Рома Прийма-Богачевська

Рома Прийма-Богачевська – танцюристка, прима-балерина Львівської опери, австрійських театрів Інсбрука і Зальцбурга, а також Королівського балету у Вінніпезі (Канада) – народилася у 1929 році. Своїм талантом і красою підкорила світові столиці культури: Нью-Йорк, Париж, Мюнхен, Відень, Женеву, Лондон, Торонто, Афіни. Її добре знала спільнота української діаспори, але масштаб її особистості, її внесок у популяризацію української культури заслуговують вшанування й у сучасній Україні. Саме для цього історикиня, доцентка кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Київського Національного Університету імені Тараса Шевченка Ольга Сухобокова у заснованому нею проєкті Diaspora.ua розповіла історію Роми Прийми-Богачевської. До речі, ця прима-балерина навчила українського танцю ще одну відому українку – співачку Квітку Цісик.

Юний талант

Рома Прийма народилась у Перемишлі (Польща) в інтелігентній сім’ї музикантки та лікаря. Від народження навколо неї лунала музика, а з п’яти років дівчинка почала серйозно займатися хореографією у Львові, закінчила балетну школу при Львівській опері. І там же почала виступати з 13 років, зокрема у таких операх як «Аїда», «Кармен», «Фауст», швидко дорісши до прими.

З наближенням до Львова совєтської Червоної армії у 1944 році Рома з матір’ю виїхала до Австрії, де з відзнакою закінчила Академію музики й драматичного мистецтва у Відні.

Згодом Рома стала солісткою балетної трупи Національного театру в Інсбруку, також працювала в Зальцбурзі

Танець України

З Австрії танцюристка з мамою переїхали до Канади, де Рома стала солісткою Королівського балету у Вінніпезі, танцювала у театрі відомої балерини Рут Сорель у Монреалі. А в 1951 році Рома оселилася в Нью-Йорку, де танцювала у популярному танцювальному гурті Марти Ґрем.

Найбільшою підтримкою Роми в період становлення та активної творчої діяльності була її мати, яка як ніхто розуміла складнощі її професії і могла надати моральну та фахову підтримку. Так саме зі своєю мамою – акомпаніаторкою, Рома здійснила концертне турне з програмою, назва якої говорить сама за себе – «Танці й характери України».

Рома Прийма-Богачевська

Програму «Танці й характери України» побачили у головних культурних центрах Канади, Північної і Латинської Америки

Рома Прийма-Богачевська
Кохання і сцена

П’ять років Рома виступала в різних містах Європи та США. З чергових європейських гастролей вона повернулася заміжньою: побралася з оперним співаком Юрієм Богачевським, з яким вони провели спільне турне Італією, Австрією, Швейцарією і Німеччиною.

Після повернення з багаторічного турне до Нью-Йорка Рома Прийма-Богачевська створила свою школу балету та українських народних танців у Нью-Йорку, Йонкерсі, Ньюарку. Її школа здобула популярність поєднанням класичного навчання й українського фольклору та великими балетними постановками «Попелюшка», «Квіт папороті» (1970 рік), «Пригоди Пер Ґінта» (1973 рік) тощо.

Серед учениць пані Роми була і славнозвісна Квітка Цісик, яка захоплювалася балетом. Пам’ятаєте її відомі світлини з балетних постановок, з вистави “Попелюшка”?

Квітка Цісик
Рома Прийма-Богачевська
Популяризаторка української культури

Також пані Рома проводила для дітей літні табори українських танців, які стали надзвичайно популярними серед української діаспори. За 40 років активної роботи з дітьми, вона навчила тисячі українців та українок в Америці танцювати. Напевно, її популярність та внесок у розвиток українського танцю в США може бути співмірним із внеском “батька українського танцю” Василя Авраменка.

Успішним був і створений нею у 1978 році ансамбль «Сизокрилі». Саме з ним як його мистецька керівниця пані Рома у 1992 році приїхала до вже незалежної України. Ансамбль виступив у Львові, Києві, Харкові та Івано-Франківську.
23 травня 2004 року скінчилося земне життя Роми Прийми-Богачевської, присвячене танцю та популяризації української культури.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: