Трипільська вагітна венера

Трипільська або вагітна Венера – це унікальний артефакт, знайдений на теренах України. Своєю цінністю статуетка не поступається знаменитій золотій пекторалі! Дивно і несправедливо, що про неї насправді так мало відомо широкому загалу. Ми б теж не знали, якби не захоплива екскурсія до державного історико-культурного заповідника “Трипільська культура”, що на Уманщині, і знайомство з його директором Владиславом Чабанюком. До речі, ця екскурсія – частина туристичного маршруту агротуристичного кластеру «Шляхами Трипільської Праматері», писали про нього тут.

Взагалі заповідник цей попри свою пра-пра-прадавню «спеціалізацію» дуже сучасний – щиро радимо відвідати: село Легедзине, Черкаська область. Це єдиний музейний заклад України однієї археологічної культури – трипільської. До його складу входять 11 трипільських поселень Черкащини і Музей трипільської культури, при якому є навіть реконструйоване у натуральну величину трипільське житло.

Пан Владислав з колективом постійно проводять при Музеї чимало лекцій, виставок, освітніх і фольклорних заходів – від майстер-класів з гончарства і “Трипільської Толоки”, на яку з’їжджаються поціновувачі веселих етнографічних святкувань, до виступів етногуртів на кшталт тріо «Жоржини» та кінопереглядів тематичних фільмів.

Музею також належить онлайн-платформа, на якій зібрана єдина у світі онлайн-база трипільської культури. Але все ж її краще побачити наживо – музейна експозиція нараховує понад п’ять сотень експонатів. І серед них – та сама Трипільська або вагітна Венера. Невеличка скульптурка розміром з долоню зберігає у собі велику історію нашої землі. Пан Владислав не лише нам її розповів, а й «пішов на ризик» 🙂

Задля наших читачок вийняв цю крихку й делікатну глиняну “пані” з музейної вітрини, аби всю її неповторність ми побачили зблизька. І, що важливо, почули – адже Венера має в собі один нерозгаданий секрет…

Владислав Чабанюк біля музейної вітрини з трипільськими артефактами і, зокрема, вагітною Венерою
Дивовижний артефакт: перша зустріч

Професія археолога здається цікавою та незвичайною. На думку одразу спадає Індіана Джонс та численні пригоди… Правда в тому, що будні представника цієї професії – це щоденна копітка праця і з точки зору сторонньої людини всі ці черепки та шматочки не представляють жодного інтересу, хоча для істориків це справжній скарб.

Але трапляються сюжети, варті голлівудського фільму. Уявіть: серед битого череп’я ви раптом бачите щось абсолютно унікальне – перед вами статуетка. Працюючи інструментами, ви обережно витягаєте її на світ Божий, повертаєте в один бік, інший і раптом чуєте: вона звучить!

Ймовірно, саме так відбулася перша зустріч археологів Дністровської комплексної експедиції з прадавньою трипільською богинею.

Венеру знайшли у 2009 році в Могилів-Подільському районі на Вінниччині і передали до заповідника “Трипільська культура”

Владислав Чабанюк та трипільська вагітна венера
Владислав Чабанюк з Трипільською Венерою
Що являє собою Трипільська Венера

Трипільська Венера – це глиняна статуетка висотою 15-16 см з явно окресленим животиком, що символізує вагітність. На тілі богині є численні отвори, через які, ймовірно, простягали мотузочки при використанні у певних ритуалах. На нього нанесені також візерунки за допомогою ангобу – фарби на основі рідкої глини.

Статуетка може самостійно стояти без додаткових пристосувань.

Обличчя богині, пояснив Владислав Чабанюк, це так званий «совиний лик» – обличчя, що нагадує пташину голівку з дзьобом

“Совиний лик” Трипільської Венери
У чому особливість богині

Знахідок трипільської культури існує чимало, у чому ж особливість саме цієї статуетки?

Венера – ціла
Як зазначив пан Владислав, значна частина знайдених артефактів – це черепки та уламки. Статуетки не виключення. Щоправда, статуетки часто знаходять розбитими не через те, що їх не зберіг час – їх розбивали самі трипільці. Для чого? Наразі достеменно невідомо, але цілком можливо, така дія була частиною культу.

Тобто той факт, що ми бачимо цілу, чудово збережену статуетку трипільської богині – це справжня удача!

Венера ще й звучить!
Статуетка трипільської Венери зображає вагітну жінку, але особливість її в тому, що вона видає звук. Владислав Чабанюк продемонстрував це наживо – легенько потрусив Венерою. Це єдина трипільська статуетка з усього музейного фонду України, яка звучить.

Завдяки детальним рентгенівським дослідженням вдалося з’ясувати, що всередині богині є дев’ять невеличких кульок: вони й видають характерний звук, якщо статуеткою трохи потрясти.

Є цілком правдоподібна версія, що дев’ять кульок всередині богині символізують дев’ять місяців, протягом яких жінка виношує дитину

Тіло трипільської вагітної венери
“Тіло” Трипільської Венери

Венері – 6000 років!
Знахідка датується IV тисячоліттям до нашої ери. Тільки уявіть скільки днів народжень вона відсвяткувала 😊

Венера їздила до Америки
Жодних жартів – наша богиня вже перетинала Атлантику! У березні 2023 року в Нью-Йорку відбулася подія під назвою I Am U Are, присвячена Україні та її креативній економіці. На заході були представлені понад 120 проєктів у сфері технологій, мистецтва й моди. Трипільська Венера уособлювала зв’язок між минулим та сьогоденням України.

Вона експонувалася без скла на постаменті, що нагадував гончарне коло – символізм, який важко перевершити. Це перший випадок, коли статуетка експонувалася за межами України.

Трипільська Венера стала центральним експонатом заходу, її зображення використовувалося на афішах I AM U ARE

Трипільска вагітна венера на виставці I AM U ARE
Афіша виставки I AM U ARE
Містика чи віра

Звичайно, такий загадковий артефакт як Трипільська богиня не міг обійтися без легенд та загадок. Основна з них, як можна передбачити, стосується материнства.

З самого початку появи Венери у Музеї спостерігають цікавий факт: наукові співробітниці, які займалися реставрацією чи іншими роботами зі статуеткою, і тривалий час не могли завагітніти, невдовзі народжували здорових дітей.

Чутка про таку чудодійну силу Трипільської Венери, звичайно ж, шириться, тож у Музеї завжди вдосталь охочих потримати її в руках, аби на собі відчути чародійний ефект. Співробітники Музею змушені відмовляти. Як би їм не хотілося допомогти відвідувачкам, вони мусять дбати про збереження статуетки – це річ крихка і має велику історичну цінність.

Утім, дивитися на богиню ніхто не забороняє – роздивлятися її в експозиції Музею можна досхочу

Приїздіть у Легедзине, пан Владислав розповість ще чимало цікавого! Адже у музейних фондах не лише Венера, а ще понад 10 тисяч експонатів… Записатися на екскурсію можна на сайті Музею або через фейсбук-сторінку.

Підписуйтесь на наш дайджест у Telegram, жіночі історії в Інстаграм та приєднуйтеся до нашої веселої 46 000-ї спільноти у Facebook. Не спамимо дописами, ділимося лише дійсно цікавим.