Жінки у боротьбі за Україну 1914-1924 років: запрошуємо на лекцію 22 січня
Захід відбудеться онлайн і безкоштовно у межах проєкту «ЇЇЛЕКТОРІЙ Творчині української дійсности»
Захід відбудеться онлайн і безкоштовно у межах проєкту «ЇЇЛЕКТОРІЙ Творчині української дійсности»
Проєкт «ЇЇЛЕКТОРІЙ Творчині української дійсности» існує вже рік – з 2024-го і був започаткований з нагоди 140-річчя жіночого руху в Україні. Його організатори – Музей жіночої та гендерної історії /Центр гендерної культури у партнерстві з Фондом імені Гайнріха Бьолля, бюро Київ-Україна, експертним ресурсом «Гендер в деталях», Українською асоціацією дослідниць жіночої історії, Інститутом Івана Франка НАН України.
Проєкт надзвичайно цікавий і важливий: у щотижня (щосереди) українські науковиці, лідерки, громадські діячки проводять у форматі онлайн авторські лекції та просвітницькі заходи з жіночої історії онлайн. Адже творчині української дійсности варті того, щоби знати про них більше! Власне, задля цього проєкт створюється – задля розповсюдження інформації про внесок українських жінок у розвиток всіх сфер суспільства.
Лекції не мають вікового обмеження, безкоштовні і послухати їх може кожен або у прямому ефірі в день проведення або на сторінці www.genderculture.space. Тут архівовано 48 випусків «ЇЇЛЕКТОРІЮ», які вийшли упродовж 2024 року.
Лекція буде присвячена внеску українок у національний визвольний рух початку ХХ століття та їхню участь у боротьбі за державність на фронті та поза ним. У період 1914-1924 років українки добровільно вступали до лав Українських січових стрільців, Галицької армії, Армії УНР та повстанських загонів. Вони виконували багатофункціональні ролі – від медичних сестер до комбатанток – і водночас зіштовхувалися із суспільними упередженнями щодо жінок у війську. Окрім військової служби, жінки активно працювали на урядових посадах, в громадських організаціях, займалися підпільною діяльністю та підтримували українську справу за кордоном, створюючи осередки жіночого руху. Сьогодні, коли Україна знову відстоює свою незалежність, ці історії надихають і нагадують про важливість жіночої ролі у суспільстві, особливо в контексті новітньої війни за нашу державність.
Лекторка: Тетяна Швидченко – кандидатка історичних наук, завідувачка кафедри загальноосвітніх дисциплін в Зіґмунд Фройд Університет Україна, голова ГО “Експертний корпус”, співавторка книги “Столиций Київ. Як воювала, творила і бешкетувала наша еліта 100 років тому”.
Пропонуємо навіть трошки підготуватися до лекції і прочитати нашу статтю про Українок, які першими «підкорили» військову справу і військові звання.