Книга «Вино без правил» нещодавно вийшла друком у видавництві «Віхола». Це авторська збірка цікавинок і корисностей для всіх, хто любить вино. Анна Євгенія Янченко – досвідчений сомельє, яка продегустувала понад 15 000 вин, і пояснює в книзі, як читати етикетки, розпізнавати і обирати якісне вино і вчить, серед іншого, обирати келихи. Адже від них також залежить смак напою. Тому розділ «Келихи і декантери» ми в редакції «Українок» прочитали дуже уважно і ділимося з вами його фрагментами. Впевнені, багатьом із вас буде цікаво прочитати всю книжку – замовити її можна на сторінці видавництва.

Як вибрати келихи

«Хороші келихи не мають бути дорогими витворами склодувного мистецтва з останніх колекцій Riedel чи Zalto, де скло завтовшки з павутиння», – зазначає у розділі «Келихи і декантери» Анна Євгенія Янченко і навпаки застерігає від цієї витрати на перший час – для початку краще щось простіше.

Обираючи, одразу готуйтеся, що келихи битимуться – це нормальна доля винного посуду, не варто сумувати через це. Купуючи келихи, варто приділяти увагу таким характеристикам:

  • скло має бути тонким і прозорим, щоб було видно колір вина;
  • у келиха має бути довга ніжка, щоб вам було зручно тримати келих саме за неї;
  • чаша келиха має бути трішки розширена донизу;
  • бажано мати два набори келихів – для білих, ігристих та рожевих вин.

Для білих, ігристих та рожевих вин обирайте келихи об’ємом приблизно 400 мл, для червоних – 500-600 мл

Зверніть увагу

Сучасний винний світ подає ігристі вина в келихах для білого вина, бо саме такий келих дозволяє насолодитися ароматами повною мірою, можна не купувати окремі.

Уникайте позолоти, візерунків, гравіювань і інших декоративних елементів, келихи – це інструмент, головне – це вино, і саме вино має бути добре видно всередині келиха.

Будьте реалістами, перед покупкою подивіться на свою долоню та на отвір у келиху. Якщо ви розумієте, що ваша рука дещо більша і не дозволить вам перетерти келих ізсередини, то краще купіть келихи більшого розміру.

Декантер – потрібен чи ні?

Раджу придбати цей аксесуар, хоча не можу бути певна, що він часто ставатиме вам у пригоді. Декантер потрібен для того, аби дати подихати витриманим червоним винам, збагатити їх киснем, щоб вони стали відкритішими та м’якшими. Цього ефекту можна досягти також у великому келиху, але аерувати вино слід наполегливо, для цього потрібно мати час, натхнення та величезний келих. Оскільки я фанатка саме такого підходу, то маю розповісти, що мій декантер після довгих років бездіяльності перетворено на гарний світильник. І це не заважає мені мати нестримне бажання купити новий, просто щоб був (бо вони неймовірно красиві!).

Правила декантування

До речі, багато хто чомусь лякається використовувати декантер, хоча з ним дуже легко працювати. Ось як потрібно діяти. Уявімо, що перед вами пляшка червоного вина та порожній декантер. Спочатку ви наливаєте в келих трохи вина, переконуєтеся, що вино закрите (слабко відчуваються аромати) і що вину декантер справді потрібен. Виливаєте це вино з келиха в декантер і цим вином декантер омиваєте.

Вино виливаєте знову в келих (зазвичай воно одразу стає ароматнішим і приємнішим). Тепер ви берете пляшку й починаєте лити вино всередину декантера, намагаючись робити це повільно і так, аби вино стікало по його стіночці. Зазвичай декантери сконструйовані так, що коли вино біжить по стіночці, то розтікається одразу по половині декантера, і це має вкрай ефектний вигляд.

Повірте, ваші гості таке вміння оцінять. Це звучить як дрібниця, але воно додає у побут такий вау-ефект та естетичний нюанс, що навіть перебільшити складно 🙂