Виявляється, не лише жінки страждають від вікових змін, які збільшують ризик різноманітних захворювань. Чоловіків вони теж торкаються. Однак жіночий і чоловічий клімакс різняться – останній не так яскраво виражений, та й репродуктивна функція у чоловіків не припиняється повністю.

Цей період у чоловіків прийнято називати андропаузою, андрогенодефіцитом чи віковим гіпогонадизмом. Він характеризується зниженням рівня чоловічого статевого гормону, тестостерону, який відіграє далеко не останню роль в організмі: забезпечує правильний розвиток статевих органів й кістково-м’язової системи, появу вторинних статевих ознак (таких, як тембр голосу, кадик, сперматогенез, формування лібідо). Словом, тестостерон – це те, що робить чоловіка чоловіком у всіх сенсах цього слова, тож його зниження викликає глобальні зміни у функціонуванні організму. Зокрема порушується обмін речовин, знижується потяг до протилежної статі, порушується еректильна функція.

Читайте також: Чоловіча криза середнього віку: що робити і як реагувати жінкам

КОЛИ НАСТУПАЄ ЧОЛОВІЧИЙ КЛІМАКС

Починаючи з 40 років організм чоловіка починає виробляти дедалі менше тестостерону, й щороку його рівень знижується на 1-2%. Цей процес відбувається протягом тривалого часу і є поштовхом для початку андропаузи. Зазвичай це ВІДБУВАЄТЬСЯ у віці 48-55 років (саме на тоді кількість головного чоловічого гормону досягає критичної точки, викликаючи вікові зміни) і триває приблизно 2-4 роки.

Андрогенодефіцит виникає через зміни в різних ділянках головного мозку і яєчках – внаслідок постійного сперматогенезу у чоловіків тканини поступово виснажуються і втрачають колишню силу. Крім того, на зниження рівня тестостерону впливають:

  • гормональні порушення, внаслідок яких відбувається порушення сперматогенезу, знижується м’язова маса, «знижується» лібідо, згодом розвивається імпотенція (іноді це також супроводжується збільшенням молочних залоз, зменшенням розміру й щільності яєчок та передміхурової залози);
  • перенесені інфекції, травми, хірургічні операції на яєчках, радіоактивні дії, а також несанкціонований прийом деяких лікарських засобів (наприклад, анаболіків);
  • адреналін, що виділяється при стресах, особливо тривалих та хронічних – він не тільки знижує рівень тестостерону, а й блокує його вироблення взагалі.

Спровокувати ранній або прискорений гіпогонадизм також здатні нерегулярне статеве життя, знижена фізична активність або ж такі хвороби, як цукровий діабет, гіпертонія, алкоголізм, атеросклероз.

Зазвичай чоловічий клімакс приходить у віці 48-55 років і триває приблизно 2-4 роки

ЧОЛОВІЧИЙ КЛІМАКС: СИМПТОМИ

Чоловічий клімакс супроводжується низкою не дуже приємних симптомів. Зокрема, імпотенція, сечостатеві розлади, зниження лібідо, безпричинна аритмія та гіпертонія, різкі стрибки артеріального тиску, почуття жару (так звані «припливи»). А також зменшення волосяного покриву, дряблість шкіри, дратівливість, безсоння, депресія, швидка стомлюваність, апатія, зниження м’язової сили, слабка концентрація уваги, погіршення пам’яті, падіння самооцінки.

Все це погано впливає загальний стан чоловіка. Емоційний теж. Часом навіть до повної апатії, депресії, нервових зривів. На щастя, така пригнічена поведінка має тимчасовий характер. А от фізіологічні зміни відбуваються всерйоз і надовго – насамперед страждає діяльність передміхурової залози, що може виявлятися її збільшенні, розвитку аденоми простати (це викликає проблеми з функцією сечовипускання).

Також гормональні порушення часом змінюють чоловічу фігуру за жіночим типом – з’являються жирові відкладення в області стегон, сідниць та грудей.

читайте також: Порушення ерекції та простатит: що робити, якщо у чоловіка проблеми…

ЧОЛОВІЧИЙ КЛІМАКС: ЯК ЗАРАДИТИ

Багато чоловіків соромляться своїх проблем, боячись здатися слабкими і безпорадними, замкаються в собі. Це неправильно, й так робити не варто – навпаки, за перших же дивних, нових симптомів варто звернутися до лікаря.

Зрозуміло, що уникнути вікової «перебудови» неможливо, проте кваліфікований фахівець допоможе відстрочити цей процес або просто полегшити його перебіг.

Насамперед терапія буде спрямована на нормалізацію гормонального рівня (зазвичай призначають тестероновмісні препарати, що бережуть печінку і не впливають на функцію яєчок) – штучна підтримка рівня цього гормону відновить статевий потяг і потенцію, тим самим піднявши психоемоційний стан.

Навіть незначна корекція гормонального балансу та стимуляція вироблення тестостерону здатна повернути впевненість у собі та можливість жити далі нормальним повноцінним життям. І це необхідно найперше самому чоловікові.

Самолікуванням же займатися точно не варто, адже гормонотерапія має ряд протипоказань

АНДРОПАУЗА: ЯК ВІДСТРОЧИТИ

Якщо уникнути вікових змін ніяк не можна, то відтермінувати їх початок – цілком. Для цього потрібно:

  • боротися зі стресами, щоб їх постійний супутник, адреналін, не блокував вироблення тестостерону;
  • вчасно лікувати інфекційні та запальні захворювання організму;
  • стежити за статевою активністю – сексуальне життя має бути регулярним і насиченим;
  • не лінуватися займатися спортом, відмовитися від шкідливих звичок;
  • харчуватися правильно – максимум вітамінів і мінералів, менше жирної та важкої їжі;
  • уникати прийому непотрібних препаратів, зокрема, анаболіків, від яких швидко ростуть м’язи;
  • частіше дарувати собі маленькі радощі життя – зустрічатися з друзями, бувати на природі і просто займатися тим, що найбільше подобається.

Дотримуючись цих нескладних правил, можна продовжити молодість свого організму, максимально довго насолоджуватися життям.