Українка стала Фотографкою року за версією Los Angeles Photo Curator
Експерти відзначили її фотопроєкт «Вкрадена весна» з мешканками Ірпеня, Бородянки, Гостомеля
Експерти відзначили її фотопроєкт «Вкрадена весна» з мешканками Ірпеня, Бородянки, Гостомеля
Альона Гром – українська художниця та фотографка-документалістка. Вона народилася в Донецьку, у квітні 2014 року через війну на Сході України була змушена залишити рідне місто. З 2017 року проживає у місті Буча під Києвом, працює в Ірпені. Після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Альона з родиною вдруге стали біженцями, але повернулися після звільнення Бучі.
Як зазначають у релізі Los Angeles Photo Curator, цей досвід глибоко вплинув на Альону: фотографія стала для неї порятунком. З 2016 року працює на місцях, що постраждали від військової агресії, знімає життя жертв війни, мігрантів, біженців. Вона поєднує соціальні репортажі з концептуальною фотографією, часто створюючи свої серії на передовій. Документувати життя людей, які опинилися в «сірих зонах» або поблизу військових конфліктів, інформувати світ про складність життя під час війни фотографка вважає своєю місією.
Los Angeles Photo Curator назвав Альону Гром Фотографом 2024 року і відзначив її фотопроєкт «Украдена весна». Він про жінок з Ірпеня, Бородянки, Гостомеля, які стали жертвами російської агресії й втратили не лише домівку, близьких, роботу та здоров’я, а й частину життя. «Навесні тривала окупація, люди, які пережили цей трагічний період, не помітили, як минула весна, як зацвіли каштани та конвалії, прилетіли птахи. Вони були позбавлені не лише дому, коханих, роботи, здоров’я, а й частини свого життя. У переселенців з Донбасу та Криму друга трагічна весна. Вкрадена весна – вкрадене життя. Кожне фото – це особиста трагедія, але це й життєствердна історія вцілілого, надія, що Україна підніметься з руїн», – цитують організатори премії слова Альони Гром.
Читайте також:
Серію «Вкрадена весна» Альона Гром створила в історичному діалозі з роботами польського фотографа Майкла Неша, який в 1945-1946 роках використовував декоративний фон, щоб замаскувати руїни Варшави після Другої світової війни. Los Angeles Photo Curator опублікувало фото однієї з героїнь серії – Альони, мешканки Ірпеня. Вона залишалася вдома перші тижні наступу російських військ і покинула місто пішки з сином та матір’ю, прикутою до інвалідного візка. Коли Ірпінь звільнили, Олена повернулася у місто – в ньому було зруйновано 71% міської забудови. Будинок Альони також постраждав від боїв.
«Жінка стоїть поруч з руїнами будинку, які є відображенням не лише фізичного знищення, а й глибокої втрати, зламаних доль. І попри ці жахи війни Альона стоїть як символ стійкості та мужності. Цей образ нагадує про важливість пам’яті, відновлення, про необхідність збереження людської гідності та надії на краще майбутнє».
Фотопроєкт Олени Гром «Вкрадена весна», а також інші серії можна переглянути на її сайті.