Оголена натура Шевченка: історія його ню картин блудниць, одалісок і натурників
Шевченко й себе зобразив у чому мама народила
Шевченко й себе зобразив у чому мама народила
Відкривати для себе щось нове в Шевченкові можна нескінченно, і це стосується не лише його літератури, а й живопису. Особливо привертають увагу оголені картини Шевченка. Бо ж велике питання, ким найперше був Шевченко: поетом чи художником? Судіть самі: за життя він написав 237 віршів і поем, а також 11 прозових творів, у той час картин – в рази більше. Наразі збереглося 835 його художніх робіт: картин, гравюр, офортів. І ще 278 вважаються втраченими.
Шевченка називають українським Рембрандтом, Гогеном, Ван Гогом. Загалом одним з найвидатніших наших художників. І якщо його поетичні твори не всі критики вважають професійними, то над картинами завмирають геть поголовно.
І на цих картинах, що теж дуже цікаво, чимало оголеної натури. Тож і в цьому питанні великий Тарас обійшов сучасників, що закидали йому «фривольність».
В уявленні Шевченка-художника (і чоловіка, напевно, теж) це була соковита, чуттєва жіноча краса. Художник любив тіла, які малював. Й жінки на його картинах схожі між собою, як сестри: принадні, апетитні, «кров з молоком», з пухкенькими вустами й великими «коров’ячими» очима.
Сучасники теж це завважили й писали про уподобання Шевченка так: «Фізична краса жінки, виплекана уявою Шевченка, завжди мала однакові принади. Жінка, що подобалася йому, мусіла бути жвавою й пристрасною, щоб під нею земля горіла на три сажні. Високий гнучкий стан, правдивість і сердечна доброта сполучалися в уяві Шевченка як безперечні ознаки жіночої краси».
Шевченко часто зображує жінок зі спини, акцентуючи увагу на принадних вигинах розкішного жіночого тіла. Такою є, зокрема, «Одаліска». Він шукає найвиразнішу лінію спини й стегон, затіняючи обличчя і ледь намічаючи ноги й руки. Найсвітлішою, ніби прожектором висвітленою частиною, він робить верхню частину сідниць.
Загалом, художник любить лежачих жінок, що, мабуть, логічно. Навіть трохи напідпитку. Як «Сама собі в своїй господі» (у приватному листуванні Шевченко називає картину «Блудниця») – на ній жіночка з повними важкими грудьми дрімає з цигаркою в руках.
Історія зберегла й імена улюблених натурниць Шевченка. Такою була Марія Європеус, юна племінниця домовласниці помешкання, яке поет винаймав разом з Сошенком. Шевченко, до речі, відбив дівчину у друга, який уже збирався до неї свататися, й Сошенко після сварки вигнав Тараса з квартири. Але портрет Марії, «Жінка в ліжку», він таки встиг написати.
Ще була 15-літня німкеня Амалія Клоберг, з якою художник зустрічався щоп’ятниці, можливо, не лише для малювання. Її оголений портрет він підписав «Чевченко», бо саме так вона вимовляла його прізвище.
Малював Шевченко чимало й оголеної чоловічої натури. Це переважно картини періоду його студентських студій, а потім – періоду заслання на Арал. Це місцеві, киргизи й казахи, друзі-солдати.
Зазвичай на картинах чоловічі торси – гладкі й досконалі, створені майстерною грою світла й тіні. Хоча є й варіанти, де чоловіки постають на зображеннях у всій повноті своєї чоловічої краси (імена найвідоміших натурників художника, до речі, теж збереглися).
Ще цікаве: зважаючи на деякі картини Шевченка, якби він жив сьогодні, то постив би в соцмережах фото з вечірок і посиденьок з друзями.
На «крамольний» автопортрет Шевченка тривалий час було накладено табу – спершу царською цензурою, а потім і совєцькою. Начерк себе оголеного художник зробив на полях рукопису під час аральської експедиції. На зображенні він бадьоро крокує уздовж берега моря, його тіло пружне й міцне. І сумка, що звисає на живіт, зовсім не прикриває того, що зазвичай прикривають.
Тарас чимчикує з посохом, в атласній шапці й плащі-накидці, що майорить. А ще в чоботях. Цікаве й трохи іронічне поєднання. Можливо, це зображення було одним із способів сублімації нереалізованих сексуальних бажань художника – в умовах військової служби й відірваності від жінок.
І до сьогодення: є надія, що невдовзі про ню-живопис Шевченка знатиме ширша аудиторія, адже до його популяризації долучилася навіть Укрпошта. Вперше в рамках серії «Її величність – жінка» вона випустить марки з оголеними жінками, й почне з шевченкової «Одаліски», написаної у 1840 році. На конверті до випуску буде представлена ще одна робота художника – «Вірсавія» 1860 року. Прекрасна ініціатива, чи не так?
ЧИТАЙТЕ ТААКОЖ: