Життєстійкість – не просто корисна риса, а головний виклик 2021 року. Її дедалі частіше називають аналітики, соціологи і навіть футурологи як базову не лише в  нинішніх непростих умовах, а й як ключові рису, без якої ми вже не обійдемося у майбутньому.

Ця тенденція підштовхнула Асоціацію корпоративних медіа України, яка вивчає тренди у сфері бізнесу, маркетингу, комунікацій, провести ексклюзивне опитування на тему життєстійкості в наш хиткий час. Як її зберегти, як не втратити позитивний погляд попри всі форс-мажори, зміни, як рухатися вперед в умовах невизначеності? Цікаво, що Асоціація, яку очолює теж жінка – бізнес-тренерка, магістрерка міжнародного маркетингу та реклами Оксана Тодорова, провела опитування саме серед жінок. 11 представниць різних сфер – менеджерки, очільниці компаній, фахівчині – чесно відповіли, що саме допомагає їм не втрачати оптимізм і твердо йти вперед. Адже хто як не ми, жінки, маємо підтримати одна одну і поділитися досвідом. І першою зробила це сама Оксана Тодорова…

ОКСАНА ТОДОРОВА

президентка Асоціації корпоративних медіа України

Емоційна грамотність, сенси, швидкість замість досконалості, реалістичний оптимізм? Що ще допомагає зберегти життєстійкість? Я виділила 10 основних речей, які допомагають у цьому.

Сенси. Для чого виживати, з якою метою жити? Робимо візію, щоб розуміти власне покликання, сенси, мету. Пошук відповідей на питання: що для мене важливо? Зберігання фокусу уваги на важливому, вміння ігнорувати другорядні цілі.

Саморегулювання. Емоційна грамотність, вміння вчасно зробити рефреймінг, перетлумачити емоції, відстежувати глибоке дихання, зберігати гармонійний стан навіть у вирі неочикуваних подій. Контр-інстинктивна поведінка, постійний розвиток емоційного інтелекту.

Адаптивність. Тренування гнучкості й різноманітності реакцій, вихід із автоматизмів, орієнтація на швидкість замість досконалості. Мудрість відстежувати думки й вчасно вмикати розум. Моделювання бажаних сценарних варіантів. Передбачення різних варіантів подій.

Розсудливість. Створення основи для більш спокійного сприйняття світу – планування, вірування. Розуміння стереотипів, упереджень, пасток. Вміння розгледіти маніпулівання й зберігати спокій і динамічну гармонію.

Здоров’я. ЗСЖ, збалансоване харчування, сон – 7-8 годин на добу, регулярні фізичні вправи, прогулянки на свіжому повітрі, вміння слухати і чути своє тіло і вчасно діагнозтувати втому. Тренування гнучності фізичної і ментальної. Інформаційна гігієна.

Резервування. Наявність запасних ресурсів, шляхів, розуміння викликів і створення буферів.

Інтегрування. Вкоріненість й відчуття зв’язку із мудрими людьми світу різних часів.

Оточення. Спілкування з позитивними людьми, вміння сказати «стоп» виснажливим відносинам, вмикати позитивні й корисні теми для розмов.

Завзятість. Реалістичний оптимізм, мудрість замість фанатизму, розумна наполегливість, позитивний погляд на події.

Натхнення. Швидке відновлення за допомогою творчості, вміння балансувати між «хочу» і «треба», вчасне перемикання між різними видами діяльності, корисні навички входити в потік.

А ще до цієї десятки хочу додати задоволення. Вміння отримувати приємні емоції від діяльності, мудрість відчувати щастя. Включення й планування спілкування з улюбленими тваринами, маленькі щоденні святкування, читання літератури, що дарує посмішку, перегляд ресурсних кінострічок та улюблена музика.


ВАЛЕРІЯ СЕКІСОВА

Директорка з продажів та маркетингу мережі готелів Premier

Життєстійкість для мене – це вміння жити, саме жити, а не виживати в складних, невизначених,  обставинах, що змінюються. Це зберігати найважливіше – цінностні сенси себе самої, бізнесу, бренду, команди. Не втратити стрижень того, що насправді важливе і навкруги чого будується все інше.

Мені імпонує визначення антихрупкості Нассіма Талеба: «Це вміння загартовуватися, розвиватися і ставати сильнішими при зіткненні з хаосом».

Як стверджує автор, унікальність антихрупкості полягає в тому, що вона дозволяє працювати з невідомістю, робити щось в умовах, коли відсутнє розуміння, що саме робиться, – і досягати успіху. 

