Благодійність не має розподілу за віком. Адже до здійснення добрих справ можуть долучатися як дорослі, так і діти. І з початком повномасштабного вторгнення ми всі переконалися в цьому. Маленькі благодійники стали активною частиною надійного тилу країни. Команда #ЩедрийВівторокДіти зібрала декілька надихаючих історій про юних творців добра. А також підготувала перелік практичних порад для батьків, які допоможуть заохотити вашу дитину до добрих справ.

Американська філантропка Лора Арріллага—Андерссен у своїй книзі «Благодійність 2.0» зазначає: «Благодійність універсальна. Незалежно від вашого віку, професії, релігійних переконань, рівня доходу та життєвого досвіду ви маєте здатність щось змінити». Важко заперечити ці слова, зважаючи на щоденні новини про маленьких українських благодійників.

В Україні дитяча благодійність завжди функціонувала доволі активно. Так, у межах благодійного руху #ЩедрийВівторок є окремий напрям #ЩедрийВівторокДіти. Він виник як наслідок активного долучення шкіл до Щедрого Вівторка.

Наприклад, у 2021 році 923 заклади освіти взяли участь у Всесвітньому дні добрих справ. Учні організовували благодійні аукціони та ярмарки, різноманітні волонтерські проєкти. А деякі навіть стали амбасадорами #ЩВДіти.


Степан, 13 років
амбасадор #ЩедрийВівторок
 

У мирний час хлопчик брав участь у благодійних забігах, разом із родиною допомагав сім’ям у складних життєвих обставинах. А на минулорічний #ЩедрийВівторок надихнув учнів своєї гімназії зібрати речі для «Скриньок хоробрості» благодійного фонду «Запорука». Діти приносили іграшки, блокноти, книжки й інші маленькі приємності, які згодом мали б хоч трішки відволікти й підтримати дітей-пацієнтів онколікарень під час неприємних процедур.

Та 24 лютого життя Степана, як і мільйонів українців, невідворотньо змінилося. Родина спершу вирушила до Черкаської області, а за декілька днів прийняла рішення прямувати до Латвії.

Наприкінці травня маленький благодійник разом з мамою повернувся додому. А заодно й до добрих справ. Тож нині серед занять Степана: допомога переселенцям, донати ЗСУ та підтримка знайомих і родичів, які наразі сміливо боронять нашу країну.


Марія, 12 років
амбасадорка #ЩедрийВівторок  

До повномасштабного вторгнення разом з родиною дівчинка понад два роки допомагала притулку для тварин «Сіріус». Вони регулярно привозили чотирилапим корм, необхідні речі і займалися вигулом песиків. А на Всесвітній день добрих справ 2021 Марія навіть організувала своїм однокласникам поїздку до притулку.

Після початку повномасштабної війни маленька благодійниця разом з родиною спершу виїхала до західної частини країни. Згодом — перемістилася до Німеччини. І ось уже понад 8 місяців Марія з мамою мешкають у Франкфурті-на-Майні. 

Незважаючи на все пережите, вони не припинили добрі справи. Відвідують усі мітинги на підтримку України, виготовляють маленькі іграшки, кошти з продажу яких переказують на ЗСУ. І навіть знайшли притулок для тварин, де вигулюють песиків. Але зазначають:«Тут зовсім інші притулки, маленькі. Сумуємо за на нашим «Сіріусом».

Нині Марія мріє про відкриття власного прихистку для тварин, де доглядатиме за собаками.


Злата Павлюк
16 років, Івано-Франківськ
Фото: Суспільне Карпати

Вона вирішила створювати патріотичні аксесуари, кошти з продажу яких переказує на допомогу бригаді, де служить її тато. 

На початку повномасштабного вторгнення двоє нацгвардійців попросили дівчинку сплести їм синьо-жовті браслети. Тоді в неї і виникла ідея щодо створення благодійних сувенірів власноруч. З часом до Злати долучилися її друзі та однокласники. Підлітки самі закуповують матеріали для плетіння, разом створюють синьо-жовті браслети та сережки й опісля продають їх у місцевій крамниці одягу.

Виготовлені аксесуари користуються попитом не лише серед франківців, а й за кордоном. Наприклад, сто патріотичних браслетів придбали волонтери з Італії.


Сергій Мороз
8 років, Чернігів
Фото: Новини 24

Протягом 25 днів хлопчик збирав кошти співаючи. У результаті вдалося зібрати 261 тисячу гривень суму, необхідну для придбання авто військовим. Хлопчик уже передав ключі від автомобіля Віктору Ніколюку, командувачу військ оперативного командування «Північ», і поділився: «Я вирішив збирати на машину, бо хочу допомогти армії, щоб наша країна виграла. Співав на цю машину я 25 днів. Було важко, але для ЗСУ я стараюся».

Загалом, за 4 місяці волонтерства маленький благодійник співами зібрав 630 тисяч гривень.


Марія Макєєва
5 років, Кривий Ріг
Фото: Українська правда

Вона – наймолодша волонтерка України. На початку повномасштабного вторгнення дівчинка разом з сім’єю переїхала до Львова. Маленька благодійниця одразу почала активно обирати добру справу для себе, не бажаючи сидіти без діла.

Врешті, було прийнято рішення збирати кошти, співаючи гімн. Для цього брат Марії Сашко протягом декількох місяців навчався по ZOOM грі на саксофоні.  Виступ запланували на День вишиванки, що дозволило мамі Марії попередньо звернутися до Національного Реєстру Рекордів України. У результаті його представники зафіксували, що маленька благодійниця за 9 годин 54 хвилини зібрала 35 тисяч 492 грн (згідно курсу валют станом на 19 травня 2022 року ця сума становила еквівалент 1000 доларів).

Спершу родина збиралася спрямувати ці кошти на придбання бронежилетів чи шоломів для військових. Та благодійний фонд, до якого звернулася сім’я, запропонував додати майже половину суми до зібраних дітьми грошей і придбати тепловізійний приціл на Херсонський напрямок. Виходить, таким чином Марія з братом також зробили свій внесок у звільнення Херсону.

Мама дітей Дар’я зазначає: «Нехай наш рекорд б’ється щодня, і кожна дитина назбирає кошти на Перемогу».


Як привчити дитину до благодійності?
  • Діти зазвичай переймають досвід, спостерігаючи за батьками. Це актуально і для «прищеплення» дитині звички здійснювати добрі справи. Батьки мають почати з себе й самі долучитися до благодійності.
  • Важливо, аби добрі справи були не одноразовими, а постійними. Тільки за такої умови є висока імовірність привчити й дитину до благодійності.
  • Діліться з дітьми своїм благодійним досвідом, розповідайте про нього. Це зробить їхнє спостереження за вашими добрими діями більш зрозумілим та усвідомленим. Це значно сприятиме виробленню звички волонтерити.
  • Від слів до дій! Започаткуйте родинну традицію благодійності. Запропонуйте дитині долучитися до ваших добрих справ. Вона може вести облік коштів, які ви спрямовуєте на благодійність. Чи, приміром, створити перелік організацій, яким, на її думку, варто допомогти.
  • Можна регулярно проводити розбір речей: одягу, канцелярії, іграшок тощо. І зайве передавати потребуючим. Врешті, ви необов’язково маєте здійснювати добрі справи разом. Дитина може обрати і власний спосіб благодійності. Наприклад, брати участь у шкільних благодійних заходах. Або якщо ви даєте дитині кишенькові гроші, запропонуйте частину з них віддавати на благодійність.

Головне пам’ятайте: благодійність має бути без примусу. Добрі справи не можуть бути справді добрими, якщо батьки змусили їх здійснювати. Адже благодійність це, перш за все, не про матеріальне чи певні виконані дії, а про щире добровільне бажання допомогти.