Ще не так давно безліч  авторитетних американських та європейських статистичних джерел стверджували, що зовнішність безпосередньо впливає на успіх в бізнесі. Економіст Деніел Хамермеш у своїй книзі Beauty Pays пише, що привабливі люди мають більше шансів влаштуватися на роботу, отримують вищу зарплатню, швидше роблять кар’єру і легше отримують кредити.

Зараз ситуація змінилася. Суспільство закликає приймати себе безумовно, любити таким, як створила матінка-природа. Проте людська психологія змінюється повільніше, ніж тренди на ринку. Чому так відбувається, як зовнішність впливає на успіх та бізнес загалом, які стереотипи щодо зовнішності досі існують? Про все це говоримо з Оленою Бердинською, генеральною директоркою косметологічної компанії Flosal, яка вже понад 20 років у буквальному сенсі продає красу.

Повертаючись до витоків

Прагнення до краси закладено в людині на інтуїтивному рівні. Люди з найдавніших часів поклонялися красі й бажали виділитися. Тату, складні наряди з пір’я, прикраси, бойова розфарбування обличчя – все це покликане для того, щоб впливати. Не всім пощастило народитися вродливими, отже, необхідні зовнішні атрибути, що підкреслюють владу і вплив на оточуючих.

Але зовнішність – це не тільки фізіологія. Це й емоційні прояви, жести, зовнішні атрибути – одяг, зачіска, дорогі аксесуари. З перших моментів спілкування ми визначаємо культурний код – «свій/чужий», зчитуємо статусну характеристику, оцінюємо місце в соціумі. Певні очікування народжуються буквально за лічені секунди.

Так, усі ми розуміємо, що зовнішність оманлива, але саме уявлення про красу дуже складно зруйнувати

Читайте також: Чесно про ін’єкції краси: про стереотипи, жіночі помилки та косметологію майбутнього

У полоні стереотипів: якою має бути жінка

Розберемо кілька прикладів. Ось відома жінка-політик: жорстка, дуже різка всередині, з могутнім сталевим стрижнем. Для того, щоб ця внутрішня жорсткість зм’якшувалася, їй максимально пом’якшили всі зовнішні прояви. А що таке пом’якшення? Пом’якшення – це округлення. Адже чому нам подобаються маленькі діти? У них круглі щічки, вони такі пухкенькі, у них широко розкриті оченятка – все, що кругле, розслабляє. Значить, якщо у жінки м’які риси обличчя, округлі форми, вона добра й чуйна. Саме цього ми й чекаємо від жінки, чи не так?

І ось «залізній леді» роблять круглі зачіски, пухкі губи, рукавчики-ліхтариком – все, що можна округлити у зовнішності, округляли, щоб гармонізувати жорстку сутність.

Так образ підганяють під існуючи стереотипи, щоб мінімізувати бар’єри сприйняття і зробити максимально привабливою для виборців

У полоні стереотипів: яким має бути чоловік

У чоловіків усе навпаки. В суспільній уяві зовнішній вигляд політика або впливого бізнесмена повинен свідчити про його надійність, силу, викликати довіру. І, звичайно, зовнішні прояви мають відповідати внутрішнім установкам. М’якість та округлість у цьому разі не проходять, адже в чоловікові шукатимуть твердість і рішучість.

Ще один практичний приклад. У чоловіка, високопосадовця, невелике й невиразне підборіддя, слабка скулова щелепа. Це саме ті риси обличчя, які надають чоловікові маскулинність і мужність. Слабке підборіддя надавало чоловікові надто м’який, безвольний вираз обличчя, люди не сприймали його як лідера. Щоб вирішити проблему, йому поставили імпланти у нижню щелепу та підборіддя, що додало мужності та владності. Він бачить у дзеркалі інше відображення, і вже сам на себе дивиться інакше.

У цьому – один з головних феноменів сучасного суспільства: зовнішній вигляд надає внутрішню впевненість, яка транслюється зовні. Ми розуміємо, що повинні приймати себе, однак не завжди легко це зробити.

Іноді незначні зміни можуть змінити самооцінку і життя в цілому

Читайте також: Красива справа: як створити й розвивати власний косметологічний бізнес

Естетична медицина на допомогу

Треба сказати, що у нас, у слов’ян, дуже поширений втомлено-деформаційний тип старіння: з віком шкіра провисає, людина починає виглядати втомленою, брезклою. І це тільки одна проблема – генетична. Друга ж наша проблема – ментальна. Ми часто дуже серйозні, насуплені, бо постійно у полоні проблем та боротьби за виживання.

Відповідно, і у жінок, і у чоловіків швидко формуються мімічні складки, щелепи стиснуті, брови зведені, що надає обличчям жорсткого, похмурого виразу. Європейці, навпаки, розслаблені, звикли посміхатися. Зрозуміло, що суворе обличчя не сприяє доброзичливому сприйняттю електорату чи клієнтів. І ось тут на допомогу приходить естетична медицина. Що ж вона пропонує?

Наприклад, ботулотоксин – уколи в перенісся розслабляють верхню частину обличчя і забирають стурбований вираз, напруженість губ. Завдання ботулотоксину – розслабити міміку, м’язи, і таким чином надати обличчю привітності. Неприємні мішки під очима прибираються за допомогою ін’єкцій, іноді-хірургічним втручанням.

Крім того, є апаратні процедури, що підтягують обличчя, cаме їх переважно обирають чоловіки

Краса в асортименті

Дивлячись на молодь – нове покоління – помітно, що вони ведуть значно здоровіший спосіб життя, ніж їх попередники: не п’ють, не палять, займаються спортом. ЗСЖ стає новою релігією.

Зауважу, що ще 20 років тому чоловіки-клієнти косметолога – це було дуже незвично, швидше, виняток, ніж правило. В останні роки ситуація змінилася. Чоловіки, особливо публічні, користуються такими послугами і не вважають їх чимось дивним. Зараз в Україні рівень розвитку косметології настільки високий, що до нас приїжджають з-за кордону, особливо з арабських країн. Все, що пропонує західна косметологія, можна знайти й у нас, але за більш доступними цінами. Головне – знайти грамотного косметолога, з медичною освітою, який підкаже, що варто робити, а з чим почекати.

Зараз ціна ін’єкції – це ціна пари взуття. Взуття носиться всього кілька сезонів, а обличчя з нами на все життя. Ціна щирої усмішки, відкритого погляду, твердого підборіддя значно вища фактичних витрат. Інвестиції в себе – найнадійніші, це інвестиції в самооцінку, а іноді й у зміну життя, якщо ви цього потребуєте. Користуватися послугами косметології чи ні – кожен обирає сам, але головне, що ми маємо вибір. Краса буває дуже різною, і формулу, що світ врятує саме вона, ніхто так і не спростував.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: