Її повне ім’я – Вайолет Констанс Джессоп і, якщо бути точними, вона працювала не лише стюардесою, а й за сумісництвом медсестрою на згаданих океанських лайнерах. Ця доволі вродлива пані бачила моменти тріумфів і катастроф найбільших британських судноплавних компаній: від Royal Mail Line до White Star Line. При цьому англійкою Вайолет не була – народилася аж в Аргентині в 1887 році. Щоправда, в ірландській сім’ї…

Недитяче «везіння»

Смерть обходила Вайолет ще з дитинства: вона мала ще 8 братів і сестер, четверо з них померли від туберкульозу ще в дитинстві. Перехворіла на невиліковну в той час хворобу і сама Вайолет, але дивом вижила. Коли від туберкульозу помер її батько, дівчині виповнилося 16, і разом з матір’ю вона переїхала до Англії.

В Туманному Альбіоні напівсироту не чекало нічого втішного: навчання при монастирській школі вона чергувала з доглядом за найменшою сестрою, поки їхня мати була у рейсі – жінка влаштувалася працювати стюардесою на морських лайнерах.

Коли важко захворіла й мати, Вайолет змушена була вийти замість неї в рейс. Був 1908 рік…

Вайолет тільки-но виповнився 21, а вона ступила на свій перший корабель – «Оріноко»

Піднятися на «Олімпік»

Вайолет три роки працювала на «Оріноко». Її цінували не лише за вродливе личко, а й за відповідальність і розум. І як дівчина кмітлива, вона швидко зрозуміла значення приказки: великому кораблю – велике плавання.

У 1911 році, почувши про набір обслуговуючого персоналу на новий і найрозкішніший у той момент океанічний лайнер «Олімпік», Вайолет тут же подала заявку на роботу. Звісно, молоду і хвацьку красуню прийняли. І вже у вересні того ж року вона гордо зійшла на борт. І опинилася в самому епіцентрі його дивного зіткнення з військовим кораблем HMS Hawke під час виходу з порту Саутгемптона.

Зіткнення було дуже потужним, але на щастя ніхто не потонув і не загинув. Корабель навіть по воді відтягнули до берега разом з екіпажем. Майже всі стюарди-колеги Вайолет були настільки налякані зіткненням, що одразу звільнилися і взагалі покинули професію. Але ірландка з Аргентини настільки полюбила море, що вже за кілька місяців подала заявку на роботу на новому океанічному лайнері.

Новий лайнер, на який Вайолет Джесопп зголосилася працювати, називався «Титанік»…

Жіночий екіпаж стюардес “Титаніка”
Щаслива шлюпка нещасливого рейсу

Джессоп виповнилося 24. У такому порівняно молодому віці влаштуватися старшою стюардесою на корабель-сенсацію – найбільший, найрозкішніший, найуспішніший «Титанік» – вважала своєю найбільшою перемогою.

10 квітня 1912 року, стоячи на палубі і роздивляючись багатотисячну армію пасажирів, проводжаючих, газетярів, магнатів і можновладців, Вайолет не уявляла, що саме їй доведеться пережити рівно за чотири дні.

Айсберг, на який наштовхнувся «Титанік» 14 квітня, забрав 1 517 життів. Величезна і, задавлося, продумана до найменших деталей махіна пішла на дно за 2 години. Вайолет мала всі шанси теж опинитися на дні. Але їй втретє вдалося перехитрити смерть. Вона майже останньою з жіночого екіпажу сіла в шлюпку N16, тримаючи на руках і рятуючи чиєсь загублене в метушні немовля.

На щастя, мати малечі теж врятувалася і знайшлася серед 709 пасажирів, яких підібрав інший лайнер «Карпатіан». Потім Вайолет у мемуарах загдувала, скільки разів їй снився той жахливий момент, коли вона притискаючи дитя, пливла в переповненій шлюпці посеред холодного моря, повного мерців.

Але і це не змусило молоду жінку відмовитися від моря…  

Вайолет Джессоп, орієнтовно 1920-ті роки
«Британнік» або Бог любить трійцю

Вайолет Джессоп згадувала, що відійшовши від катастрофи «Титаніку», готова була одразу приступити до роботи стюардесою на якомусь іншому судні. Але почалася Перша світова війна. Круїзні лайнери призупинили свої маршрути, і жінка пішла служити медсестрою до служби британського Червоного Хреста.

Але коли в 1916 році оголосили набір стюардів на судно «Британнік», який був реквізований для військових завдань, Вайолет була однією з перших жінок, які зголосилися піднятися на борт.

Перший вихід на ще одному легендарному судні – і знову катастрофа. І знову Вайолет обійшла смерть, щоправда, побувавши на межі життя.

Після вибуху «Британнік» залишався на плаву, щоб екіпаж і пасажири могли екстренно пересісти в шлюпки. Вайолет Джессоп опинилася саме в тій шлюбці, яку дивним чином затягнуло у гвинт ще працюючого двигуна. Майже всі, хто був у тому човні, загинули.

Вайолет встигла вистрибнути і врятувалася. Втретє з потонулого корабля

Вайолет Джессоп, орієнтовно 1940-ті роки
Навколосвітня мандрівниця

У тих же мемуарах вона згадувала, як на “Британніку” від шаленого стресу вихопила з сумки… зубну щітку. Пам’ятаючи, що не встигла цього зробити під час катастрофи «Титаніка» і потім мучилася з нечищеними зубами весь час, поки її не висадили на землю і не забезпечили засобами гігієни. Жінка завжди залишається жінкою…

Виживши в трьох морських катастрофах, інша б не спокушала долю і більше ніколи не повернулася на кораблі. Але не Вайолет.

Після Першої світової війни вона продовжила працювати у найбільших круїзних компаніях і загалом прослужила морською стюардесою ще 40 років! Вайолет двічі пропливла навколо світу – на трансатлантичному лайнері «Бельгенланд». Вона побувала у більшості приморських країн. У 1930-х роках ця смілива жінка вийшла заміж за моряка, який розділяв її пристрасть до подорожей і моря.

У 63 роки Вайолет, отримавши заслужену пенсію, оселилася в англійському містечку Грейт-Ешфілд. Вона провела щасливу тиху старість, написала мемуари, дала безліч інтерв’ю і померла майже в 90 років – зупинилося серце. Те саме серце, яке не змогли зупинити три найбільші морські катастрофи світу…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: