Три знамениті на весь світ полтавки: акторка, дизайнерка й агентка
Одна зіграла у першому українському звуковому фільмі, друга – стала першою жінкою, яка виставлялася в Луврі, а поруч з третьою нервово смалив Джеймс Бонд
Одна зіграла у першому українському звуковому фільмі, друга – стала першою жінкою, яка виставлялася в Луврі, а поруч з третьою нервово смалив Джеймс Бонд
Видатні українки – тема нескінченних досліджень істориків, письменників, журналістів. Цих жінок вшановують, обговорюють, цитують, увіковічують, критикують – вони не залишають байдужими. Наші героїні – три видатні полтавки – також. Катерина Осмяловська, Соня Делоне, Мура Закревська народилися в одному місті, жили приблизно в один час (принаймні злет їхніх кар’єр збігся в один і той же буремний період історії – початок XX сторіччя) і мали такі різні долі. Цікаві долі…
невістка митрополита Липківського, яка стала першою Наталкою Полтавкою в кіно
Хто така Катерина Осмяловська, зараз знають лише дослідники-кіномани. А в 30-х роках минулого сторіччя її ім’я було настільки ж відомим, як в наш час Ірми Вітовської чи Наталки Сумської. Катерину Осмяловську шанували всі українські театрали.
З нею працювали найвидатніші режисери – від Леся Курбаса до Гната Юри. Її грі аплодували американські глядачі, а її ім’я навіки увійшло в історію кінематографу за роль у першому українському звуковому фільмі, та ще й за яку роль! Першої Наталки Полтавки на великому екрані. Хтозна, можливо саме це й врятувало Катерину Осмяловську від репресій, які випали на її родину – на славетний рід митрополита Липківського… Про долю цієї видатної полтавки читайте тут.
подвійна агентка, коханка трьох знаменитих чоловіків
Авантюристка, подвійна агентка ОДПУ й англійської розвідки, графиня, баронеса, письменниця, дипломатка, крадійка сердець. Дивовижна жінка, якій вдалося прожити наче не одне, а одразу кілька життів. Й імен у неї кілька: Марія Бенкендорф, вона ж – Марія Будберґ, вона ж – Мура. Чоловіки йшли за нею, як причаровані, хоча й знали, що буде непросто. Пролетарський письменник Максим Горький, англійський фантаст Герберт Веллс, британський дипломат Брюс Локкарт геть втратили від неї розум – для кожного з них вона стала тією самою «жінкою життя».
За здатність притягувати до себе людей і впливати на їхні долі її називали червоною Мата Харі. Хоча красунею Муру важко було назвати – вона мала грубі риси обличчя й чималий ніс. Але в ній було щось магічне: сплав гострого розуму з твердим характером і природною чарівністю.
Вона любила огортати себе таємницями, не заперечувала чуток і пліток, а лише примружувала свої котячі очі й усміхалася. Від поворотів її долі перехоплює подих: арешти, переїзди, пригоди… Джеймс Бонд нервово смалить поруч. Переконайтеся, прочитавши її історію тут.
дизайнерка, яка започаткувала французьку моду і першою з жінок виставлялася в Луврі
У 1920-х роках ім’я Соні Делоне знав кожен паризький художник, у 1930-х – кожна європейська модниця, у 1940-х – всі солідні декоратори, ілюстратори, дизайнери – навіть автомобільні. Вона – перша жінка, виставка робіт якої відбулася в самому Луврі у 1964 році – при житті, і єдина жінка, яка в 90 років отримала почесне звання офіцера Ордену Почесного легіону. В Україні про видатну полтавчанку, на жаль, згадали аж у наш час, коли кілька років тому привезли виставку її плакатів. Зрештою, за право називати Соню землячкою сперечається й Одеса – звідти родом мама мисткині. І це ще не всі цікавинки про жінку, яку називали першою Коко Шанель. Детальніше про неї читайте тут.
Ще маємо цікаву добірку Знай наших: 5 етнічних українок у політичній еліті США.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: