Чому сняться кошмари і як їх позбутися
Виявляється, є два види "поганих снів", а чоловічі кошмари відрізняються від жіночих
Виявляється, є два види "поганих снів", а чоловічі кошмари відрізняються від жіночих
У середньостастичної людини кошмари трапляються рідко, лише 5% людей бачать їх частіше, аніж раз на тиждень. Що робити у такому випадку? Корисні поради дають психологи нашого партнера – “Проекту Кешер в Україні”, всеукраїнської жіночої єврейської організації, яка займається підтримкою активних жінок, міжнаціональних жіночих груп, міжконфесійних коаліцій.
“Проект Кешер” втілює різноманітні освітні й менторські програми для розвитку жіночого лідерства, професійної реалізації та підтримки здоров’я, зокрема, й ментального. А нічні кошмари часто є індикатором нашого ментального та фізичного здоров’я. Якщо й ви, дівчата, маєте досвід нічних кошмарів, вам буде корисно ознайомитися з рекомендаціями фахівців “Проекту Кешер”.
У фазі швидкого сну інтенсивність негативних емоцій, які переживає людина, може призвести до пробудження. Тому після кошмару ви можете різко піднятися і більше не заснути. Або частково прокинутись, відчуваючи страх, дезорієнтацію і навіть полегшення, що це був лише сон, перш ніж заснути знову.
Найбільш розповсюджені теми кошмарів:
Існує певна гендерна специфіка нічних кошмарів. Відповідно до дослідження сновидінь М. Шредла, чоловікам частіше сняться сни про агресію та фізичні напади, які здійснюють вони самі або про фізичну агресію щодо них. Натомість жінкам частіше сняться сни щодо міжособистісних стосунків та втрати коханої людини.
Відповідно до іншого дослідження, чоловіків також частіше переслідують кошмари про різні природні катастрофи, де їм доводиться усіх рятувати, а також сни про комах.
Існує припущення, що таким чином мозок дозволяє нам підготуватися до можливих труднощів та загроз у реальному житті. Також через кошмари мозок може повідомляти, на які життєві питання нам слід звернути увагу.
Водночас наявна версія, що кошмари і сни в цілому можуть не мати окремої функції, і що вони є побічним ефектом інших видів активності в організмі.
Погані сни впливають не лише на наш емоційний стан, проте можуть також викликати проблеми зі сном. Вони можуть порушувати спокій сну, через що людина може відчувати втому потягом наступного дня. Деякі сновидіння настільки жахливі, що можуть викликати у людини страх при засинанні. Кошмари безпосередньо можуть викликати безсоння.
Існують також деякі розлади, які супроводжуються нічними кошмарами. Синдром обструктивного апное порушує фазу швидкого сну, тож може викликати сновидіння із дивним негативним змістом. Нарколепсія (розлад, який включає в себе неймовірну втому протягом дня та порушення циркадного ритму) також може призводити до кошмарів. Погані сни можуть супроводжувати і синдром «втомлених ніг».
Виявляється, є два види “поганих снів”: нічний кошмар або Nightmares та жах – Sleep terrors. І це два різних явища, які навіть відбуваються в різний час сну.
Нічні жахи характеризуються миттєвим пробудженням з фази глибокого сну, яке супроводжується різкими рухами тіла і частими скрикуваннями. Збільшується частота серцевих скорочень, потовиділення, людину трясе, в деяких випадках навіть нудить. Потім вона різко встає з ліжка з широко відкритими очима, але не бачить нічого і нікого навколо себе. Поговорити з нею в цей момент буває складно, адже, не зважаючи на повну функціональність мозку, людина перебуває в стані шоку і може отримати травму або ж сама нанести її оточуючим.
До лікаря варто звернутися, якщо:
У боротьбі з кошмарами безпосередньо допомагає покращення якості сну.
Американська академія медицини сну рекомендує загальні принципи ефективного лікування розладів сну, які включають в себе нічні кошмари. Це два основні способи: психотерапевтичний та фармакологічний. Найкращий спосіб допоможе підібрати лікар.
Бажаємо усім максимально приємних сновидінь та спокійного сну!