Отож, впевнена, що життєстійкими сьогодні є ті особистості, бізнеси, проєкти, які зуміли зберегти і подовжити втілювати і транслювати свої ціннісні принципи, і водночас вчаться змінюватись адаптовуючись до нової реальності, вивчаючи і застосовуючи нові інструменти, створюючи нові продукти та сервіси.

Ми в мережі Premier працюємо над тим, чим в цей час можемо допомогти нашим гостям

Створюємо цікаві пропозиції, щоб можна було зручно попрацювати в готелях мережі, якщо немає можливості приїхати в офіс. Під час закритих кордонів, ми розуміємо потребу поїхати в подорож, «перезавантажитись», для цього частіше ніж раніше робимо спеціальні пропозиції на проживання в наших готелях, щоб кожний міг подарувати собі приємну подорож. 

Пишаємось тим, що навіть в такий складний рік, ми відкрили чудовий готель в Одесі, з одним з найкращих у місті SPA комплексом. Premier Hotel Odesa поєднує п’ятизіркову інфраструктуру та сервіс, що дозволить отримати якісний відпочинок в Україні.

Впевнена, що виклики сьогодення зроблять сильнішими тих, хто відкритий до нового, націлений на результат і має невпинне бажання своєю справою допомагати іншим.


АНЖЕЛА ЧЕРКАСОВА

HR директорка Jasmine Lingerie

Життєстійкість… Модне слово, яке набуло сьогодні надзвичайної актуальності. В своїй роботі до позаминулого року я зустрічала не так багато випадків емоційного вигорання. Проте було в моєму досвіді два випадки, коли стрес та навантаження, підвищена відповідальність призвели до важкого емоційного стану колег та проблем зі здоров’ям. З тих пір я дуже уважно ставлюсь до емоційного стану кожного працівника. Як це зробити, коли ти працюєш в великому колективі?

По-перше, регулярні бесіди керівника з кожним підлеглим. Раз на тиждень чи два обов’язкові зустрічі one-to one. Так ви будуєте культуру відкритого спілкування.

Таким чином ви надаєте підтримку, вчитесь слухати та чути зворотний зв’язок, який дуже всім нам потрібен

По-друге, навчання працівників основам психологічного здоров’я: чому це важливо, що входить в це поняття, як помітити в собі можливі ознаки підвищенного стресу чи емоційного вигорання, що з цим робити, як себе підтримувати та коли слід просити про допомогу.

По-третє, проводити регулярні пульс-опитування. Наприклад, я додаю питання в eNPS – опитування кожні 3 місяці, як працівники почуваються найчастіше: вони перебувають в стані ентузіазму, тривоги чи взагалі не надають цьому значення. Отримана інформація дозволє мені побачити картину загалом – які настрої переважають в колективі, та дають розуміння, що я маю зробити з командою керівників.

Ці дії можуть здатися занадто простими, але перетворіть це на систему, і ви побачите дієві результати, головною нагородою буде для вас відчуття подяки за підтримку.


ВІТА ПАСІЧНИК

Головна редакторка онлайн-журналу «Українки», співзасновниця Українського Медіа Бюро

Як зберігаю оптимізм? В мене він генетичний 🙂 Хоча не завжди реалістичний 🙂 Він базується швидше на вірі, а не на раціо: мені хочеться вірити, що «все буде добре», і я намагаюся діяти так, ніби все справді буде добре. І це дивним чином спрацьовує.

А якщо серйозно, в моєму житті були десятки прикладів: усе, що робиться, – до кращого, навіть коли здається, що повний кінець. Один приклад. Колись я дуже хотіла очолити відомий журнал, пройшла всі рівні співбесід, дійшла до фінального вибору між мною і ще однією претенденткою. І вибрали її – за знання потрібної видавцю французької мови. Як я тоді засмутилася! До відчаю! Мені здавалося, що я втратила головний кар’єрний шанс свого життя. А тепер дякую, що так склалося. Через рік у тому журналі почалися «турбулентності», звільнення, журнал згодом взагалі закрили. А я за цей час потрапила в найпрестижніший журнал – в український Vogue, а згодом заснувала власний онлайн-журнал «Українки». 

