Фото “Високий Замок”

Відео, на якому Пташка зі зброю в руках у повній темряві, разом з побратимами у сховищах «Азовсталі» зворушливо співає «Зродились ми великої години», бачив кожен українець. Насправді дівчину звати Катерина, вона з Тернополя і дійсно співачка – закінчила співоче відділення Тернопільського фахового коледжу імені Соломії Крушельницької. І пісні – не єдине захоплення Пташки. Дівчина – багатогранна і діяльна натура: поетка, акторка і навіть байкерка! Розповідали про неї тут.

А наш колега з газети «Високий замок» Іван Фаріон поспілкувався з її мамою пані Світланою.

У неї зараз тяжкі дні: разом із нашими військовими її Катруся, як ніжно називають Пташку вдома, перебуває у руках чужинців… Втім, пані Світлана знайшла в собі сили розповісти про захоплення доньки, її дитинство, улюблені страви і навіть татуювання…

Як вам вдалося виховати таку доню – ліричну і водночас героїчну, мужню?  

Моя Катруся – не військовослужбо­вець, не укладала контракту на армійську службу. Пішла туди добровільно. Вона – парамедик, навчена надавати лікарську допомогу в екстремальних ситуаціях…

Катрусі у житті доводилося нелегко. Дехто її не сприймав у колективі, бо за­вжди була на боці справедливості. Коли бачила, що хтось ображає слабшого, за­вжди ставала на його бік. У нашій сім’ї так заведено: допомагаємо тим, хто цьо­го потребує.

Катруся росла спокійною, безпро­блемною дитиною. Складати букви до­купи і читати їх почала у два рочки. Вчи­лася самостійно, ніхто над нею не сидів, до науки не примушував. Достатньо було щось раз почути – вже знала текст напам’ять. Вчили ми свою дитину, як і всі інші батьки. Читали їй казки, співали, коли лягала спати.

Катруся і сама багато читала. Любила історичну літературу, пе­речитала всі енциклопедії

Фото: видання “20 хвилин”
Кажуть, ви зі своєю Катрусею ще й друзі…

У мене з донечкою тісний зв’язок. Хтось написав, що я випадково дізна­лася про її перебування у Маріуполі. Це неправда. Я знала, куди вона пішла. До 19 травня мені було відомо про кожен її крок. При спілкуванні завжди питала у мене поради. Не було такого, аби щось одне від іншого приховували. Я так змал­ку привчила своїх дітей (у мене є ще старший син): краще я буду знати все від вас, ніж від когось. Діти навчені казати мені правду, якою гіркою вона не була б.

Не відраджували доньку від по­їздки у Маріуполь?

На початках Катруся перебувала в іншому місці на території Донецької об­ласті. На сході пробула майже рік. У Марі­уполь потрапила з початком повномасш­табної війни. Як парамедик допомагала тамтешнім людям. У тому пеклі рятувала цивільних, військових…

А не хотіла вона іти творчою до­рогою – адже була талановитою на сцені?

Катруся закінчила з червоним ди­пломом Тернопільський мистецький ко­ледж ім. Соломії Крушельницької. У неї академічний голос, академічний спів. Але чи комусь це зараз потрібно?.. На­разі вибрала собі інший шлях. Сама ви­рішує, куди їй іти, де її життя. Сама має зрозуміти, що у ньому хоче досягти.

Зму­шувати до чогось я свою доньку не нама­галася. Але підтримувати, допомагати – так

Фото: видання “20 хвилин”
У вашої доньки був вогнисто­го кольору, як і волосся, мотоцикл-байк. Не застерігали її, що захоплен­ня швидкою їздою – небезпечне?

Якщо дитині щось не дозволяти, вона ще більше хотітиме “забороненого плоду” і потайки робитиме своє. Краще підтримати, попросивши про обереж­ність. І пояснити їй, чим може загрожува­ти її ризиковане заняття. У жодному разі не можна бути категоричним – бо діти зроблять по-своєму, і тоді буде набага­то гірше.

Коли за наказом Верховного го­ловнокомандувача захисники «Азов­сталі» припинили опір і вийшли з катакомб (а разом з ними – ваша донька-парамедик), Катруся якось дала вам про це знати?

Того дня, коли вони виходили, у нас з нею було телефонне листування. Не можу переказати вам його зміст. Скажу коротко: це були слова моральної під­тримки. За найменшої нагоди Катруся була на зв’язку зі мною. Заспокоювала і дякувала за те, що я в неї є. Казала, що з нею все буде гаразд…

Як ви відволікаєтесь від невесе­лих роздумів, спричинених тим, що ваша донька не з вами?

Працюю. У мене дуже відповідальна робота, намагаюся виконувати її сумлін­но. А вдома мене чекають сім’я, городи. І все, що пов’язане з допомогою фронту. Чим можу – тим допомагаю.

Через вели­ку зайнятість допомагати виходить, мож­ливо, не стільки, скільки хотіла б. Але у мене є ще вихідні, є вечори, є ночі. І так відволікаюся від своїх тривог

Фото: видання “20 хвилин”
Це правда, що ваша донька, яку вже нарекли Пташкою, має тату із птахом?

Правда. Тату моя Катруся хоті­ла дуже давно. Ще маленькою малюва­ла фарбою на руці, на нозі різні малюн­ки. Після чергового прохання про тату я сказала їй: «От виростеш великою, тоді роби, що хочеш».

Ескіз намалювала сама Катруся – там була пташка посеред волошок і маків. Прислала малюнок мені на погодження: «Що для тебе краще?». Дійшли спільної думки, що птах з волошками виглядати­ме ліпше.

Ваша Катруся неодмінно повер­неться додому. Як ви її зустрінете? Чим пригостите?

У мене є вже замовлення від донечки – вареники із сиром, бісквітний торт з ви­шнями і мої домашні булочки. Коли ще у нас з Катрусею був зв’язок, вона казала: «Мамо, я приїду і захочу твоїх булочок…»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: