Бути чи не бути військовою? Що треба знати за крок до рішення
Детальний розбір від військової психологині, офіцерки ЗСУ Катерини Мельник для тих, хто розмірковує про службу в ЗСУ
Детальний розбір від військової психологині, офіцерки ЗСУ Катерини Мельник для тих, хто розмірковує про службу в ЗСУ
Ви жінка та бажаєте вступити до лав ЗСУ? Для дівчат та жінок, які розмірковують над цим рішенням, військова психологиня, офіцерка ЗСУ Катерина Мельник зробила грунтовний розбір на що варто звернути увагу у разі сумнівів і в якому випадку краще не пакувати армійський рюкзак. Пані Катерина для цього навіть провела анонімне опитування серед діючих військовослужбовиць. Ділимося її колонкою, написаною спеціально для Жіночого Ветеранського Руху.
“Обов’язкової мобілізації для жінок в Україні немає, навіть якщо ваша цивільна професія підлягає встановленню на облік у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Якщо ви все ж прийняли рішення про вступ на військову службу, подумайте, чи воно добровільне, повністю осмислене та виважене, адже ви повинні бути готовою стійко переносити всі тягарі та труднощі військової служби.
Дізнайтеся всю інформацію про спеціальність (обовʼязки, права та рівень відповідальності) і чи збігається вона з вашою цивільною освітою. Тільки так можна зробити усвідомлений вибір. Наша психіка зменшує відчуття тривожності, коли мозок отримує більше інформації про нове чи невідоме.
Запитайте себе: “Чи здатна я піти на оптимально виправданий ризик?”, “Чи зможу я швидко прийняти рішення у складних ситуаціях?”, “Чи відоме мені значення слів МУЖНІСТЬ та СМІЛИВІСТЬ?”
Тоді варто замислитись, чи є ціна еквівалентна людському життю? Потрібно розуміти, що ви будете зіштовхуватися з ситуаціями, які вирізняються високим ризиком для життя чи здоров’я людини.
Також зорієнтуйте себе у часових рамках. Адже контракт чи мобілізація – це зовсім не короткий період, вирваний з цивільного життя (і дороги назад після завіреного підписами і печаткою документа вже не буде ближчих кілька років). Як ці роки, проведені у силових структурах, будуть впливати на Ваші життєві та духовні цінності через 5 чи 10 років?
Ще не змінили ухвалене рішення?..
Це не найкраще рішення для підписання угоди з силовими структурами (службові романи в армії теж не заохочуються). Вагітність приховувати теж не варто.
Понад 80% опитаних жінок наголосили, що й не варто йти до війська, якщо у вас є діти дошкільного чи молодшого шкільного віку. Повномасштабне вторгнення зобразило чітку картину щодо питання захисту дітей. Саме тому, до того, як прийняти рішення одягнути однострій, важливо владнати всі сімейні питання, повʼязані з доглядом за дітьми, за важкохворими чи похилого віку родичами, за квартирою чи будинком, за домашніми тваринами, тощо. Постійне переміщення і зміна дислокації не дозволять часто бувати вдома.
Пройдіть курси тактичної медицини. Відвідайте хоча б кілька разів заняття у тирі. Проведіть певний відрізок часу в горах чи в лісі в туристичних наметах, щоб спробувати адаптуватися до польових умов. Зручних апартаментів в армії ніхто вам не забезпечить.
Вирішення більшості соціальних питань та підготовка до служби позбавить вас тривожності та допоможе отримати певний внутрішній спокій за рідних, а це, своєю чергою, впливатиме на якісне виконання вами службових обов’язків.
Більшість важливих навичок ви здобудете у військових навчальних центрах, проте ви вже не зможете змінити своє рішення, адже підписання документів на військову службу вже відбудеться.
Якщо ви маєте згубні звички вживання алкоголю чи наркотичних речовин, важкі хронічні захворювання, будь-які медичні протипоказання, що вказані в переліку при проходженні медичного огляду, не приховуйте цього. В армії не буде можливості відлежуватися в госпіталях чи санаторіях і лікуватися, і ваша служба закінчиться дуже швидко звільненням.
Все ж не змінили думку щодо служби у війську? Тоді обговоримо її психологічні аспекти, з якими більшість жінок зіткнеться у військових формуваннях:
Служба у Збройних Силах для жінок особливо напружена та важка, що досить сильно впливає на їхній емоційний фон. Якщо ви відчуваєте емоційне вигорання, зверніться до психолога чи групи контролю бойового стресу за порадою та допомогою.
Публікація підготовлена Жіночий Ветеранський Рух в межах проекту ООН Жінки «Трансформаційні підходи для досягнення ґендерної рівності в Україні» за підтримки Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та фінансування Embassy of Sweden in Kyiv.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: