Підтримка українців за кордоном завжди мала велике значення для України. Тому дуже важливо мати активну та впливову українську громаду за кордоном, яка може підтримувати інтереси України на міжнародному рівні і доносити правду про війну в Україні до людей у всьому світу. Серед неї є три українки, які вже давно проживають в Італії, але навіть далеко від дому їхні серця б’ються в унісон з Україною.

Вони мають активну громадянську позицію і вирішили впливати на європейську політику та допомагати Україні, балотуючись до Європарламенту, вибори до якого відбудуться вже в ці вихідні, 8-9 червня.

Марина Соріна, Катерина Шморгай та Наталія Кудрик –  жінки з різним життєвим досвідом, але об’єднані спільним бажанням: захищати інтереси України на європейському рівні. 

Дякуємо асоціації Insieme Per Ucraina (“Разом за Україну”) за допомогу в підготовці матеріалу. 


МАРИНА СОРІНА
перекладачка та гідеса з Верони,
вже понад 28 років живе в Італії

Марина завжди цікавилася політикою  і брала участь у маніфестаціях та виборах, цікавилась політичною ситуацією в Італії та Україні. Але записалася в партію лише у 2022 році, бо тоді дуже гостро відчувала необхідність боротися за присутність України в інформаційному просторі на всіх рівнях. На площі перед мітингом у березні того року Марина познайомилася з представниками партії Più Europa і вирішила приєднатися до них. На виборах до Європарламенту Марина Соріна балотується від групи партій Stati Uniti d’Europa (“Сполучені/об’єднані держави Європи”), до якої входить Più Europa та інші ліберальні партії.

Марина – активна учасниця української громади в Італії. З 2014 року вона є членкинею веронської асоціації “Мальви України”, яка допомагає українцям інтегруватися в італійське суспільство та надає гуманітарну допомогу Україні. 

Головна мотивація Марини у цих виборах — звернути увагу на реальні проблеми України

За її словами, багато політиків торкалися цієї теми, проте навіть найбільш проукраїнські з них часто не розуміють, наскільки потрібна допомога та наскільки розгалуженою є мережа впливу росіян.

Марина каже: “На локальному рівні ми маємо протидіяти ворожій пропаганді у всіх її проявах, від підручників географії до начебто нейтральних культурних заходів за участі росіян. Але є ще питомо емігрантські питання, пов’язані зі статусом українців в Італії: підтвердження дипломів, продовження дозволу на проживання, пошук житла та кваліфікованої роботи. Щоб спростити ці процедури для мігрантів будь-якого походження, треба змінювати локальні процедури на базі кращих європейських стандартів. Щоб вирішити ці проблеми систематично, на законодавчому рівні, треба перш за все бути обраними”.

На думку Марини, сьогодні будь-яка підтримка важлива; Італія – це сильна економіка, тут виробляють зброю, яка може допомогти Україні захистити себе.

Важливо, щоб Італія продовжувала надавати гуманітарну та політичну підтримку, покращувала процедури для українських біженців

“Більшість італійців взагалі не звертає уваги на міжнародну політичну ситуацію. Але ті, кого наша війна торкнулася якимось чином, зазвичай співчувають, підтримують та допомагають”, – відмічає вона. 

Марина згадує історію, коли у Facebook на один з її постів відгукнувся чоловік з українським прізвищем. Вони почали спілкуватися, і виявилося, що цей чоловік не лише живе у Вероні, а ще й керує разом із дружиною-українкою баром на сусідній вулиці. Сам він з родини тих українців, що залишилися в Європі після Другої Світової війни. Таким чином, ця пара поєднує стару та нову хвилю міграції, але вони обидва однаково патріотичні. Вони багато років поспіль намагалися розповісти своїм клієнтам про війну в Україні, відчували себе дуже самотньо. “Тепер ми познайомилися ближче і будемо на зв’язку, незважаючи на результати виборів”, – каже Марина. 


