спадок

ТЕАТР
стародавньої їжі

місце, яке має відвідати кожен українець

текст:
Вікторія Шапаренко

У селі Ходосівка під Києвом є унікальне місце, яке неодмінно варто відвідати. Це пʼять в одному: затишна садиба, Театр стародавньої їжі і конопляної кави, музей українських традицій, Центр нутриціології та родинне обійстя Арама Саргсяна і Наталії Калиновської-Саргсян. Для них їжа – це не просто раціон. Це жива історія, культурна спадщина, а також головний засіб для підтримки й покращення здоровʼя.

Подружжя показує це через смаки та аромати, запрошуючи гостей у захопливу подорож, де кожен куточок нашої країни приховує неймовірні відкриття. Кожен з екогастротурів та екскурсій, які пропонуються (є багато різних: для школярів, освітян, бізнесу тощо), знайомить з давніми українськими стравами й відроджує наші віковічні традиції. І це дуже цікаво!

«Українки», звісно, вже відвідали це чарівне місце й довго смакували враження. Ділимося ними й запрошуємо усіх!

ІДЕАЛЬНА ПАРА

Подружжя Арама Саргсяна і Наталії Калиновської-Саргсян – саме таке. Кожен з них захоплений своєю справою, й водночас вони мають справу, спільну на двох, у якій підтримують і доповнюють одне одного. І навіть разом танцюють соціальні танці! Чи потрібні ще якісь докази? 🙂

Наталія – нутриціолог, розробниця системи здорового харчування, заснованої на українських традиціях. Починала вона ще 20 років тому, й починала з себе – з покращення власного здоровʼя. А цей досвід безцінний.

Зараз Наталія допомагає покращити здоровʼя іншим. Вона виявляє першопричини порушення у харчуванні, розробляє індивідуальний раціон, підбирає продуктовий набір відповідно до нього і забезпечує цими продуктами, веде особистий супровід. Допомагає розкрити потенціал української кухні для підтримки здоровʼя та енергії, знайомить з давніми українськими рецептами та продуктами для створення збалансованого й корисного раціону в сучасному світі.

Арам – інноватор, фахівець з ШІ, підприємець, інвестор. Він охоче долучився до справи дружини, і наразі їхні спільні розробки із здорового харчування застосовують навіть у шпиталях, де відновлюються наші захисники: рецепти натуральних каш та киселів мʼяко та дбайливо покращують стан виснажених бійців. Тобто ефективність запропонованих подружжям принципів здорового харчування доведена, так би мовити, в польових умовах. І якщо це є помічним у таких складних випадках, то що вже казати про звичайні, коли треба просто трішки переналаштувати організм на нову, здорову хвилю.

«Так приємно чути відгуки людей на кшталт: відтоді, як почав правильно харчуватися, я не приймаю ліки, не маю в них потреби. Це надихає», – каже пані Наталія.

«Нам дуже подобається відроджувати українські традиції, – говорять Арам та Наталія. – В якомусь сенсі це теж наша зброя і, безперечно, це те, що потрібно захищати»

ЗБУДЖЕНЕ ЗЕРНО

Центр нутриціології (докладніше про нього тут) можна сміливо назвати «дитям» Наталії. Адже її діяльність почалася з того, що вона досліджувала власне здоровʼя й самопочуття, шукала якісні продукти й разом з тим заглиблювалася в тему, у нашу історію.

Колись основним продуктом харчування наших предків було зерно, і навіть без розвиненої медицини почувалися вони чудово. На жаль, починаючи з ХХ століття, з розвитком промисловості, раціон наших предків змінився – вони стали споживати багато цукру та рафінованих продуктів. Зокрема, і з очищеного зерна, позбавленого найголовнішого – грубої клітковини й зародку. Відтоді нація стала поступово втрачати здоровʼя…

Не секрет, що 80% хвороб повʼязані зі станом нашого травного тракту, і зерно – саме той продукт, що здатний вирішити чимало різних проблем: печії, закрепів, здуття, дисбактеріозу, гастриту, цукрового діабету, ревматизму тощо. А також допомогти у зниженні ваги, нормалізації обміну речовин, покращенні стану шкіри. Звучить неймовірно, але це так.

Цей секрет Наталія зрозуміла ще 20 років тому, і перейшла на раціон, основу якого складає цільне зерно, тобто повільні вуглеводи, які мають низький глікемічний індекс. У цільних злаках (але тільки спеціально вирощених, не фуражних, які зазвичай пропонують на ринку) збережена груба клітковина, що виводить з організму шлаки, має високий вміст вітаміну РР, який допомагає переробляти старі жири й повільно всмоктувати нові. А також зародок, що насичує організм поживними речовинами, надає легкість та ситість. Це те саме збуджене зерно. «Збуджене зерно – це зерно, що має в собі зародок і може прорости, – пояснює Наталія. – І яка в ньому сила! 8 тонн. Воно й асфальт пробиває. А ще містить у собі 80% рослинних жирів, які забезпечують гарний обмін речовин і надають енергію».

Наталія й Арам відбирають зерно самі, вивчають виробників. Відкрили «Аптеку здорового харчування», де продають те саме збуджене зерно (жита, ячменя, ярої пшениці), натуральні олії, конопляну каву та чай, а також інші продукти для здорового столу. Повний список тут.

Власне, із зібраних знань з нутриціології та традицій українського харчування зʼявилася й ідея Театру стародавньої їжі

КРАСИВЕ І КОРИСНЕ

Театр стародавньої їжі у Ходосівці – це мальовниче місце, в яке закохуєшся з першого погляду. При вході в садибу розбита невелика грядка, на якій ростуть органічні рослини – овес, жито, гречка і конопля теж. З коноплі тут взагалі багато чого є. Далі гостей зустрічає єдиний в Україні памʼятник Цільному зерну – скульптура, що символізує Україну як житницю. Гостинні господарі присвячують її родючості, життю, достатку й відродженню генетичного коду нашої країни.

