1

Кілька тижнів тому керівниця освітньо-культурної мережі «Гончаренко центр» Марія Донець запропонувала мені відвідати заклади, які сьогодні працюють у 22 містах України, щоб скласти власну думку про те, чи можливо надавати сучасну та якісну освіту абсолютно безкоштовно.

Наразі безкоштовні освітньо-культурні простори «Гончаренко центр» працюють у Подільську, Балті, Жмеринці, Житомирі, Миргороді, Чернівцях, Лимані, Івано-Франківську, Кропивницькому, Рівному, Острозі, Вараші, Добровеличківці, Костянтинівці, Краматорську, Черкасах, Доброславі, Нетішині, Олешках, Теофіполі, Чернігові та Дергачах. Географія вражає!

Засновник проєкту Олексій Гончаренко впевнений, що саме освіта у невеликих містах та районних центрах є найбільш необхідною сьогодні. В осередках викладають іноземну мову для людей усіх вікових категорій, готують до складання ЗНО підлітків. Обов’язковими в усіх просторах є профорієнтація для юнаків і курси фінансової та медіа- грамотності. Далі все залежить від потреб громади.

Тож я вже «перевірила» осередки на заході (у Чернівцях та Івано-Франківську) та у центрі країни (у Миргороді та Кропивницькому). І тепер вирушаю на схід.

До Гончаренко центрів на Донеччині я їду не просто так. У Краматорську пройде жіночий форум «Надихайся та дій», де я – спікерка. Зарядити на зміни – справді завдання не з легких. Тому спочатку я сама маю насититись енергією.

З перших хвилин перебування на Донеччині я зрозуміла, що часи, коли цю місцину називали «депресивним регіоном», залишилися в минулому. Мене вразили чистота вулиць, кількість парків та скверів і невпинна робота з реконструкції міст. А якість доріг (як у містах і маленьких селищах, так і між ними) змусила відчути, що я подорожую Європою, а не Україною.


ГОНЧАРЕНКО ЦЕНТР: ЛИМАН
Засновник освітніх просторів Олексій Гончаренко з директоркою Гончаренко центру Лиман Іриною Єфремовою та її чоловіком
Осередок для всіх

Приміщення, де розташований простір, знаходиться в самісінькому центрі Лимана. Здалеку будинок нагадує скоріше літальний апарат майбутнього, ніж ординарну будівлю. Про «звичайність» тут взагалі треба забути раз і назавжди!

Перше, що я побачила, коли відчинила двері осередку – це група жіночок у спортивних костюмах, які в прямому сенсі слова стояли на голові! «Це наші найстарші та найактивніші відвідувачки, – пояснила мені директорка Гончаренко центру Ірина Єфремова, яка також займається. – Ми проводимо заняття з йоги не тільки для літніх людей, а й для дітей. Це один з найпопулярніших курсів!»

І поки я розглядаю струнку та спортивну директорку, яка щойно разом з іншими стояла на голові, вона продовжує знайомити мене з життям освітнього простору. «Англійська, українська, профорієнтація…» – починає Ірина перелік освітніх курсів, які викладаються в Лимані. Але я перериваю її, бо вже бачу наступних відвідувачів!

З гучним сміхом у приміщення влітає гурба дівчат-підлітків, які беруться натягати на ноги спеціальні черевики для тренувань із Kangoo Jumps

За бажанням громади

Жваві та веселі стрибки під музику запалюють мене, і я починаю підтанцьовувати. Від того, щоб долучитися до групи, утримує тільки відсутність вільного взуття. «Ви не уявляєте, яка кількість охочих на ці тренування! Ми збільшуємо групи, як тільки можемо». ­– коментує господарка Лиманського Гончаренко центру.

Крім запального Kangoo Jumps, у центрі проходять заняття зі стречингу. «Саме спортивні заходи полюбилися нашим мешканцям найсильніше, – розказує Ірина. – Ми йдемо за бажанням громади, пропонуючи якомога більше саме спортивних заходів. Провели спортивне свято День Нептуна на міському пляжі, влаштували велозаїзд… А скільки ще планів попереду – не перелічити!»

