Жіноче серце: як зберегти здоровим – поради кардіолога
Симптоми, які мають насторожити, продукти, які мають оздоровити, і чекап, який потрібно пройти
Симптоми, які мають насторожити, продукти, які мають оздоровити, і чекап, який потрібно пройти
Серце, без перебільшення, – чи не єдиний орган, в якому, образно, зосереджена вся жіноча суть. Ми відчуваємо серцем, ми носимо під серцем, ми віддаємо серце, тримаємо у серці. І найчастіше хворіємо серцем: в Україні, на жаль, один із найвищих у світі рівень смертності через серцево-судинні патології.
Сподіваємося, дівчата, цей жорсткий факт змусить вас почати турбуватися про своє серце. А як саме – про це ми розпитали Наталію Іванюк, лікарку кардіолога, функціонального діагноста головної кардіологічної клініки України «Інститут серця МОЗ України».
Наталія Іванюк спеціалізується на ішемічній хворобі серця, порушеннях ритму, дисліпідемії, кардіоміопатії, набутих вадах серця, займається пацієнтами до і після кардіохірургічних операцій.
За 10 років роботи в “Інституті серця”, провідній кардіохірургічній клініці України, Наталія Іванюк допомогла понад 50 000 пацієнтів.
Захистила кандидатську дисертацію. Є менторкою Школи кардіології медичної платформи UAMED.
Серце, каже пані Наталія, – це потужний насос і потребує постійного догляду. А жіноче серце тим паче. Адже воно має деякі відмінності у порівнянні з чоловічим, хворіє «непомітніше» і дуже залежить від жіночих гормонів.
ВЕЛИКЕ ЖІНОЧЕ СЕРЦЕ
Хоч жінки вважаються «слабкою статтю», з серцем у нас навпаки: воно значно витриваліше за чоловіче. Це пов‘язано з тим, що жінка виношує та вигодовує малюка, а для цього потрібна величезна кількість енергії та сил. Також можна сказати, що жіноче серце «більш захищене» гормонами, які його оберігають та підтримують аж до настання менопаузи.
Жінки в молодому віці більше захищені від патологій серця, аніж чоловіки. До початку клімаксу ризик серцево-судинних захворювань у нас значно нижчий. Імовірно, таке явище пов‘язане з гормональним фоном, оскільки у жінок репродуктивного віку атеросклеротичні бляшки в судинах утворюються рідше, відповідно, судини менше закупорюються.
КОЛИ БОЛИТЬ СЕРЦЕ
Найпоширенішою серед серцево-судинних захворювань є ішемічна хвороба серця (ІХС). До неї належать стенокардія, інфаркт міокарда, раптова серцева смерть. Найчастішою формою ІХС серед жінок є стенокардія, а дебют захворювання припадає на 10-15 років пізніше, ніж у чоловіків.
Основна причина виникнення цих патологій – атеросклероз судин, які кровопостачають серце (коронарних артерій), або їхній спазм. Також існують певні фактори ризику, наявність яких впливає на розвиток ІХС. Серед них:
Найпоширенішим симптомом, що свідчить про ймовірність проблем із серцем, є дискомфорт або біль у грудях. Цей біль може мати різний характер: стискаючий, ниючий, може віддавати в ліву руку, лопатку, нижню щелепу і навіть скидатися на зубний біль. Часто болі в грудях не мають відношення до серця, проте в будь-якому разі такі симптоми не варто ігнорувати!
Також мають насторожити: запаморочення, втрата свідомості, надмірне відчуття втоми, набряки стоп та гомілок, задишка, відчуття серцебиття та перебоїв у роботі серця.
ЧОМУ ПОТРІБЕН ВЧАСНИЙ ЧЕКАП
Якщо говорити про жінок окремо, то ситуація дещо складніша. Симптоми інфаркту, зокрема, можуть перебігати в стертій формі (у вигляді слабкості, незначних больових відчуттів, болі в животі, нудоти, легкої задишки), особливо при наявності цукрового діабету, як супутньої патології. В таких випадках виникає проблема вчасної діагностики.
Якщо вам більше 35 років, ви палите, маєте надмiрну вагу тiла, у ваших близьких родичів є серцево-судинні патології, цукровий діабет, ви вагітні або активно займаєтеся спортом – вам обов‘язково необхідний кардіо-чекап.
Рекомендую один раз на рік. Сюди входить консультація кардіолога, УЗД серця, електрокардіограма, загальний та біохімічний аналіз крові, ліпідограма.
Комплекс цих обстежень покаже цілісну картину стану серцево-судинної системи, а кардіолог одразу розшифрує всі результати та надасть подальші рекомендації.
ЩО ЗАХИЩАЄ І ВБИВАЄ СЕРЦЕ
Для того, щоб серце добре функціонувало, необхідно дотримуватися ряду рекомендацій. Вони, насправді, дуже прості:
Недотримання перелічених рекомендацій. Тобто малорухомий спосіб життя, нераціональне харчування, зловживання алкоголем та паління, стрес, надмірна вага, недосипання.
Щодо фізичних вправ, то мають бути кардioнавантаження – регулярнi та дозовані. Але виконуйте вправи регулярно, не менше ніж 2,5 години на тиждень. Наприклад, ходьба – 5-10 тисяч кроків на день або плавання, легкий біг, їзда на велосипеді, скандинавська ходьба, аеробнi танцi, катання на ковзанах, аквааеробіка протягом 40-60 хвилин тричі на тиждень. Обирайте те, що вам до вподоби.
Вживайте більше продуктів, багатих на клітковину (овочі, фрукти), цільнозернові продукти, обмежте вживання солі, жирних та смажених страв.
НАЗАВЖДИ У СЕРЦІ
Українці надто пізно звертаються до кардіолога і сподіваються, що «пройде само». Через це ми пропускаємо стадію попередження захворювання. В таких випадках лише модифікація способу життя вже не є ефективною, і необхідно починати медикаментозну терапію.
Інша група пацієнтів приходять на консультацію до кардіолога за «чудо-пігулкою». Їм складно усвідомити пояснення лікаря про те, що здоров‘я серця залежить від них і потребує певних зусиль – зміни способу життя, відмови від шкідливих звичок. Одразу це зробити складно, і ми це розуміємо. Тому потрібен підхід: наприклад, поступово збільшувати фізичні навантаження, щодня зменшувати кількість випалених цигарок.
Любити себе, турбуватися про себе, вчасно проходити обстеження. Адже сучасна українка постійно у справах, в турботі про інших вона часто забуває про себе.
Я б побажала нашим жінкам не забувати інструкцію при авіаперельотах: спершу маску одягни собі, потім дитині. Зі здоров’ям принцип такий самий: турбуємося про себе, а потім – про близьких і весь світ.
Погоджуємося з Наталією Іванюк на 100% і закликаємо вас, україночки, не гаяти час і вже пройти чекап. Записуйтеся через директ інстаграм-сторінки Наталії Іванюк.