Так, знаємо, часто хочеться реагувати на образу так, як на цьому ретро фото 🙂 Інколи колега кине неприємний коментар на нараді, скандальна сусідка – у слід, брат зопалу щось «дивне» як скаже чи тітонька в магазині у черзі. Дивишся розгублено секунду-дві і не знаєш, що сказати у відповідь.

Душа, відверто кажучи, прагне образити “навзаєм”. Але психологи застерігають та й фізики теж: дія породжує протидію. У взаєминах цей варіант найгірший. Бо ж слово ви, слово вам, слово ви… І так аж до грандіозного скандалу. Вам це потрібно? Тоді вперед. Відповісти «тією ж монетою» можна лише у разі, якщо ваша образа – тонка іронія, яка, швидше, розряджає ситуацію, ніж її нагнітає.

Взагалі, пожартувати – найкращий вихід

Жарт, особливо поблажливо-доброзичливий, знімає напруження, не дає образнику розвивати конфлікт і демонструє, що ви сильніші, стриманіші й більш виховані за нього і що вас не так просто «дістати». А якщо пожартуєте привселюдно, то ще й перетягнете симпатії “свідків” на свій бік.

Головне, спрямуйте своє почуття гумору не на кривдника, а на саму ситуацію. Або на себе

Ефективний варіант – висловити своє ставлення

Спокійно, гідно відповісти, що не треба з вами (і взагалі з будь-ким) розмовляти у такому тоні. Що це, передусім, не личить самому співрозмовнику. Можна сказати щось на кшталт “Розумію, ти втомилася (роздратована, зараз не найкращі часи), але це не привід робити боляче іншим”.

Часто доречно проігнорувати

У соцмережахта загалом в інтернет-просторі це чи не єдина правильна реакція, але й у реалі часто найкраща відповідь – це відсутність відповіді. Якщо вас “тролить” чи “хейтить” колега, знайомий чи незнайомець, не показуйте, що його слова вас чіпають. Та й не повинні, бо зазвичай за такими вчинками криються невпевненість, невдоволення власним життям або вампірські нахили. Вас це обходить? Отож.

Буває, що треба й прийняти сказане

Замислитися, а чому саме вам адресували неприємну річ. Особливо, якщо йдеться про близьку людину чи того, кого поважаєте. Звісно, якщо це було відвертим хамством. Його якраз варто припиняти беззаперечно і ніколи не уподібнюватися хамам у відповідь. Пам’ятаєте, як у Ліни Костенко: «Люди, будьте взаємно красивими»…