Лише уявіть собі: менш ніж за рік роботи до Гончаренко центру в Лимані завітали 5694 відвідувача, було проведено 360 різноманітних заходів, пройшло 15 постійних курсів. І це в містечку з населенням 21000.

Я не прощаюся з пані Іриною, а разом із нею вирушаю до Краматорська, де на нас чекають жінки – учасниці форуму «Надихайся та дій».

Хто може стати відвідувачем Гончаренко центрів? Відповідь – на світлинах

ГОНЧАРЕНКО ЦЕНТР: КРАМАТОРСЬК
Під час відкриття першого партнерського простору у Краматорську
Ідеальне поєднання

Тут я маю дати невеличке пояснення. Якщо всі простори, які я раніше відвідала, мали назву (та статус) Гончаренко центр, то в Краматорську я вперше потрапила в Гончаренко центр-партнер. Це означає, що заклад був відкритий з ініціативи міської громади, яка звернулася до Олексія Гончаренка з проханням заснувати простір саме в їхньому місті.

«Нам сподобалось, що Олексій Гончаренко почав відкривати такі центри по всій країні. Цілі й завдання, які має центр, співзвучні з тими, що реалізовуємо сьогодні ми», – розповіла Ганна Бахман, директорка Краматорської центральної міської публічної бібліотеки, у приміщенні якої сьогодні працює заклад.

Маю вам сказати, що поєднання освітнього простору та бібліотеки – це просто ідеальний збіг! «У наш час бібліотека – це культурний та освітній заклад, центр знань, де освіта надається постійно. Навчання та заходи, які відбуваються в центрі, організовані для нашої громади – дітей, підлітків і дорослих. Це співпраця заради блага та розвитку нашого міста й наших громадян», – продовжує пані Ганна.

Саме вона була ініціаторкою відкриття закладу в Краматорську, звернувшись до Олексія Гончаренка з пропозицією про співпрацю.

Я розумію, що якщо б рішення про відкриття тут простору приймала я, то я б просто закохалася в людей, в саму ідею створити простір у приміщенні бібліотеки.

Найбільшою популярністю користуються заняття з англійської мови
Маленький ювілей

Я добре розумію, чому саме тут було відкрито перший Гончаренко центр-партнер, чому саме з Донеччини почалася історія заснування просторів на партнерських засадах.

З кожним днем відвідувачів як Гончаренко центру, так і бібліотеки стає все більше і більше. «Найбільш цінною та дієвою для нас є реклама один одного. Бо одна річ, коли ви десь читаєте про те, що заклад надає освіту, інформацію, організовує цікаві інтелектуальні культурні заходи, і зовсім інша справа, коли про це вам розказує хтось знайомий. До нас цілими сім’ями приходять. Підлітки друзів своїх приводять, – ділиться директорка простору в Краматорську Катерина Філонова. – Нині наші мешканці кажуть, що Гончаренко центр і бібліотека – це крута команда!»

Нещодавно цей простір відсвяткував півріччя своєї роботи. За цей час його відвідали майже 4000 людей! Щотижня він приймає близько 150 відвідувачів та відвідувачок, а кількість навчальних курсів і подій безперервно збільшується. «Тільки за один місяць ми відкрили чотири нових курси», – каже господиня Краматорського осередку.

В осередку на постійній основі підтримують п’ять активностей, які проводяться на базі дитячої бібліотеки партнерськими організаціями

«Історія має презентуватися цікаво», – впевнені в просторі

Читайте також: Валентина Шульц: мрійниця, що відкриває освітні простори в маленьких містах

Справжня підтримка

У Краматорську багато уваги приділяють історії України та рідного краю. Креативний розгляд і наочне викладання – саме так тут проводять заняття для тих, хто готується складати ЗНО. «Історія має презентуватися цікаво, – продовжує Катерина Філонова. – У нас немає нудних лекцій з безліччю дат та імен, ми навчаємо, як не заплутатися в усіх діячах нашої історії, розібратися в усіх датах, зрозуміти картосхеми, як відрізнити П’ятницьку церкву від Спасо-Преображенського собору… А то й просто даємо можливість пригадати все те, чого вже навчили у молодших класах».