Таких історій у мене безліч. Мій особистий досвід – це найкраща практика оптимізму

Маркер втоми в мене один: я перестаю сміятися і жартувати. Притому що я це діло дуже люблю. Але коли я вже «зарапортувалася», виснажена морально, я втрачаю почуття гумору. А це дуже небезпечно для оточуючих чи колег, бо разом з гумором я втрачаю звичну поблажливість, легкість, м’якість 🙂

Коли помічаю таке за собою, то «йду від зворотнього»: ввечері або у вихідні вмикаю комедії або хороші, добрі фільми і таким чином повертаюся до життя. Це, скажімо так, ситуативні рецепти позитивного настрою. А глобально я стараюсь ніколи не забувати слова Ремарка: «Коли зовсім впадете духом, приходьте до мене в лікарню. Один обхід ракового відділення вмить вилікує від будь-якої хандри». Ця цитата дуже витвережує і знімає будь-яке вигорання чи песимізм.

Також щодня за будь-якої погоди чи графіку вимикаю всі «канали зв’язку» і йду гуляти наодинці і мовчки 10 тисяч кроків – це дуже мене «провітрює», розганяє не лише кров, а й думки. Коли трапляється якесь розчарування, вагання чи непрості ситуації, я вмикаю інтерв’ю з видатними людьми, які мені цікаві, і слухаючи їхні розмови «мудрішаю».

Ну і звичайно, мій основний ресурс – це мої близькі, наші хороші теплі посиденьки. Нещодавно так сиділи – соромно сказати – з піцою, вином і реготом – під кінотеатром «Жовтень» на лавочці, як студенти. Ресторани зачинені, погода чудова, вдома сидіти вже несила і навіть небезпечно – ти постійно сидиш за компом. От ми й влаштували такий лавко-пікнік. Для когось дико, але нам було так душевно, весело – підзарядка на тиждень вперед. Так і оновлююсь 🙂


СВІТЛАНА ВАСИЛЕНКО

Радіоведуча, експертка-консультантка з техніки мовлення та риторики

Все, що ти можеш зробити у будь-яких обставинах – це не зупинятися. Це й називається життєстійкість.

Я не з тих людей, хто розмазуючи помаду та сльози по обличчю, кричить «всьо пропало». Роки медійної практики переконали мене, що завжди є вихід. Навіть коли тебе з`їли, як жартують в інтернетах. Тож рік перманентного карантину майже нічого не змінив у моєму житті. Хіба що, я краще навчилася вимикати та фільтрувати потоки, що ллються з різних джерел інформації, від телебачення до матусь на дитячих майданчиках. Я вчергове переконалася, що тільки від мене залежить вмикати паніку чи обмірковувати нові шляхи розвитку. Другий варіант мені сподобався більше. Менші енергозатрати, більше задоволення.

Зараз зосередилася на трьох речах: книга, тік ток, новий проєкт на радіо Київ 98 ФМ

Книга. Вже давно мої учні та підписники просили практичну книгу з техніки мовлення та риторики. Книга «Говорити не можна мовчати або Йога для Голосу» вже написана. І чекає на друк та оффлайн презентацію. 

Тік Ток. Я з тих кому за 40, хто активно цікавиться всім новим. І не просто проявляє інтерес, а бере активну участь. Першим став Тік Ток. Тому тепер кожен, хто хоче розмовляти українською гарно, є моя сторінка в цій соціальній мережі @vasylenkostar

Проєкт «КиївІнтерактив» на Київ 98 ФМ. Обєднати радіо та Youtube. Зробити якісну картинку з професійним звуком. Давати практичні поради та запрошувати кращих із кращих. Це все мій новий проєкт на радіо Київ. 

Що далі? А далі я знову щось придумаю.


ОЛЬГА ЛІЩИНА

Менеджерка з комунікацій ДТЕК Енерго

Кращий інструмент прийняття ситуації і підтримання стійкості – це гумор. Дуже цінно, коли навіть в період високої завантаженості під час нарад в колективі гарно сприймаються жарти, якісь смішні побутові історії, і ніхто не каже – «так, колеги, давайте серйозніше». Вміння відволіктися, переключитися, посміятись разом – дуже важлива частина загальної культури спілкування. А як відомо, гарна комунікація – основа успіху будь-якого проєкту.

У мене є чудові мантри: «зневіра  – найгірший з гріхів» і «роби те, що маєш, і нехай буде так, як має бути». Вони дають мені відчуття контролю над своїм життям. В будь-якій складній ситуації я запитую себе – що тут дійсно залежить саме від мене, а що я не можу контролювати? Все, що залежить від мене, – виконую по максимуму. Про те, що поза зоною мого контролю, – не думаю і не хвилююся. Найголовніше – чітко відокремити «твоє» від «поза зоною контролю», тому що поки цього не зробиш – будеш хвилюватися, а може, я щось ще не зробила, не знайшла потрібну інформацію, не перевірила. Тривога і страх – саме від цього. Та коли ясно усвідомлюєш, що зроблено геть усе, що залежить від тебе – то хвилювання зникають.

