Картина Василя Тропініна "Прялка"
Картина Василя Тропініна “Прялка”

Цікаві факти про білизну українок зібрала Олександра Сторчай, старший науковий співробітник НЦНК Музею Івана Гончара разом з журналом Vogue.ua для лекторію з історії традиційного вбрання, що зараз проходить у музеї. До речі, лекторії дуже цікаві, різнотемні – самі відвідали і всім радимо.

Так от, перша лекція була присвячена саме старовинній білизні. Роздивляючись зібрану в музеї колекцію, датовану ще XIX-ХХ сторіччями, яку спеціально сфотографувала фотограф Юлія Остроушко, піймали себе на думці, що й зараз би спокійно одягнули всі ці гаптовані сорочки та трусики. Втім, у часи наших прапрабабусь ці речі називали зовсім інакше.

«Платтє» не сукня

Цим словом позначали спідню сорочку, пошиту з фабричної бавовняної тканини. З’явитись лише в ній на вулиці мало б ефект, схожий з появою в публічному просторі лише в трусах та бюстгальтері.

Спідня сорочка

Її прикрашали рослинним та геометричним орнаментами, які зустрічалися у верхньому одязі. Спеціальних візерунків для неї не вигадували.

Натільну білизну різноманітно розшивали штапівкою, мережкою, багаторядовою ляхівкою, рішельє, павучками

Гаптована спідня сорочка
Гаптована спідня сорочка
Замість трусиків

Їхню роль виконувала нижня частина сорочки від поясу до поділок – підтичка. Вона обов’язково прикривалась поясним вбранням. Панталони та міні-панталони, що в Європі відомі ще з кінця ХІХ ст., у нас з’явилися лише на початку ХХ сторіччя.

Замість бюстгалтерів

Українки в старовину носили різновид корсету – плечовий одяг, що в різних регіонах відомий під назвами «нагрудник», «станик», «лейбик», «кабат». Короткий крій (лінія талії майже завжди завищена) та цупка підкладка з домотканого полотна прекрасно справлялися з завданням корсета – піднімали груди і оформляли жіночу фігуру.

Прання та відбілювання білизни було тривалим процесом. Головним інгредієнтом був попіл. Білизну золили (заливали гарячою водою та додавали подрібнений попіл) в бочці без дна, яку називали «жлукто». Описали цей цікавий процес тут – Як прати без порошку.