КАТЕРИНА ШМОРГАЙ
волонтерка та президентка асоціації “Мальва”,
працює санітарним співробітником у місцевій соціальній службі в Равенні,  проживає в Італії з 2006 року  

З початком російської агресії громадська організація “Мальва” взяла на себе відповідальність доносити до місцевого суспільства про злочини агресора, відстоює права українців та бореться з російською пропагандою. Катерина балотується разом із Мариною Соріною від партії +Europa у виборчій коаліції під назвою Stati Uniti d’Europa (українською “Сполучені Країни Європи”) у надзвичайно великому Північно-Східному виборчому окрузі, що включає в себе чотири великі регіони Емілія Романья, Трентіно Альто Адідже, Венето і  Фріулі Венеція Джулія.

“Треба розуміти, – говорить Катерина, – що наш регіон Емілія Романья керований Демократичною партією й Рухом 5 Зірок, тому без наших проукраїнських проєктів місцеве населення отримувало б лише пацифістські наративи про необхідність домовлятися, без надання зброї потерпілій стороні тощо. Вже навіть той факт, що місцевий осередок партії +Europa висуває мене, українку й не членкиню їхньої партії, до Європарламенту, дає підстави вважати їхню ідею допомоги й підтримки України відвертою, дієвою й важливою. Тому я не могла не скористатися цією пропозицією для підтримки, просування українських інтересів. Це є моїм вкладом у спільну боротьбу нашого народу з російським агресором”.

Під час війни питання допомоги Україні в її боротьбі із загарбником є есенційним”, – переконана Катерина

“Я вимагатиму усієї можливої допомоги, особливо військової, у Європи. І це не лише допомога Україні! А й захист Європи! Бо Україна зараз – це останній рубіж для російського агресора. Якщо впаде Україна, воювати вже прийдеться нам, європейцям. Тому маємо бути хоробрими у прийнятті рішень щодо допомоги Україні!”

На жаль, сьогодні міжнародні організації, уряди роблять недостатньо для підтримки України. І для цього якраз можливість мати громадян українського походження в міжнародних, європейських, італійських інституціях дозволила б якимось чином впливати на рівень цієї підтримки.

Італія, як одна з країн “великої сімки”, має власні внутрішні проблеми та складну історію політичних відносин з Росією. Її голос у захисті інтересів України є надзвичайно важливим.

З 2014 року, коли розпочалася російська агресія, українська діаспора та держава не доклали достатньо зусиль, щоб попередити про небезпеку військового вторгнення з боку Росії

Більшість заходів, які вживалися, мали культурний характер і не давали італійцям чіткого уявлення про Україну. Тому для багатьох з них події 24 лютого 2022 року стали шоком.

За десятиліття пропаганди з боку Росії, Україна сприймалася ними як частина Росії, до якої вони ставилися позитивно. Багато людей щиро запитували, чому українці раніше не розповідали їм про цю багатовікову боротьбу. Саме через це, за словами Катерини, вона й поставила за мету для асоціації “Мальва” та взагалі й інших дружніх українських спільнот зосередити всі зусилля на ознайомленні італійського суспільства саме з українською версією відносин з агресором. Це дає результат, і навіть цьогорічне висунення аж трьох кандидаток до Європарламенту українського походження підтверджує цю тенденцію.


НАТАЛІЯ КУДРИК
журналістка з багаторічним досвідом,
приїхала до Італії у 2005 році

Наталія приїхала до Італії у приватних справах і одночасно по роботі з контрактом позаштатної кореспондентки “Радіо Свобода” для висвітлення досвіду країни ЄС в контексті активізації євроінтеграції Києва після Помаранчевої революції. Вона працювала на “Радіо Свобода”, ВВС Україна, “Українському радіо” та інших ЗМІ. Від 2022 року її часто залучали як коментаторку подій в Україні на італійських теле- і радіопрограмах, запрошували на конференції та інші заходи, присвячені російському вторгненню в Україну і майбутнім геополітичним виклиам для України та Європи. 

Як журналістка Наталія часто писала про італійську політику і спілкувалася з місцевими політичними діячами. Опозиційна ліберальна партія Azione, яка послідовно і чітко відстоює військову й політичну підтримку Києва, запропонувала Наталії долучитися до їхньої виборчої кампанії – бути голосом від України у виборчому окрузі Центральна Італія, а саме – регіони Лаціо, Тоскана, Умбрія, Марке. За словами Наталії, це для неї стало першою нагодою пірнути саме у вир політичної боротьби під час виборів.

“Я наважилася прийняти цей виклик, зважаючи на трагічний період для моєї країни, коли вже недостатньо просто виконувати свою роботу, а потрібні нові слова і нові активніші дії, – говорить Наталія. – Я не політик, а журналістка, тому є свідком фактів. І сьогодні найбільшим фактом є те, що в Україні через російську воєнну агресію потерпають десятки мільйонів людей, які хочуть бути європейцями і які платять за це дуже високу ціну, багато хто кладе життя за свободу своєї родини й країни”. 

“Я хочу представляти європейські прагнення українців і переконати італійців, що Україна – це фронт, де захищають свободу всієї Європи”, –  каже Наталія

Вона прагне підтримувати ініціативи, які допоможуть Україні перемогти у війні, забезпечити тривалий мир та інтегруватися до ЄС та НАТО. Наталія також вважає важливим боротися з російською пропагандою та захищати права журналістів.

Київ отримав статус країни-кандидата на вступ до ЄС, і, незважаючи на воєнні дії, шлях України до швидшої інтеграції в ЄС продовжується. “Україна платить найвищу ціну за своє бажання бути частиною європейської сім’ї, – підкреслює Наталія. – І ми маємо зробити все можливе, щоб підтримати її на цьому шляху”.

Італія, як одна з найбільших країн ЄС і третя економіка спільноти, має величезний потенціал для підтримки України. “Італія має один з найбільш професійних дипломатичних корпусів у Європі та відома тісними зв’язками з міжнародними гуманітарними організаціями, – зазначає Наталія Кудрик. – Цей потенціал важливо використовувати для розв’язання складних гуманітарних питань, які постали перед Україною: масові незаконні ув’язнення людей, депортація дітей”.

Але Італія також є країною, де відчутний вплив російської пропаганди. “Італія історично зазнала великого ідеологічного впливу комуністичної партії, що сприяло розвитку антиамериканізму та сприйнятливості до кремлівських наративів, – пояснює Наталія. – Тому привернення Італії на український бік має бути невпинною роботою як української громади, так і дипломатів та офіційного Києва”. 

Присутність українок в Європарламенті дозволить активніше використовувати потенціал Італії для підтримки України, лобіюючи інтереси України, борючись з російською пропагандою та сприяючи більш рішучій допомозі з боку Італії та ЄС. 

“Хто, як не люди, які особисто відчули на собі всю трагедію війни, зможуть найкраще відстоювати інтереси України та боротися за мир?” – запитує Наталія Кудрик

Якщо переконати виборців в тому, що допомога України потрібна їм самим, а не є лише благодійністю чи виявом чеснот – то допомога стане абсолютно іншою. Це не благодійність, а турбота про власне майбутнє. Таке розуміння має скластися в голові кожного мешканця дружніх Україні чи нейтральних країн.

У цифровій спільноті українців за кордоном Strichka усі небайдужі можуть знайти “Посібник з народної дипломатії”, який допоможе знайти правильні слова для людей всього світу, щоб вони стали пліч-о-пліч з Україною. На платформі Strichka українці з усього світу можуть об’єднатися, щоб підтримати один одного, ділитися ресурсами та координувати свої зусилля на підтримку України. 

Нехай приклад Марини Соріної, Катерини Шморгай та Наталії Кудрик надихає українців в будь-якій країні активно впливати на політику та захищати інтереси України на міжнародній арені. Їхній успіх – це крок до перемоги України та побудови мирного та справедливого майбутнього для всієї Європи.

Джерело: інтерв’ю Strichka