Україна не сходить зі шпальт світових медіа вже понад пів року – коли про агресію росії лунали лише попередження. За останні півтора місяця війни до новин з фронту, репортажів з українських міст, коментарів, прогнозів та інтерв’ю політиків, експертів, очільниками відомств додалися й публікації з першою леді України Оленою Зеленською. Вона з’явилася на обкладинках усіх провідних видань Європи та США, і в кожному розповідає про війну в Україні, виклики, випробування, спротив українців.

Можна мати різні політичні погляди, але те, що перша леді зараз використовує перші світові ЗМІ для інформування про ситуацію в нашій країні, заслуговує на підтримку. Те, що дружина Президента таким чином допомагає чоловікові у боротьбі з ворогом, заслуговує на повагу. Розуміючи, що за кожним інтерв’ю стоїть професійна робота піар-служб, втреба розуміти й те, що це потужна і правильна медіакампанія задля нашої перемоги, яка не дає Європі та США забувати про війну в Україні, звикати до неї, слухати росію. Світ має слухати нас зокрема, й першу леді держави.

Віримо, що ці інтерв’ю, які дружина Президента дала сімом провідним виданням, спрацюють як м’яка сила і продемонструють світу незламність українських жінок.


VOGUE, США

Найвідоміший модний журнал світу – американський Vogue розмістив Олену Зеленську на обкладинці своєї діджитал-версії і опублікував спільне з Володимиром Зеленським інтерв’ю. Традиційно для Vogue текст супроводжується ексклюзивною фотосесією, яку зробила найвідоміша американська фотографка Енні Лейбовіц. На її рахунку – фото з усіма зірками Голлівуду та найвпливовішими людьми світу. Олену Зеленську вона сфотографувала в Офісі Президента та символічно – на тлі зруйнованої «Мрії».

«Бути на обкладинці Vogue – велика честь і мрія багатьох успішних і видатних людей світу, – зазначила перша леді України і додала: Єдине, чого я всім їм бажаю, щоб не через війну в їхніх країнах».

«Зараз я б хотіла, щоб ви бачили кожну українку тут, на моєму місці», – прокоментувала обкладинку Vogue перша леді

«Хто воює, волонтерить, поселяється в таборі для біженців, робить свою роботу під звук сирени, тримається під окупацією. Кожна з вас, колеги-українки, тепер обличчя і обкладинка нашої країни. Кожна має право і заслуговує бути на обкладинках усього світу», – сказала Олена Зеленська.

Загалом в інтерв’ю йдеться про український спротив, життя і потреби українців у цей час, про президентське родинне життя в умовах війни і свій виступ у Конгресі США з проханням про ППО. «Після Бучі ми зрозуміли, що це війна, щоб усіх нас знищити», – сказала вона і підкреслила, що мішенню для Росії є кожен житель країни.


TIME, США

Інтерв’ю Олени Зеленської цьому впливовому міжнародному тижневику вийшло під заголовком “Її особиста війна”. У ньому перша леді розповіла про те, як переживає війну, як її переживають українці, а також про Національну програму психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. «Що робити нашим дітям зі страшним досвідом російської агресії? Цих дітей не виховували для війни, не вчили ненавидіти. Таких дітей – тисячі. Допомогти їм зцілитися – це завдання номер один, – сказала перша леді. – Треба усвідомити, що на п’ятому місяці війни стресові розлади, спричинені нею, мають майже всі українці – маленькі й дорослі».


EL PAIS, Іспанія

Найвпливовіші видання іспаномовного світу розмістили дружину Президента України на обкладинках одразу двох версій: щоденної газети та недільного тижневика El Pais Semanal. Тут вийшло і детальне інтерв’ю Олени Зеленської про терор Росії в Україні.

«Нас просто хочуть знищити як народ. Росіянам не подобається сам факт нашого існування, наша любов до свободи, наш опір. Вони б хотіли, щоб ми були їхніми підданими. Ми ж хочемо мати майбутнє, у якому зможемо існувати як нація та бути вільними. Це відкритий терор, який вони влаштовують, щоб ніхто й ніде не почувався в безпеці. Сіють страх, щоб ми не сміли підняти голови», – цитує інтерв’ю Олени Зеленської Офіс Президента України.

«Але росіяни отримують зворотну реакцію: ми об’єднуємося й попри все чинимо опір та боремося за наше життя», – сказала перша леді

Вона також розповіла про співпрацю з першими леді США та Ізраїлю, чиї країни мають досвід у посттравматичному лікуванні сімей, які постраждали від війни. «З Ізраїлем ми вже провели онлайн-навчання для ста психологів, іще 25 фахівців проходять тренінги безпосередньо в Ізраїлі, щоб потім повернутися в Україну та поширити свій досвід серед колег. Ми перебуваємо в епіцентрі війни, але боротися з її наслідками маємо почати вже зараз», – наголосила перша леді.

Дружина Президента подякувала світовій спільноті за допомогу Україні й зазначила: «Ми хочемо знати, що світ бачить: наша боротьба – справедлива. Я хочу подякувати всім за підтримку в ці жахливі місяці. Жодна війна не буває чужою – це могло статися з вами також».


CORRIERE DELLA SERA, Італія

Щоденна газета, яка видається з 1876 року і має найбільший тираж у країні, також присвятила першій леді України обкладинку та інтерв’ю. Серед іншого журналіст видання запитав: «Дехто в нас, називаючи себе пацифістом, вважає, що постачати зброю – означає затягувати війну. Що ви їм скажете?»

Олена Зеленська відповіла: «Бути пацифістом, коли на вас несеться вбивця зі зброєю, – це останнє рішення у вашому житті. Просто уявіть, що це у вашу країну, у чарівний Мілан чи в Неаполь, вдерлися російські загарбники. Що вони окупували околиці Рима, вбили мешканців передмість. Їхні ракети щодня прилітають у житлові будинки Болоньї. І потім звідти дістають бездиханних дітей. І в цей час хтось каже: «Складіть зброю, не чиніть спротиву! Спробуйте поговорити з тим, хто щойно вбив ваших батьків бомбою чи замінував школу ваших дітей. Ви повинні розуміти важливу річ: загарбник, як і ґвалтівник, ніколи не спиниться, якщо йому піддаватися. Він піде далі. І хто знає, чи не дійде він до вас? Я б цього не хотіла. Спиняючи нині навалу, українці спиняють її не тільки щодо себе, а й щодо Європи».


DIE WELT, Німеччина

Недільному випуску німецького видання Die Welt Олена Зеленська також розповіла про Національну програму психічного здоров’я та психосоціальної підтримки та про українських дітей, які постраждали у розв’язаній росією війні.

«Як довести дітям, які опинились у підвалах під бомбами, поруч із пораненими чи загиблими близькими, що життя має сенс, що у світі залишилося щось хороше для них? Найкращі фахівці світу мають навчити наших спеціалістів боротися з наслідками травматичних подій, спричинених війною в цілої країни. Бачу нині лише такий дієвий варіант допомоги. Я точно не хочу, щоб українські діти залишилися травмованими на все життя. Ми маємо повернути їм віру у світ, що відкритий для них»», – підкреслила Олена Зеленська.


LE MONDE, Франція

Цю французьку газету, зазначають в Офісі Президента України, заснував іще Шарль де Голль у 1944 році. З початку російської агресії Франція приймає тисячі українців. Зокрема, дітей з онкологією, щоб вони продовжили лікування. «Але французи хочуть знати, чим іще можуть допомогти. Завжди в таких випадках кажу: не звикайте до війни. Тільки так можна перемогти», – зазначила Олена Зеленська на своїй фейсбук-сторінці у коментарі до цього інтерв’ю.

Відповідаючи на питання LE MONDE, перша леді наголосила: «У той момент, коли у вас звичайний день – вдалий чи невдалий, робочий чи вихідний, – у нас гинуть люди, діти. Такі самі діти, як французькі, – які ходять у школи та на гуртки, полюбляють TikTok і посидіти в Інтернеті, вірять, що світ відкритий для них… Це дуже важко усвідомлювати, я знаю. Людська психіка завжди хоче захищатися від того, що травмує. Але відгородитися від війни в сучасному світі не можна. Світ просто не має стін від цього…»


LE TEMPS, Швейцарія

В інтерв’ю цьому впливовому виданню Олена Зеленська пояснила, що відбудова після війни – це не тільки й не стільки про споруди: «Недостатньо механічно відновити міста – насамперед треба допомогти відновитися людям. Бо вони – центр і сенс усього. Вони і є країна. Тому відбудова – це передусім відновлення фізичних і душевних сил українців, з якими ми точно побудуємо наше нове майбутнє».

«Ми боремося за громадян, які залишилися в країні, і за тих, хто був змушений поїхати. За кордоном перебувають майже 6 мільйонів наших людей. Авжеж, серед них – діти. Більшість не змогла взяти в «тривожну валізку» книги рідною мовою, а так важливо змалечку мати тісний зв’язок зі своєю країною через мову й культуру. Тому ми продовжуємо реалізовувати проєкт «Книжки без кордонів» – наразі видали понад 100 тисяч книг у 12 країнах Європи, і мами вже читають їх дітям перед сном.

Культура визначає націю. Тож, кажучи про соціальне відновлення, ми тримаємо у фокусі й культурні проєкти. Щоб українська культура більше ніколи не була пограбована, зневажена

Ми відновлюємо роботу над проєктом україномовних гідів у найкращих музеях Європи, бо маємо запит від українців, які хочуть ближче познайомитися з культурою країн, що їх прихистили. Почути про світові шедеври мистецтва рідною мовою».

Віримо, що кожне слово, сказане у пресі і дружиною Президента України, і кожною українкою, яка має доступ до іноземних медіа, буде почуте міжнародною спільнотою і допоможе нашій перемозі над рашизмом.