Тут же розташований єдиний в Україні Музею українських традицій здорового харчування, де можна відсвяткувати день народження, відвідати цікаві майстер-класи. Щовихідних за попереднім записом (вся потрібна  інформація тут) проводяться й корпоративні тури, й тури для школярів та освітян.

До освітян тут особлива увага – для них розроблена окрема програма, адже саме через вчителів передаються цінні знання прийдешнім поколінням. «Освітяни є складовою нашого людського капіталу, саме вони зараз формують наше майбутнє: які звички, поведінку, цінності вони прищеплять нашим дітям, таким і буде майбутнє, – зазначає Наталія. – Тому нам дуже потрібна гарна освіта, а для гарної освіти потрібні здорові люди. А здоровʼя – це не тільки пігулки, а, найперше, ефективна профілактика, яка забезпечує 80% здоровʼя людини».

Освітньо-грантова програма «Здоровʼя освітян», що має на меті поліпшення стану здоровʼя, відновлення та поширення українських традицій здорового харчування, запрошує до участі кожного вчителя. Той, хто подав заявку та пройшов відбір, отримує упродовж 2 місяців консультації різних фахівців, які допоможуть стати адептом здорового способу життя й нести ці знання далі, передавати їх дітям.

Загалом, обійстя доволі компактне, але чого тут тільки немає! Фотозони просто розкішні, наче змагаються, яка з них колоритніша. Можна провести фотосесію, вбравшись у традиційний український стрій, – все необхідне є, треба лише вдягти.

Це в момент перетворює будь-яку жінку в неймовірну красуню. Перевірено: на власні очі спостерігали цю магію перевтілення!

На фото: фотозона Театру стародавньої їжі, яку не оминає жодна гостя, а пані Наталя ще й розповідає про традиційний одяг українок, колекцію якого також збирає

Читайте також: 10 цікавих фактів про могорич

ТЕАТР СТАРОДАВНЬОЇ ЇЖІ

Власне, сам Театр стародавньої їжі – це театралізована подія, що переносить нас у витончений світ кулінарних звичаїв минулого. Кожен її елемент розкриває таємниці старовинних рецептів. Адже це теж жива історія та спадщина нашої країни.

В Театрі стародавньої їжі гості не просто занурюються у смаки, а й стають учасниками дійства – частування у супроводі лекції про те, що саме їли наші предки. І це так цікаво, бо ті страви, які куштуєш тут, наче й звичні, традиційні, й водночас незвичні, заново відкриті. Це будить щось глибинне та підіймає цілу хвилю різноманітних вражень.

Ми дегустували кілька страв, усі – на основі цільного зерна. «З нього насправді можна отримати і перше (крем-суп), і друге (кашу), і третє (кисіль), окрім, власне, хліба», – говорить Наталія. І додає, що основним злаком, який використовували наші предки, було жито. Зараз вчені ретельно дослідили його і виявили, що воно надзвичайно дієве: впливає на гормональний стан, репродуктивну систему, лімфообмін. І є дуже корисним при цукровому діабеті – споживання жита зменшує вірогідність смертності на 46%.

Ми смакували й жито, й інші злаки – овес, яру й озиму пшеницю тощо. Ідеальним доповненням до них була конопляна сіль й гірчична олія. До речі, олії наші предки теж споживали дуже активно, і їх було велике розмаїття – лляна, гарбузова, соняшникова, гірчична… Остання, зокрема, була основною – на ній смажили, додавали її до хліба, овочів, риби. І нічого не псувалося, бо ця олія є природним антисептиком. Вона ще й має дуже ніжний смак, який чудово пасує до натуральних страв.

А на десерт була кава. Та не проста, а конопляна. Власне, з коноплі наші предки що тільки не робили – одяг, канати, продукти. «Колись конопляна галузь була основною в Україні, і так упродовж 200 років, – розповідає Арам. – А в 1931 році в Інституті лубʼяних культур у Глухові академік Микола Гришко, на честь якого названий столичний ботсад, створив перші однодомні коноплі без наркотичних властивостей. Таким чином, ми подарували світові можливість використовувати коноплі в індустрії».

Конопляну каву можна робити як на воді, так і на молоці. І щоразу смак новий, оригінальний, тож однією філіжанкою не обійшлося. А якщо ви віддаєте перевагу чаю, то тут є й чай – теж конопляний

На фото: дегустація, яку проводять для гостей пан Арам та пані Наталія, приготування страв із зерна: киселю, каші та супу, а також частування конопляною кавою і майстер-клас з випікання хлібців

Читайте також: 8 фактів, як в Україні з’явилася кава і до чого тут Хмельницький і буряки

А потім ми власноруч пекли хлібці, і це теж десь магія. Рецепт максимально простий – борошно з цільного зерна, сіль, вода. А який багатий смак!.. До речі, ці чудові маленькі хлібці «на один укус» також можна тут придбати, і вони не зачерствіють навіть через тиждень. Але спекти свій власний іменний хлібчик – то, звісно, трохи інше.

Разом з ним, а також з купою інших корисних наїдків ми поїхали з Ходосівки з бажанням повернутися ще. Бо такі місця дійсно притягують, як магніт. Рекомендуємо! Детальніша інформація про Театр стародавньої їжі та розклад екскурсій є на сайті, на інстаграм-сторінці та фейсбук-сторінці.