Мені пощастило, бо наш колектив складається з дорослих і зрілих людей, які вже прочитали багато книжок, статей і постів про емоційний інтелект, передивилися купу рекомендованих фільмів і зараз знаходяться в стадії «шліфування навичок» «один об одного».

Особисто моя стратегія – «спостерігай і приміряй на себе»

Наприклад, хтось в колективі – природжений дипломат. Коли він веде складну бесіду з досить складними людьми, то це як у пісні – «замрите, ангелы, смотрите: я играю!» А я сиджу, перетворившись в очі та вуха і поглинаю інформацію.  

Ми не жаліємо часу  на так звані «сеанси психотерапії» в колективі. Коли когось просто треба послухати – або навпаки, детально та емоційно чимось поділитися. Це справді дуже важливо і має чудовий ефект, бо зближує.

Багато людей в нашій компанії – зі східних областей. Тож тема війни і того, що відбувається з близькими, батьками, домівками, які залишилися там, – для нас не закінчується. Також наш бізнес зараз переживає період трансформації, і це теж несе багато змін. І – невеличка вишенька на торті – нещодавно наш офіс переїхав.

Що залишається? Родина, діти, друзі. Це головне. А ще – Netflix, подкасти и котики. Серйозно, в 2020 році мабуть з десятеро близьких знайомих завели собі котиків. За емоціями це не гірше, ніж подорож.


АНФІСА СИНЬОВА

Маркетинг-директорка групи компаній PrintStore Group

Особисто мені бути енергійною і позитивною допомагають такі дії, які я рекомендую усім.

Прокинулися вранці – посміхайтеся. Посмішка пробуджує в нашому організмі гормони щастя, хочемо ми цього чи ні. А ці гормони, в свою чергу, збільшуюсь рівень енергії.

Робіть зарядку вранці. Мені вистачає 5-7 хвилин. Підберіть час та рухи під себе, щоб комфортно себе почувати.

Увімкніть ритмічну музику. Танцюйте, співайте, це заряджає позитивом, спробуйте!

Дотримуйтесь здорового режиму сну. Я сподіваюсь, що ви вже визначили, скільки годин сну вам потрібно, щоб виспатись. Мені, наприклад, вистачає 7-8 годин.

У жодному разі не зв’язуйтеся з песимістами, коли вам самим так потрібна позитивна енергія

Подорожуйте; гуляйте на свіжому повітрі; зустрічайтеся та спілкуйтеся зі знайомими та друзями.

Це діє для мене – я більш екстраверт. Якщо ви інтроверт, то вам краще наповнюватися енергією через свої захоплення. Приділяйте пару годин в день виключно тому, що вас надихає: в’язанню, танцям, кулінарії, малюванню тощо.

А ще я намагаюся менше сперечатися. Не завжди виходить, але я дуже стараюся.

Також кращі ліки проти втоми і для оновлення – це прогулянки на природі. Іноді досить провести хвилин 20-30 в зеленому парку в обід, і я знову почуваюся наповненою енергією і з новими силами занурююся в роботу.


СВІТЛАНА СІВКОВА

Засновниця Sweet Art Event Agency

Найбільший ресурс наше івент-агентство черпає в позитивних результатах своєї роботи – в яскравих емоціях наших гостей. Цей кайф відчувати себе трохи чарівником дуже наповнює всю нашу команду!

У наш нестабільний час багато запитів приходить в прямому сенсі «на завтра». І реалізація того, що здається неможливим у такі стислі терміни, дуже мотивує: креативна пропозиція руки і серця через 3 години – звичайно! Сюрприз-привітання з wow-ефектом на ранок – легко! Весілля з гостями з різних куточків планети – без проблем!

Взагалі, дарувати позитивні емоції можуть люди, які ними наповнені. І ми багато робимо, щоб бути наповненими ідеями (наші брейн-шторми – це щось) та енергією (дуже допомагають трансформаційні ігри, які ми практикуємо всім колективом).

І це дає результат в роботі! Ми справляємося з новими професійними викликами

Наприклад, коли потрібно організувати в Одесі тімбілдинг для великої української компанії, з персоналом з усієї країни, з розселенням, програмою, декором.  

Свята та спільні події об’єднують людей, наповнюють їх позитивними емоціями. Однак, необхідно володіти певними технологіями і знаннями, відчувати тенденції, щоб створювати свята. Наприклад, ми реалізували новий комбінований формат корпоративів – оффлайн + онлайн. У чистому вигляді онлайн не завжди добре, а оффлайн зараз дуже обмежений. А ось комбі зайшло на ура!

Нас наповнює енергією творчість. А в нашій справі її завжди вистачає: створення трендових весільних арок, fashion box фотозон до дня народження, нестандартні квести для учасників корпоративу. І, на щастя, це нескінченний процес.


МАРІЯ БОРОДАЙ

Експертка з комунікацій, членкиня журі конкурсу «Найкраще корпоративне медіа України»

Ті, хто мене знають, завжди звертають увагу, що я посміхаюсь при зустрічі. І це для мене – природній стан і один з найважливіших ресурсів оптимізму і життєстійкості.

Усмішка – така проста й, на перший погляд, легка емоція, але саме здатність щиро посміхатися і радіти простим речам навкруги є чудовою практикою для отримання енергетичного ресурсу. Я люблю гумор, люблю веселощі, і це також джерело позитивної енергії, якою я далі із задоволенням ділюся. Ця енергія мотивує на звершення, допомагає реалізовувати проекти, надихає на нові кроки.

Важливе не тільки налаштування на позитив, але й інтелектуальне навантаження, у кращому розумінні цього слова

Книжки як бізнесові, так і художні, навчання, тренінгі, вебінари, майстер-класи, кіно, музика, мистецтво – це все дає не тільки нові знання, які можна використовувати у роботі, та чудові емоції.

Головним є вибудова нових нейронних зв’язків, які тримать мозок, то ж і весь організм, у здоровому, активному та результативному стані. Причому, навчання зараз є настільки доступним як в індивідуальному так й корпоративному форматі, що не вчиться, мабуть, лише ледачий І дарма! Зараз найбільше прийнятний і своєчасний момент для розширення власних горизонтів та пошуків нових шляхів.


ТЕТЯНА ЧЕРЕВАТА

Телеведуча, членкиня Національної спілки журналістів, директорка благодійного фонду ім. А. Жолобова

Уміння спиратися на свої ресурси – це, мабуть, один з найважливіших уроків у моєму житті. Дві рушійні сили – цікавість і розуміння, чим я можу бути корисна людям. Коли я захворіла на коронавірус, ставила собі питання: як я буду жити далі, коли одужаю? Народилася ідея поєднати моє хобі – заняття верховою їздою і досвід застосування дихальних вправ. Так народився новий метод реабілітації після ковіду за допомогою іпотерапії.

Моя мама завжди казала, що рух – це життя. А батько додавав – рухайся з користю, допомагай людям, і все у тебе вийде!

Кінь не тільки хороший друг, помічник, а й доктор. По суті, верхова їзда – це особлива форма лікувальної фізкультури, де замість спортивного снаряду – кінь, жива істота. Важлива також психоемоційна складова цього процесу.

Коли ви керуєте самостійно великою і сильною твариною, це однозначно надає вам сил і впевненості.


КАТЕРИНА СРІБНА

Фітнес-тренерка, дієтологиня, авторка онлайн-марафонів

Життєстійкість – це здатність бути гнучким та витривалим  в різноманітних обставинах,  вміти знайти вихід з любої ситуації, та зберегти фізичне та емоційне здоров’я. Не дозволяти собі порушувати свої правила, та продовжувати піклуватися про себе. 

Я навчилася ставитися до всього, як до уроків, які мені необхідно пройти і зробити висновки, а головне – знаходити позитивні моменти в процесі.

В цьому дуже допомагають регулярні тренування

Адже це спосіб отримати гормони щастя (ендорфіни), зменшити вироблення гормону стресу (кортизолу) та відчути своє тіло. 

Також я знаю, що достатня кількість води, жирів, клітковини підтримують мій кишківник у здоровому стані. Здоровий кишківник – це ясні думки та позитивний настрій, адже вченими доведено, що цей орган керує мозком більше ніж на 60%. 

Сучасні умови це найкращій час для перевірки на життєстійкість і гнучкість. Я почала активно розвивати онлайн формат тренувань, марафонів схуднення, консультацій з харчування i це значно розширило мої кордони.

Повну версію опитування, а також багато інших аналітичних матеріалів та інтерв’ю з фахівцями медіасфери, сфери комунікацій, маркетингу, читайте на сайті Асоціації корпоративних медіа України.