Наталка Сумська в ролі “Наталки Полтавки”

Зізнайємося, мало хто, на жаль, через шаблонну подачу в школі читав «Наталку Полтавку» з щирою цікавістю, свідомо. І ще менша кількість нас памятають, що прем’єра п’єси Івана Котляревського «Наталка Полтавка» відбулася 22 липня 1819 року на сцені Полтавського театру.

Ми пам’ятаємо лише кліше про «перший драматичний твір нової української літератури» і «праматір української драми» тощо. А п’єса ця нешаблонно жива, дотепна і сумна водночас: у дорослому віці сприймаються зовсім інакше і перли Виборного та Возного, і незавидна доля Терпелихи, і наївність першого молодого кохання – у підлітковому віці цього навіть не усвідомлюєш.

І в шкільному віці точно не цікавишся тим, що оточувало цей твір, а з «Наталкою Полтавкою» пов’язані і крадіжки, і авантюри. Ми про них дізналися, до речі, теж нещодавно – захоплені ювілейною виставою, якою до 200-річчя відкривав сезон Полтавський театр. Сподіваємося, вас, україночки, ці факти теж підштовхнуть як не прочитати «Наталку» заново, то хоча б сходити в театр 🙂

Фактично, «Наталка Полтавка» – це переписана заново п’єса «Козак-стіхотворець» Олександра Шаховського

Котляревського розчарувала нереалістичність зображених колегою побуту і характерів українських селян, і він взявся за свою версію.

З моменту написання (у 1819 році) п’єсу майже два десятиріччя не друкували

Спершу друзі Котляревського, потім його прихильники, читачі, творча інтелігенція поширювали лише рукописи твору, через це з’являлися його нові варіанти. Оригінал вперше вийшов друком аж у 1838 році в альманасі «Украинский сборник».

Альманах з “Наталкою Полтавкою” видав за власний кошт професор Харківського і Петербурзького університетів, академік Ізмаїл Срезневський

Театральна трупа “Наталки Полтавки”, очолювана Кропивницьким, Єлисаветград, 1882 рік
Серед тодішньої української еліти вважалося модним і прогресивним знати «Наталку Полтавку» напам’ять

Творча інтелігенція влаштовувати «битви цитат»: один починав читати довільний фрагмент п’єси, а другий мав продовжити.

У рік написання «Наталку Полтавку» ставили лише у Полтавському театрі

Поставили з цензурного дозволу князя Рєпніна, який поширювався на Полтавську губернію. Одну з головних ролей – Виборного – тоді зіграв відомий актор Михайло Щепкін, під якого Котляревський начебто й писав цей образ.

Два роки п’єсу через цензуру не брали в жоден інший театр

Аж у 1821 році її завдяки хитрості Григорія Квітки-Основ’яненка поставили у Харкові. Письменник порадив трупі спершу проанонсувати якусь дозволену п’єсу, а в останній момент під приводом «хвороби» когось із артистів терміново зробити заміну на «Наталку Полтавку» (яку вже потайки готували) і в поспіху отримати цензурний дозвіл. Авантюра вдалася, і «Наталка» пройшла з великим успіхом, з яким вже жодні заборони не могли подіяти.

Після Харкова виставу почали ставити в інших губерніях та містах

Вистава виявилася такою популярною, що власник Полтавського театру Іван Штейн викрав текст п’єси

Причому вкрав з нотами і без дозволу Котляревського ставив її в багатьох містах України.

Наталку Полтавку грали найкращі акторки своїх часів

Знаменита Марія Заньковецька, Марія Садовська-Барілотті, Єфросинія Зарницька, Оксана Петрусенко. П’єсу вважали за честь режисерувати такі велетні театрального мистецтва, як Марко Кропивницький, Михайло Старицький, Микола Садовський і Панас Саксаганський.

Головною героїнею вважається Наталка Полтавка, а поміж тим Котляревський акцентував не мешу увагу на її матері

Адже вона ще молода за нашими мірками вдова з красномовним іменем Терпелиха. По суті, Котляревський вперше в новій українській літературі ввів і розписав образ жінки-страдниці.

Терпелиха стала символом тодішніх удів і старших жінок, приречених через обставини і суспільні правила на безрадісне життя

Вистава «Наталка Полтавка» відкриває ювілейний сезон у
Полтавському академічному обласному музично-драматичному театрі, вересень 2019 року

Читайте також:

Музику до «Наталки» писали багато композиторів

Адам Барцицький, Алоїз Єдлічка, Опанас Маркович, Микола Васильєв, Володимир Йориш, але саме опера Миколи Лисенка стала найвдалішою і перетворилася на класику музичного мистецтва.

Загалом в «Наталці Полтавці» 22 пісні

Арії, дуети, тріо, хор, серед них є і народні («Віють вітри, віють буйні», «У сусіда ха­та біла») і спеціально написані: «Всякому городу нрав і права», «Сонце низенько».

Всі двісті років з часу першої вистави «Наталка Полтавка» завжди збирала аншлаг

Серед театралів навіть ходить жарт: якщо в театр перестали ходити, терміново треба ставити «Наталку Полтавку» – вільних місць не буде.

І опера, і вистава йшли у найбільших театрах

“Наталку Полтавку” ставили від Петербурга до Кавказу. У Варшаві навіть двічі на день і завжди в переповненій залі.

У Полтавському академічному обласному музично-драматичному театрі вистава «Наталка Полтавка» вже понад 80 років є незмінним відкриттям кожного сезону – з 1936 року, коли постановку було відновлено за радянської України.

Сходіть обов’язково хоча б у театр, дівчата 🙂 Саме Полтавський – відвідайте батьківщину Котляревського на вихідні і не пожалкуєте! Місто має неймовірну історію, як колишній центр містичних легенд, масонської ложі і губернських скандалів: склали тут окремий путівник Полтавою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: