Варикоз у жінок: як лікувати і на що звернути увагу
Інтерв'ю з провідним флебологом України про причини і методики лікування зірочок, варикозних вузлів і тромбів
Інтерв'ю з провідним флебологом України про причини і методики лікування зірочок, варикозних вузлів і тромбів
В Україні 60% хворих варикозною хворобою – жінки, чоловіки складають 40%. Загалом це третя за кількістю запитів жіноча проблема після гінекології та ваги. Серед читачок журналу «Українки» також. Саме тому ми звернулися за порадами до фахівця – одного з провідних українських флебологів Олексія Сергійовича Родіонова. Він один із піонерів впровадження інноваційних малоінвазивних методик лікування варикозної хвороби.
Олексій Родіонов надає повний спектр консервативного та сучасного хірургічного лікування – від мініфлебектомії до всіх видів термічних і нетермічних методів.
Олексій РОДІОНОВ
МАГІСТРАЛІ ЖИТТЯ
Саме так – магістралі життя – називає Олексій Родіонов наші судини. Лише уявіть: загалом довжина кровоносних судин людського тіла, включаючи артерії, вени та капіляри, сягає приблизно 100 тисяч кілометрів – у 2,5 більше за довжину екватора Землі! Але це, наголошує лікар-флеболог, не означає, що судини безмежні й за них не потрібно хвилюватися, не потрібно вчасно виявляти й запобігати хворобам. Навпаки! Слід пам’ятати, що:
І знову ж таки, переважають серед них також жінки. А все тому, що у жінок через часту зміну гормонального фону судини слабші.
ЖІНКИ І ВАРИКОЗ: ПРИЧИНИ І НАСЛІДКИ
Жінки найбільше звертаються тому, що на початковому етапі для них це – естетична проблема, а в сучасній системі координат зовнішній вигляд для жінок – це найважливіше. Хоча насправді має бути інакше. Варикоз є головною причиною тромбоутворення вен. А тромбоемболія легеневої артерії, як наслідок цього, є основною причиною смертності в Україні та світі.
Генетична схильність, спосіб життя, гормональний дисбаланс.
Постійні перегони за «ідеальною» фігурою, а саме:
Коли жінки вперше звертаються на 10-20-му році хвороби, то дійсно хочеться їх «насварити». Коли сумніваються у необхідності хірургічного лікування.
ВАРИКОЗ: СТАДІЇ ТА СИМПТОМИ
Варикозна хвороба має 6 стадій. Перші стадії – це лише почуття дискомфорту в ногах, а остання – шоста – це трофічна виразка. На жаль, та чи інша стадія зустрічається майже у 80% населення України. Це пов’язано з екологією, харчуванням, способом життя, ненормованою роботою та фізичною активністю.
Наразі часто зустрічається варикозна хвороба у людей віком 20-30 років, особливо, якщо вони працюють близько 10-12 годин стоячи або сидячи чи дають незбалансовані фізичні навантаження на організм. Набагато рідше зустрічаються трофічні виразки. Але якщо пацієнти з таким діагнозом доходять до судинного хірурга, то вже з жахливим виглядом ноги, який європейські лікарі не бачать навіть у страшних снах.
Від нульової до другої стадії варикозу рекомендуються консервативні методи лікування: приймання венотоніків та використання еластичної медичної компресії.
Починаючи з другої стадії додаються сучасні процедури та хірургічні методи лікування, які виконуються амбулаторно, без розрізів і без жодного дня втрати працездатності.
Потрібно відвідати флеболога, де пацієнтці буде призначене консервативне лікування для попередження подальшої появи зірочок та запропонована естетична корекція на розсуд жінки.
Окрім явних візуальних ознак варикозного розширення вен (згадані судинні зірочки або варикозні вузли), першим дзвіночком може бути поява втоми в ногах, відчуття ватних ніг, набряки, що з’являються під вечір і минають до ранку в час нічного відпочинку. Це вже є приводом звернутися до судинного хірурга, флеболога.
Це дуже підступна хвороба, що прогресує тривалий час до моменту прояву трофічних розладів м’яких тканин шкіри. І в будь-який найбільш непередбачуваний момент може ускладнитися тромбозом, що потребує негайного оперативного втручання.
Найпильніше треба стежити за судинами в юнацькому та середньому віці, коли людина найбільше працює та має посилену фізичну активність.
Також корисно: Панічні атаки: що це таке, чому про них усі говорять і як допомогти
ВАРИКОЗ – НЕ ВИРОК
Насправді «варикоз не вирок» ще з кінця ХІХ сторіччя, коли почали виконувати перші оперативні втручання. А з кінця XX сторіччя лікування варикозу є малоінвазивним, естетичним та високотехнологічним.
З трофічними виразками, які розвивалися на тлі варикозної хвороби та багато років лікувалися народними методами – іноді настільки дивними, що важко повірити! Все вирішувалося операцією, яка тривала менш як годину, та авторськими перев’язками виразки протягом місяця-двох до їх загоєння. Лікування гігантських виразок може тривати до року. Особливої уваги заслуговують випадки, коли пацієнти зверталися із запущеним тромбозом, коли доводилося ловити тромб на межі глибокої та поверхневої системи вен.
Найбільша черга з приводу лікування варикозної хвороби.
Дивує, коли до спеціаліста з медичною освітою (університет, інтернатура, спеціалізація «Судинна хірургія»), з досвідом роботи понад 12 років та вищою категорією за спеціальністю приходять пацієнти, які прочитали три фейкові статті у Google та подивилися два ролики на YouTube, і починають доводити божевільність тих «методів лікування», про які начиталися. Виникає питання: «Навіщо вам я?».
Також корисно:
ПРОФІЛАКТИКА ВАРИКОЗУ І СУДИННИХ ЗАХВОРЮВАНЬ
Перш за все, це фізична активність, а саме: хода, велосипед та плавання. Під час таких рухів найкраще тренується м’язово-венозна помпа гомілок – це та помпа, що допомагає качати венозну кров догори – до серця. Що стосується артерій, то це збалансоване харчування та водно-електролітний баланс, контроль холестерину та приймання препаратів для розрідження крові, починаючи з середнього віку.
Тривалі позиції сидячи, стоячи (робота, літак, поїздки в авто тощо). Недостатнє вживання рідини, що призводить до згущення крові. Надмірне вживання солі та жирів, які не виводяться з організму.
Мікроелементи, що зміцнюють судинну стінку, а також Омега-3-фосфорна кислота, клітковина. Всі вправи, пов’язані з рухом, будуть корисні, якщо вони не надмірні. Найкраще м’язову помпу на гомілках тренують вправи, спрямовані на м’язи-розгиначі пальців стопи: чудовий варіант – вправа «навшпиньки».
При наявності генетичного чинника потрібен періодичний огляд флеболога. При прийманні гормональних контрацептивів варто робити аналіз крові на згортання й Д-димер. При наявних проблемах обов’язковий УЗД контроль, як золотий стандарт лікування варикозної хвороби.
Адекватно оцінювати свій фізичний стан, генетичну схильність до захворювань та бути справжніми, бо це важливо.
Повністю підтримуємо Олексія Родіонова і нагадуємо вам, дівчата, про ще одну важливу систему, нероздільно пов’язану із судинами, – наше серце. В рамках нашого циклу “Жіноче здоров’я” читайте також Жіноче серце: як зберегти здоровим – поради кардіолога і залишайтеся здоровими 🙂