Фото з відкритих джерел

Стресові стани, нерегулярне харчування, а то й повна відсутність апетиту через ті самі стреси, зміна води, інші продукти – все те, що зараз переживає кожна українка, і все те, що впливає наш кишково-шлунковий тракт, засвоєння їжі та дуже часто викликає закрепи. Тим паче якщо закреп – давня проблема, а в нинішніх напружених умовах, імовірніше, загострилася.

Тема делікатна, про неї не спитаєш відкрито і з нею потрібно все ж звернутися до лікаря, якщо закрепи хронічні і дедалі частішають. Тільки фахівець може визначити причини і призначити профілактичні чи лікувальні препарати, зокрема, й послаблювальні. Але є кілька способів, як «допомогти» регулярному випорожненню і зменшити кількість закрепів.

Закреп: що робити

Закреп – це надто повільне просування калових мас по товстому кишківнику. Його провокує брак у раціоні клітковини (овочів, фрукті, каш), недостатнє вживання води, порушення звичного режиму харчування, малорухливий спосіб життя і сидяча робота, постійне придушення позивів до дефекації.

Нормальний процес дефекації не повинен перевищувати 2 рази на добу. Якщо доводиться частіше користуватися туалетом – це діарея. Якщо випорожнення відбуваються менш як 3 разів на тиждень – це закрепи.

Покращують процес випорожнення, допомагають запобігти закрепам такі прості речі:

  • збільшити кількість овочів і надавати перевагу тушкованим, запеченим, більш «грубим»: терта морква, буряк, білокачанна капуста, цвітна капуста, броколі. Овочеві страви – це не лише огірки, помідори та листя салату.
  • пити воду теплою і дрібними ковтками у перервах між їжею. Холодна вода ще більше спазмує кишківник, а випита одним махом швидко виводиться.
  • робити обов’язково вправи на розслаблення, розтяжку, з м’яким, глибоким диханням після фізичних навантажень чи фітнес-занять. Від певних тренувань можуть скорочуватися жовчовивідні шляхи й ускладнювати випорожнення.
  • не скорочувати звичний розмір порцій. Хибна думка: менше їстиму, менше буде закрепів. Організм повинен отримувати одну і ту ж збалансовану кількість їжі. Навмисно зменшені порції не дають мозку сигнал насичення, і він не запускає на повну функцію травлення.
  • робити самостійний масаж живота – за годинниковою стрілкою. Достатньо просто лягти і м’яко пром’яти всі «затверділості» своїми руками.
Фото з відкритих джерел
Про що свідчать випорожнення

Позаяк ми вже торкнулися проблеми закрепів, то підемо далі – поговоримо й про вигляд випорожнень. Вони можуть багато чого розповісти про наше здоров’я в цілому і, зокрема, причину закрепів. Образно кажучи, наш кал – це відбиток усіх внутрішніх процесів у кишківнику. Гастроентерологи недарма завжди запитують «який кал?» і наводять кілька ознак, які мають привернути увагу. Це не діагнози, а лише підказки, привід врегулювати своє харчування або все ж звернутися до лікаря, якщо ці ознаки є постійними.

  • Кал забруднює стінки унітаза, не змивається, є необхідність користуватися йоржиком – це може свідчити про знижену кислотність шлункового соку, варто перевірити її рівень.
  • Кал плаває у воді унітаза й не тоне – це може свідчити про порушення всмоктування поживних речовин з їжі, а також може бути сигналом шлунково-кишкової інфекції.
  • Діарея після гарячих напоїв (вода, кава, бульйон) або жирної їжі може свідчити про порушення роботи жовчного міхура.
  • Неперетравлені частинки їжі в калі можуть свідчити про нестачу травних ферментів, погано пережовану їжу, перекуси на ходу.
  • Знебарвлений кал може свідчити про порушення функції печінки, тобто виробляється надто мала кількість жовчі.
  • Світлий кал може свідчити про погане засвоєння жирної їжі, особливо тваринного жиру. Також може бути сигналом того, що в організмі не вистачає поліненасичених жирних кислот.
  • Кров у калі (в кінці) може свідчити про наявність паразитів.
  • Різкий, неприємний запах калових мас, постійне бурчання та газоутворення може свідчити про наявність патогенних бактерій або грибів.

Важкий процес дефекації можуть викликати також геморой, ерозія кишок, анальні тріщини, онкологія. Але ми віримо і зичимо, щоб ця проблема була тимчасовою і зникла, як тільки-но ви врегулюєте харчування і питний режим, додасте клітковину в раціон, зменшите кількість вуглеводів, більше рухатиметеся.

Залишайтеся нам здоровими, україночки. Нам ще відбудовувати країну!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: