Про головні символи української вишивки розповіла Надія Понятишин для folkmoda.net, перечитавши купу книжок про символи, орнаменти, традиційні мотиви української вишивки. І це не лише хрестик чи гладь. Це ціла сакральна геометрія.

У давні часи процес вишивання можна було назвати ритуалом – за нього брались у визначені дні, із чистими світлими думками, закладаючи позитивну енергію в свою працю. Характерно, що тоді жінки не копіювали чужі візерунки, не відшивали їх з інших виробів чи схем. Їхні роботи були індивідуальними. Жінка володіла “мовою” орнаментального письма, де через кольори, лінії, візерунки створювала абсолютно унікальну річ, закодовану на добру долю для себе чи рідної людини. А от відшити чужий узор для сорочки, наприклад, означало взяти на себе чужу долю.

Вишивки – це своєрідні письмена, не дарма на Гуцульщині вишивальниці говорили: “Я таку сорочку випишу”. Сама ж сорочка, цитує Надія Понятишин книгу «Код української вишивки» Марії Чумарної, «складалася із шести чотирикутників різної величини… Ці чотирикутники з’єднувалися між собою за допомогою хрестиків, вишитих, як правило, чорними нитками: аби жодна стороння енергія не могла крізь шви проникнути до людського тіла, бо хрест своєю енергією “розтинає”, знищує негативну енергію, а чорний колір її поглинає. Низом, на грудях і на рукавах вишивалися священні коди сили”. Головними вважаються дванадцять.

КОЛО

Як символ сонця воно походить із язичницької релігії, де означає божественну, життєдайну енергію

Коло це також безперервність буття і вічність. Загалом цей символ, що може зображатись у багатьох варіаціях, має чи не найбільше різноманітних значень. Круг із крапкою всередині є центром світобудови, круг як вінок нареченої. Коло як сонце із променями, що виходять на зовні, дарує силу та енергію. Коло завжди поєднують з іншими фігурами, як елемент складнішого візерунку. Його можна розпізнати у Дереві життя, зокрема на весільних рушниках.

Квадрат

Символізує досконалість, гармонію, порядок і є одним із знаків землі

Є головним елементом саме чоловічої вишивки. Ідея цієї фігури – у розмежуванні простору, виділенні якоїсь частини (поля). Ще квадрат – знак особливого числа 4, яке українці розуміли як символ першоелементів. Це чотири точки земної кулі: сторони світу; пори року; життєві цикли; частини доби… А ще це символ сили, його часто вишивали на чоловічих сорочках, аби додати її свому коханому.

Дерево життя

Цей символ зустрічається у мистецтві народів, які вірили в підземне царство, земний світ і небесне царство

У ньому водночас закладено істину єднання трьох світів та образ роду, продовження життя. Дерево зображає: корінням – минуле, стовбуром – сучасне, кроною – майбутнє. Його можна впізнати не лише у розгалуженому дереві, а й у колоску, снопі, гілці, навіть виноградній лозі.

Ромб

Його пов`язують із плодючістю людини і землі

Він складається з двох трикутників, які символізують чоловіче та жіноче начало. Цікаво, що в праукраїнському розумінні три кути ромба тримає жінка (як три кути оселі), а лише четвертий – чоловік, який завершує цілісність. Ромб (із крапкою посередині) є символом засіяного поля, достатку і добробуту. Часто зустрічається ромб з гачками (вусиками), його називають “жаба”, і він символізує плодючість. Ромбоподібні узори вишивали на весільних рушниках та на весільному одязі молодої. Одяг із вишитими ромбами молода жінка, завагітнівши, мала носити аж до народження дитини. Адже цей символ слугував сильним оберегом.

Трикутник

У давніх віруваннях це символ брами у вічне життя і єдності трьох світів, трьох стихій (вода, вогонь, повітря)

Це три рівні буття, тривимірність світу, це і Свята Трійця. Ще це символ вогню. Трикутники, що торкаються вершинами один одного, нагадуючи “пісочний годинник”, символізують Світ та Антисвіт. А місце їх дотику є своєрідним місцем переходу із одного світу до іншого. Інколи між трикутниками зображають лінію, що зветься “кільцем великого світіння” – дзеркалом, де один світ віддзеркалюється в іншому і навпаки.

Шеврони

Це ті ж трикутники, але без основи (незамкнуті)

Ті з них, які обернуті вершиною вниз, означають жіночу або матеріальну сутність, вершиною вгору – чоловічу, духовну. Шеврони з направленою вниз вершиною порівнюють з жіночим лоном, вмістилищем, у якому зароджується і виношується нове життя.

Спіраль

Хвилясті лінії, сигми, зигзаги пов`язують із водою

Дослідники давньої символіки відзначають, що малюнок вертикально розташованих паралельних зигзагів позначав дощ, а горизонтальні зигзагоподібні або прямі лінії могли символізувати небесну вологу. Спіраль також означала плинність часу, еволюцiю всесвiту, його нескінченість.

Хрест

Символізує ідею центричності. Прямий хрест – це знак Сонця, Творця, чоловічого начала

Косий хрест – уособлення жіночого начала, Місяця. Накладання цих двох фігур дає подвійний хрест, або 8-променеву зірку – символ об`єднання двох начал. Відомо, що ще у дохристиянські часи хрест служив оберегом від злих духів. Перехрещення двох ліній символізувало зустріч Земного з Небесним. Хрест означає також гармонію чотирьох стихій: вогню, води, землі і повітря. Хрест у колі – астрологічний символ Землі.

Сварга

«Хрест у русі», знаний ще як свастика, є символом сонячного культу, в магічну силу якого вірили усі древні народи

В давніх українців він асоціювався із силою домашнього вогнища, родинним щастям. Повернута проти годинникової стрілки, вважалася символом оберегового духовного полум’я, а за годинниковою стрілкою – символом родинного вогнища. Досить частим в українському вишитті є мотив так званої повної сварги (накладання лівооберненої свастики на правообернену). В народі його ще називають круторіжки. Це символ гармонії, створений двома врівноважуючими потоками.

Ключі

За формою цей знак – половина сварги або вісімки

Він символізує шлях до досконалості. Одяг із “ключовими” символами здатен оберігати енергетику людини від негативних впливів. Ними вишивали край подолу жіночих сорочок, щоб захистити материнську сутність жінки.

Повна рожа або восьмипроменева зірка

Поєднання цих двох сутностей закономірно дає життя усьому

Утворюється накладанням прямого хреста (символ чоловічого начала, Сонця) і косого хреста (символ жіночого начала, Місяця). Повну рожу називають також «зіркою матері». Саме такий символ ми часто бачимо на іконах Богородиці. 
Біофізики кажуть, що саме така восьмикутна зірка – октаедрон – зображає модель побудови енергетичного поля довкола будь-якого живого організму. Людська зигота після поділу має саме 8 клітин, 8 енергетичних потоків, які надалі формують фізичну і духовну основу ембріона.

Кривий танець

Знак, який ще називають безконечником і меандром

Він утворює “вічний” безконечний орнамент, який снується, наче нитка долі, але завжди повертається до першоджерела. Він зображає життєвий шлях і водночас є символом вічного буття. Назвали такий орнамент кривим танком через зв’язок з обрядовим танцем, який українські дівчата традиційно виконували навесні, заряджаючи своїми рухами землю.

Не менш цікавим є екскурс про Традиційне українське намисто: від дукачів до пацьорків – почитайте, вам теж сподобається.

Фото folkmoda.net, а також Makoviya

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: