, відповідав за свої дії й пам’ятав про беззаперечну репутацію компанії. У «Балістиці» так і є.

Богдано, як виникла ідея розробки жіночої амуніції? Це була власна ініціатива чи державне замовлення?

Першими запит нам надіслали представники Національної гвардії ще у 2019 році. Ми й раніше розуміли, що амуніція абсолютно не адаптована для жінок – про зручність та анатомічність годі було й думати.

Тоді ми отримали чітке завдання, уважно вислухали всі вимоги й взялися за розробку

Богдана Кугенко (зліва) демонструє жіночу плитоноску на презентації жіночої військової форми ArmWomenNow
Що вже наразі розробили?

Першу в Україні жіночу плитоноску. У 2021 році ми отримали на неї патент. Особливість нашої плитоноски – спеціальний виріз у демпферних подушках анатомічної форми, яка повторює форму жіночих грудей. Тобто носити її значно комфортніше і, головне, безпечно.

У чому взагалі особливість жіночої військової амуніції і чим вона відрізняється від чоловічої?

Це видно на прикладі жіночої плитоноски – анатомічність. Анатомічність саме для тіла жінки.

Чи маєте якісь ноу-хау – технічні, практичні?

Ноу-хау є майже в кожному виробі. Наша задача – зробити краще, зручніше, якісніше. Тому ми відстежуємо тенденції на ринку спорядження, збираємо відгуки воїнів і на підставі цього змінюємо підходи.

Якщо говорити про плитоноску, то вона унікальна – боковий камербанд з пряжкою швидкого скидання дозволяє регулювати розмір та швидко знімати й одягати plate carrier. Демпферна 3D-сітка має не тільки анатомічну форму, а й дозволяє повітрю циркулювати, а отже більш ефективно вести бойові дії.

Також варта уваги система швидкого та екстреного скидання плитоноски, яку ми розробили: з внутрішньої сторони передньої частини зроблені два хлястики, і якщо за них потягти, плитоноска одним рухом розділяється на дві частини.

Це надважливо, адже при пораненні лік часу іде на секунди

Богдана Кугенко (зліва) на презентації жіночої військової форми ArmWomenNow
Які матеріали ви використовуєте?

Ми працюємо з матеріалами українського та закордонного виробництва. Імпортуємо їх з кількох країн та успішно застосовуємо матеріали (зокрема, стропу), зроблену в Україні.

Куди ви передаєте плитоноски й амуніцію? Безкоштовно чи ні?

Влітку ми відкрили роздрібні продажі, й зараз нашу продукцію може придбати кожен бажаючий. Також щомісяця ми передаємо різним підрозділам велику кількість виробів. Це не тільки плитоноски, а й наш флагманський РПС «Черсел», бестселер «Колчан» тощо. Намагаємось допомагати якомога більше, співпрацюємо з фондами. І навіть встигаємо донатити.

Де можна купити ваші вироби, бо знайомі дівчата з ТРО цікавляться? Яка вартість? Як замовити?

Так, кілька моделей доступні на нашому сайті balistyka.ua. Вартість стартує від 5550 грн. Зважаючи на потребу, ми обробляємо всі замовлення швидко – вже протягом 1-2 днів плитоноска прямує до замовника.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: