АФЬЙОН: ТЕРМАЛЬНІ ВОДИ ТУРЕЧЧИНИ

Регіон цілющих джерел, султанських хамамів і розкішних СПА-курортів

Регіон або, правильніше, провінція Афьйон – не менш популярне місце відпочинку, аніж побережжя Анталії, особливо серед самих турків. А все завдяки унікальним підземним джерелам з лікувальною водою та десяткам збудованих навколо них термальних готелів і оздоровчих центрів. Сюди також приїздять європейці та азійці, а зараз курорти Афьйону відкривають для себе й українці.

Редакція журналу «Українки» теж тут побувала на запрошення Міністерства культури і туризму Туреччини та Офісу з питань культури і туризму Посольства Туреччини і відверто зізнається: після “ревізії” цих курортів ми почали заздрити турецьким жінкам – адже вони мають постійний доступ до молочних ванн, розкішних хамамів і термальних джакузі. Переконайтеся самі з нашого репортажу.

Українська преса, зокрема, редакторка журналу “Українки” Віта Пасічник, “тестує” спа-курорти Афьйону

СУЛТАНСЬКІ ТЕРМИ ЯЛОВА

Розпочати термальний відпочинок можна саме з них, тим паче, якщо летіти з Києва через Стамбул – від нього лише 130 кілометрів (автівкою або паромом) і опиняєшся в дивовижній гірській ущелині з гарячими джерелами і величезним оздоровчим комплексом Yalova Termal.

Місце неповторне і за своєю природою і за історією. Цілющі властивості тутешніх підземних вод відомі ще з античних часів. В Ялова оздоровлювалися й візантійські імператори. Першим сюди приїхав Костянтин І, що правив у ІV сторіччі, і лікував у джерелах свою шкіру. На честь зцілення збудував біля джерел храм Архангела і перший будинок для відпочинку приїжджих. Наступні імператори теж оздоровлювалися у Ялова, добудували палаци, громадські терми і облаштовували територію.

У часи Османської імперії місто процвітало і розбудовувалося, і неабиякий внесок у це зробила мати султана Абдул-Меджида. Її важкий ревматизм могли вгамувати лише гарячі джерела, поруч з якими вона й оселилася. Хамам, збудований для неї, працює в Ялова досі, і попаритися в ньому тепер може кожен гість.

Готель Yalova Termal

Ці терми дуже цінував також перший президент Туреччини Кемаль Ататюрк

Саме при першому президенті Туреччини Кемалю Ататюрку Ялова модернізували і перетворили у всесвітньо відомий оздоровчий центр. Зараз курорт щороку приймає сотні тисяч туристів, які їдуть сюди з усіх куточків світу, щоб полегшити ревматизм, поліартрит, шлункові захворювання, алергії, захворювання серцево-судинної системи, урологічні порушення.

Сюди заїхати хоч на день варто й абсолютно здоровим людям заради неповторного мікроклімату. “Пити” можна не лише воду, а й повітря – настільки воно насичене і «смачне», а ще варто прогулятися територією – цілий ботанічний сад, поплавати в історичному басейні, розслабитися на масажі в султанському хамамі і сповненими сил далі рушити в путь – у сусідню Бурсу (класне місто – дуже радимо) або одразу напряму – в Афьйон, найбільший термальний регіон Туреччини.


АФЬЙОН – СТОЛИЦЯ ПІДЗЕМНИХ ВОД

Цей регіон розташований на заході країни і буквально стоїть на термальних джерелах та озерах. А ще славиться неймовірної краси маковими полями, які й дали назву всій провінції: афьйон у перекладі з турецької – опіум, його досі отримують з маку і використовують для лікарських препаратів.

Втім, головний лікувальний «продукт» регіону – саме цілюща вода підземних джерел. Їх тут п’ять, і кожне має свої особливості. Скажімо, термальна вода з джерела Хюдаі має температуру 70C і великий вміст сірки, натрієвих і кальцієвих солей, бромідів і фторидів, які допомагають при ревматизмі, захворюваннях шкіри, органів травлення і малого тазу.

Готель Ikbal Thermal Hotel & Spa Afyon

За кількість термальних джерел Афьйон заслужено називають термальною столицею Туреччини

Вода з джерела Оручоглу має вже 76С і багата, серед іншого, мінералами, лікує неврологічні розлади, захворювання суглобів, відновлює після хірургічних операцій, а завдяки залізу в складі рекомендується для реабілітації та лікування паралічів. Температура джерел Омер і Геджек варіюється від 51С до 98С і дуже ефективна при серцево-судинних захворюваннях, патологіях обміну речовин, печінки і, запевняють фахівці, справді лікує безпліддя.

Водами Афьйону зцілювалися ще за часів древнього царства Арцави, яке було на території цього регіону, потім сюди прибували візантійці, римляни, османи, а зараз – понад 700 тисяч гостей в рік. І більша частина – самі турки, які обожнюють проводити в термах вихідні, свята, канікули, відпустку. Для цього в регіоні вибудували понад три десятки спа- і термальних курортів: п’яти-, чотиризіркових, з різноманітним набором оздоровчих процедур, ресторанами і розвагами. За це Афьйон заслужено називають термальною столицею Туреччини.


ПРОГРАМА ТЕРМАЛЬНОГО ОЗДОРОВЛЕННЯ

Завдяки різновидам джерел та їхнім властивостям курортні готелі та комплекси пропонують повний «асортимент» процедур: лікувальні, косметичні, розслабляючі, оздоровчі і детокс-програми. Масажні і фізіотерапевтичні кабінети, фітнес-центри, басейни, сауни, хамами – невід’ємна складова кожного спа-готелю в Афьйоні. Причому «водні зони» часто розділені на чоловічу і жіночу частину. Це зроблено з релігійних міркувань, але насправді дуже корисно й для стосунків: ніхто нікому не заважає, не смикає «скільки можна киснути в басейні» і має час відпочити одне від одного та дітей – батьки забирають їх на свою територію по черзі.

Центральна зала NG Afyon Wellness & Convention

Головне, не забути про свою чергу! Бо релаксуючи в молочній чи олійній ванні або на мильному масажі втрачаєш відчуття часу

Турецькі бані – це взагалі окрема культура. Вони мало того що оздоблені, наче палаци – мармурові кахлі, кришталеві люстри, оксамитові дивани, та ще є осередком жіночого життя. Колись в хамамах не лише милися, а й спілкувалися, обмінювалися новинами, готувалися до важливих подій, обирали наречених своїм синам.

Ці традиції залишилися й серед сучасних турчанок: вони можуть проводити в хамамі цілий день. Редакція «Українок» теж не хотіла виходити звідти:) Особливо з хамамів таких розкішних готелів як Afyon Orucoglu Thermal Resort, Akrones Thermal Spa Convention, NG Afyon Wellness & Convention чи Ikbal Thermal Hotel & Spa Afyon.


ВІДПОЧИНОК ДЛЯ ТІЛА ТА ДУШІ

Регіон Афьйон хороший ще й тим, що окрім термальних курортів має інші цікаві місця, які можна відвідати і урізноманітнити свій спа-відпочинок. Наприклад, місто Афьйонкарахісар – адміністративний центр регіону: старовинне, компактне – його вулички ніби обмотують величезну скелю з фортецею на вершині, піднятись на яку окрема пригода і задоволення.

Також регіон славиться своєю керамікою та порцеляною, а сусіднє містечко Кютахья є центром їх виробництва. Свої фабрики тут мають такі відомі бренди, як Kutahya. Його власники, до речі, зібрали унікальну колекцію порцеляни – від античних часів до сучасності: тисячі експонатів – і мініатюрні кавові чашечки вікторіанської епохи, і гігантські вази епохи Султанату. Обов’язково заїдьте – не пошкодуєте.

Обов’язково заїдьте у містечко Афьйонкарахісар – не пошкодуєте

Також поруч є мануфактури традиційної турецької вишивки, де можна не лише помилуватися ошатними сукнями, а й придбати красиву скатертину чи серветки. А захочеться ще більше руху – вирушайте в одну з найвідоміших турецьких місцевостей – Памуккале, місто травертинових терас. Але воно гідне окремої подорожі та оповіді.

Взагалі, Туреччина – надзвичайно різноманітна і не обмежується морськими регіонами. Термальні гідні не меншої уваги і, головне, забезпечать  приємні враження з повноцінним оздоровленням.

А якщо матимете можливість, залишіть ще кілька днів на Стамбул – неймовірне місто! Чого лише вартий Палац Топкапи! “Україночки” побували в гаремі, побачили “браму насолоди”, спальню султана, ванну кімнату валіде, один з найбільших діамантів світу і навіть трошки позаздрили Роксолані – цікаво чому? Тоді читайте тут🙂