Пані Катерина розповіла про величезну підтримку з боку не лише містян, а й людей, які ніколи не були в Краматорську: «Нам був конче потрібний адмін для покращення роботи центру. І Олексій Гончаренко створив власну сторінку на платформі Patreon, де закликав людей пожертвувати кошти на те, щоб ми взяли додаткову людину. Ви не повірите – за якихось три доби було зібрано стільки грошей, що ми змогли взяти адміністратора!»

Така довіра, таке прагнення допомогти просто вражають!

Ідея відкрити простір саме тут належала директорці бібліотеки Ганні Бахман
(на нижньому фото крайня справа)

ГОНЧАРЕНКО ЦЕНТР: КОСТЯНТИНІВКА
Учасниці жіночого форуму «Надихайся та дій»

Читайте також: На Донеччині відбувся дводенний жіночий форум «Надихайся та дій»

Суто освітня ініціатива

У місті, яке є ближчим за інші до зони бойових дій, Гончаренко центр відкрили в приміщенні Центральної міської публічної бібліотеки. Тут тепло, затишно, повітря наповнене ароматом книжок. «Це рідкісне поєднання – освітній простір та бібліотека. Наші сфери діяльності вже давно переплелися між собою», – каже директорка бібліотеки Тетяна Оратовська. Тільки уявіть: у ході акції «Подаруй бібліотеці книжку», яку провів Гончаренко центр, фонд був поповнений 655 примірниками літератури різної тематики – історичними романами, детективами, творами класиків тощо.

Ідея відкриття центру в Костянтинівці належить саме пані Тетяні. «Прочитала в інтернеті про Гончаренко центри, які вже відкрилися, про те, як вони працюють. Виникла думка спробувати відкрити подібний у себе в місті. А чому ні? Я написала електронного листа на ім’я Олексія Гончаренка. І з нетерпінням почала чекати відповіді». Тетяна зізнається, що спочатку мала побоювання, що проєкт виявиться політичним. Проте нічого такого не сталося. Гончаренко центр – це місце, де тебе приймають не за переконаннями чи вподобаннями, а за бажанням навчатися. «Один лише приклад: на курси з вивчення англійської мови за три дні записалося понад 150 осіб! Потім ще приходили люди й питали, чому ми припинили записувати на курси», – розказує пані Тетяна.

Влітку тут організовували справжні родинні свята: проводили майстер-класи, веселі уроки та конкурси

Творчі конкурси та освітні програми – обирайте, що потрібно саме вам чи поєднуйте все одразу!

Читайте також: Тиждень з Гончаренко центрами: репортаж про унікальний освітньо-культурний проєкт

Хороші плани

Я беру до рук розклад і читаю: курс «Сам собі шопер, або Естетика зовнішнього вигляду», курс «Фінансова грамотність», тренінг з психології для різних категорій населення, курс «Українська мова. Підготовка до ЗНО», студія малювання для дорослих і дітей, англійська для дітей та дорослих, курс «Англійська мова. Підготовка до ЗНО». «А ще у нас є плани відкрити школу відповідального батьківства», – повідомляє директорка Гончаренко центру в Костянтинівці Вікторія Захарова. І хоч вона працює в закладі не дуже давно, та одразу продемонструвала, що перебуває на своєму місці!

Команда – це одна з найважливіших умов ефективної роботи. І Костянтинівка ще раз це підтвердила. Я абсолютно впевнена, що всі плани та задуми здійсняться. Від щирого серця я бажаю успіхів Гончаренко центрам і чекаю нових запрошень!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: