Здоровий егоїзм: як навчитися думати про себе
Перевірені поради і реальний егоїстичний експеримент нашої авторки
Перевірені поради і реальний егоїстичний експеримент нашої авторки
Я як більшість нас, час від часу ловила себе на думці, що пора вже нарешті зважати, передусім, на свої інтереси. Але «правильне» виховання вічно опиралося і говорило маминим голосом: «Є таке слово «треба». Аж поки одного разу мені зателефонувала та сама мама:)
«Пам’ятаєш Таїсію Григорівну? – почала мама здалеку.
Таїсія Григорівна – мамина знайома. М’яко кажучи, неприємна. Я витримую її не більше п’яти хвилин. З шостої починаю подумки вибирати знаряддя вбивства – сокира, фінка, льодоруб… Мама прекрасно знає моє ставлення до Таїсії Григорівни, але вона вже пообіцяла…
– Зможеш завтра зустріти її на вокзалі і відвезти на Хрещатик? Поїзд приходить о 7.30, п’ятий вагон, сімнадцяте місце. У неї сумки важкі, потрібно буде зайти всередину…
– Які 7.30, мамо? Завтра вихідний! – обурююся я. – Нехай візьме таксі…
– У неї немає таких грошей, вона пенсіонерка…
– А у мене немає часу.
– Так завтра ж у тебе вихідний…
– Отож!
Потрібно знати мою маму. Показова історія. Мама колись працювала в палаці культури і на всі концерти безкоштовно проводила натовп знайомих. І ось одного разу приїхав Валерій Леонтьєв – мегапопулярний у той час. Любителів «халяви» набігло більше двадцяти.
Спочатку у тата не завелася машина, потім просто з-під носа втік рейсовий автобус… Мама, розуміючи що спізнюється, почала голосувати. Йшла вздовж дороги з витягнутою рукою, але водії байдуже минали. І раптом одна з машин, об’їжджаючи калюжу, зачепила її бампером. Мама впала, а водій поїхав далі. «І от сиджу я в цій калюжі, – згадувала потім вона, – обличчя і сукня в бруді, коліна розбиті, а в голові одна думка: «Добре, що не на смерть! Хто ж їх там без мене на концерт проведе?»
Одним словом, Таїсію Григорівну я не зустріла. Так, могла б це зробити для мами, але думка про те, що я своїми власними руками відкрию «шенген» для її численних настирливих знайомих, була сильнішою. І тоді мама сказала: «Не думала, що ти така егоїстка!»
На жаль, я не егоїстка. Тому що егоїзм – здоровий – запорука внутрішнього спокою, душевного комфорту і гарного настрою. А я переймаюся, що все ж образила маму відмовою. Та й сама відмова далася мені не так і легко. Який тут комфорт?
Так виникла ідея експерименту над собою – «Тиждень здорового егоїзму». Ділюся своїми «напрацюваннями», раптом комусь стануть в нагоді:)
Для початку потрібно зрозуміти головне: егоїзм – основа людської природи, а не образливе слово, яким ми всі звикли дорікати один одному. Спершу визначимося з поняттями. Егоїзм – від латинського еgo або «я» – це поведінка, яка визначається думкою про власну корисність, коли індивід ставить свої інтереси вище інтересів інших. Тут щось суперечить моралі? Нічого. Кожну природню дію ми здійснюємо собі на користь і собі в задоволення: спимо, їмо, п’ємо, спілкуємося з друзями.
І якщо ви не нав’язуєте нікому своєї думки, не робите нічого за чужий рахунок, не вимагаєте від людей поступок, нікого не принижуєте заради власних здобутків, то ваш егоїзм цілком здоровий. Шкідливі і небезпечні лише крайні його форми: гіперегоїзм (егоцентризм, нарцисизм) і гіпоегоїзм – занижений рівень егоїзму, життя в стилі «суспільне важливіше особистого». У першому випадку людина може нашкодити оточуючим, у другому – самому собі.
Перші активно користуються слабкістю других. Державна машина часів наших бабусь і мам старанно ростила гіпоегоїстів, дуже зручних для суспільства. Думаю, життєві принципи моєї мами родом саме з радянського дитинства, і з цим потрібно просто змиритися…
Що стосується альтруїстів, то і в них егоїзму більш ніж достатньо. Від своїх благородних вчинків вони отримують моральне задоволення, яке робить їх щасливими. Тобто, діють у власних інтересах. Важко уявити собі альтруїста, який страждає від необхідності робити добро.
Але повернімося до експерименту. Якщо у вас, як і в мене, є сумніви в «здоровості» егоїзму, то перший день раджу витратити на читання розумних книг і самоаналіз. Визначте свої головні помилки, випишіть їх в стовпчик і почніть розбиратися з ними по черзі.
Здоровий егоїзм – це вміння не тільки розставляти пріоритети, а й відмовлятися від того, що не приносить радість. Від того, що не надихає, дратує, викликає сум. Випишіть всі негативні моменти за останній час і спробуйте провести день, повністю їх виключивши. Складіть план майбутніх справ. Мінімум 70% з них мають бути підпорядковані лише вашим інтересам. Щоб було простіше розібратися, в кожному пункті дайте відповідь на одне питання: «Навіщо мені це потрібно?»
Краще зробити це письмово. Аргументи, озвучені в голові, і ті, що зафіксовані на папері, – «дві великі різниці». Ви здивуєтеся наскільки деякі з них виявляться смішними і не витримають критики. Викресліть все, що створює вам дискомфорт. «Тоді мені доведеться викреслити майже все! – сказала моя подруга, коли я поділилася з нею своїми думками. – А за що тоді жити і з ким спілкуватися?»
Це лише здається складним і нереальним. Впроваджуйте «реформи» поступово: пробуйте, перевіряйте і не поспішайте. Будь-які зміни – це стрес, а ми ж шукаємо джерела радості, правда?
Здоровий егоїзм – це внутрішня свобода. Людина, яка її має, ніколи не переймається тим, що скажуть про неї інші. Проста ревізія: розділіть аркуш на три колонки. У першій напишіть імена тих, чия думка для вас важлива. У другій дайте відповідь на питання – чому? У третій сформулюйте причину своїх страхів – що зміниться, якщо ця людина подумає про вас погано? Цей прийом дуже добре показує, наскільки незначними є причини наших страхів, і допомагає ці страхи відкинути. І взагалі, не треба інтерпретувати вчинки оточуючих, як неповагу до себе.
Про це “мистецтво” не писав тільки ледачий, тому не буду повторювати. Скажу лише, що вміння відмовляти може як полегшити, так і ускладнити життя. Все залежить від внутрішнього настрою. Якщо ви сказали «ні», а потім три доби не спите через почуття провини, то кому стало легше? Перш ніж тренуватися в відмовах треба розібратися з почуттям провини, його причинами і починати працювати над ними, поступово, маленькими кроками.
У мене є знайома, яку постійно експлуатує сусідка. «Купиш мені дещо? – її традиційне проханння, після якого йде довгий список «дещо» і продуктів. – Ти все одно йдеш у магазин…» Знайому це дратує і обтяжує, але вона не може відмовити: сусідка мати-одиначка і їй справді непросто. Втім, одного разу знайома все ж сказала «ні». Сусідка страшно образилася і навіть обурилася. Знайома щиро переживала, кілька разів поривалася піти і вибачитися, але, на щастя, втрималася. Згодом їх сосунки навпаки покращали: сусідка не припинила звертатися за допомогою, але не зловживає, стала більш стриманою і ввічливою.
Мій особистий досвід четвертого дня виглядав так. «У нас змінилися обставини, – написали мені із студії, з якою я співпрацюю. – Дуже потрібно здати сценарій на десять днів раніше. Зможете?», «Вибачте, ні. – Відповіла я. – Працюю над кількома проектами, і графік розписаний на місяць вперед. Крім того, у мене сім’я, дитина, які потребують уваги. Я, звичайно, можу зробити нашвидкуруч, але ж вас цікавить якість?».
Здоровий егоїзм передбачає відпочинок, час для мрій, можливість розважатися і робити те, що приносить задоволення. В цей день я відклала всі справи і дозволила собі розкіш повільно і довго (в моєму життєвому ритмі цього слова давно вже немає) прийняти ванну, а ще – неспішно пройшлася парком і відвідала виставку ретро-фотографій. Найскладніше було подолати відчуття, наче я дарма витрачаю дорогоцінний час. Думки про те, скільки всього потрібного і важливого я б могла зробити, наполегливо мене атакували. Але я впоралася. Просто відключила їх. Розслабилася наскільки змогла. В результаті отримала більше, ніж втратила: в цей вільний від нескінченних перегонів день народився сюжет для нового сценарію.
Здорові егоїсти, як правило, успішні люди. Запорука їхнього успіху – розуміння своїх сильних рис і вміння правильно ними користуватися. І тут допомагає одна вправа. Попросіть друзів і родичів розповісти, що їм подобається в вас найбільше. Повірте, ви сильно здивуєтеся. Особисто я дізналася про себе багато такого, про що раніше навіть не здогадувалася. Запишіть все почуте і подумайте, як знайти своїм кращим якостям найбільш гідне застосування.
Коливання настрою – абсолютно нормальний процес. Питання лише в тому, в який бік вас заносить частіше. Люди з добре розвиненим здоровим егоїзмом в три рази рідше сумують і дратуються, ніж гіпо- та гіререгоїсти. Просто вони вміють захищатися від негативних емоцій, не зважати на неприємні моменти, фільтрувати інформацію. Спробуйте провести день, не дозволяючи собі дратуватися через дрібниці. Мені особисто допоміг один простий прийом: потрібно уявити собі, що ти – глядач в театрі, і все, що відбувається навколо – лише вистава. І тоді все сприймається легше, простіше і веселіше. Бережіть гарний настрій і завжди вірте в краще».
Прочитали, тут же взяли аркуші для згаданих вправ і захотіли й самі стати егоїстками нарешті:) А ще можна взяти урок здорового пофігізму) До речі, як його досягти написали.