Вроцлав – «столиця» Нижньої Сілезії щозими перетворюється на різдвяну столицю Польщі, а останні кілька років – ще й змагається за це звання з різдвяними столицями Європи. І часто першість виграє: у 2018 році Вроцлав навіть виграв у престижному конкурсі European Best Destination. Журнал «Українки» переконався у справедливості цього статусу на власні очі, побувавши у передріздвяному Вроцлаві.

Місто зустрічей, як його називають завдяки живій атмосфері, та місто 100 мостів, як його величають завдяки розташуванню на річці Одра, у грудні-січні стає містом різдвяного відпочинку і святкувань. Зануритися в цей вир ілюмінації, шоу, виставок, ярмарку варто хоча б раз – хоча б на вікенд. А ще краще – на подовжений вікенд. Дні на три, як ми, щоб встигнути побачити найцікавіше 🙂


СТАРЕ МІСТО
Одна з вулиць Старого міста

З огляду Старого міста починається кожне туристичне знайомство. Зі старовинним Вроцлавом варто все ж знайомитися у супроводі гіда – тут стільки цікавих будинків, костелів, скульптур, двориків і… гномів! Або краснолюдків, як їх називають польською. Їхні маленькі бронзові скульптурки розкидані у найнесподіваніших місцях, кожен уособлює якусь історію, постать або легенду.

У Старому місті налічується чотири сотні таких скульптурок, і вони стали не меншою родзинкою Вроцлава, аніж місцеві мости чи архітектурні шедеври на кшталт Ратуші та вроцлавського університету, де вчився, до речі, наш Андрей Шептицький.

Шедеври тут буквально на кожному кроці. Можна просто стати посеред площі Ринок або дотичної до неї Сольної площі і повільно обертатися навколо своєї осі: по периметру – як не барокова ліпнина, то готичні шпилі.

У самому центрі старого Вроцлава

Ця краса старовинних кам’яниць змішується з різдвяним оздобленням розташованих на перших поверхах кав’ярень та магазинчиків – наче зі святкових ретро-листівок

Один з чотирьох сотень вроцлавських краснолюдків

Намилувавшись «старомєйським» видом, бажано з горням «бялої кави» (кави з молоком) та гарячими вроцлавськими вафлями, обов’язково рушайте далі – до Тумського острова. Це сусідній квартал – атмосферний, трішки містичний і найстаріший у Вроцлаві.

Він давно вже не острів, а півострів, але стоїть осібно від Старого міста, з’єднаний з ним коротеньким кам’яним мостом, підкреслюючи свою історичну виключність. Саме тут знаходиться легендарний готичний костел Святого Хреста з оглядовим майданчиком на вежі, кафедральний собор Іоанна Хрестителя і Музей архієпархії, де зберігається Генрикова книга з першим реченням, записаним польською мовою. А ще на Тумському острові знімали культову стрічку «Вбити дракона» з Абдуловим, Леоновим та Янковським.

Костел Святого Хреста

РІЗДВЯНИЙ ЯРМАРОК
Ринкова площа у Вроцлаві під час різдвяного ярмарку

Тутешній Jarmark Bożonarodzeniowy, без перебільшення, найкращий у Польщі і навіть неодноразово визнаний кращим у Європі. The Guardian у 2018 році включив Jarmark Bożonarodzeniowy до десяти святкових ярмарків, які варто відвідати. Skyscaner у 2017 році віддав йому перше місце серед європейських ярмарків, залишивши позаду празький, копенгагенський та амстердамський. Die Welt, The Huffington Post, Travelist Magazyn також з року в рік додають вроцлавський ярмарок до своїх ТОП-10.

Він дійсно вражає – ілюмінацією, площею, атмосферою. Тринадцять років поспіль (за виключенням ковідних років) у центрі історичного Вроцлава облаштовують ціле святкове містечко. Воно охоплює не лише Ринкову площу, а й дотичні до неї провулки-вулички.

Ятки вроцлавського ярмарку

Різдвяний ярмарок у Вроцлаві триває майже весь грудень і до 5 січня, встигніть побачити!

Цього року тут розташували 180 яток та будиночків з різноманітними товарами – від сувенірів до гастрономічних спеціалітетів. Над ними височіє розкішна ялинка в кольорових вогнях, будиночок Гнома, Святковий вітряк, будиночок Миколая, ігрова зона «Казковий ліс» і величезна триповерхова оглядова тераса – улюблене місце для селфі і неквапливого попивання гжанцю.

Гжанєц – це фірмовий ярмарковий напій, схожий на глінтвейн: його варять з додаванням фруктового вина, рому, спецій. Дуже смачний, добре зігріває тіло і душу – настрій робиться ще святковішим 🙂

Вроцлавський різдвяний гжанєц

ТОЧКИ ІСТОРІЇ
Центр історії Заєздня

У Вроцлаві – понад півтора десятки дійсно класних музеїв: від Королівського палацу до Музею театру. Відвідати всі за вікенд неможливо, але в два місця потрапити постарайтеся.

Центр історії Заєздня (Centrum Historii Zajezdnia) – це, по суті, двогодинна інтерактивна лекція з історії Вроцлава, дуже потрібна, щоб розібратися або відновити хронологію найважливіших подій у житті міста. Центр знаходиться в колишньому автобусному депо, звідки почалися страйки «Солідарності» – збереглася навіть автівка, в якій лідери руху вивозили партійні кошти, ховаючись від переслідування радянського режиму.

Експозиція починається з довоєнного Вроцлава і до наших часів – чесна, ґрунтовна і дійсно пізнавальна

Фрагмент Рацлавицької панорами

Ще одне знакове для історії Польщі і Вроцлава місце – Рацлавицька панорама. Для її розміщення збудували спеціальну виставкову залу у формі циліндру. Вся її «стіна» по колу від стелі до підлоги розмальована батальними сценами доленосної для Речі Посполитої битви під Рацлавицями. Розмір полотна – 15 на 114 метрів! Писали його ще у 1894 році Ян Стик і Войцех Коссак, вперше виставляли у нашому Львові, ледь врятували під час Другої світової, а в наш час демонструють мільйонам відвідувачів щороку.

Майте на увазі, квиток до Панорами дозволяє відвідати також Національний та Етнографічний музеї. Скористайтеся, якщо буде час. Якщо часу все ж бракуватиме, то хоча б пройдіться біля них. Музеї розташовані вздовж Одри, там же – багатокілометрова променадна набережна. Вона має особливо красивий вигляд увечері.

Набережна річки Одра

АФРИКАРІУМ
Гості та мешканці “Африкаріуму”

Навіть якщо у вас немає дітей і ви самі давно вже вийшли з дитячого віку, все одно відвідайте Afrykarium – африканське ЗОО і океанаріум водночас. Він – єдине місце в Європі, де зібрана флора і фауна африканського континенту: від тигрів та жирафів до бегемотів та акул. Можна одразу починати з них – з огляду мешканців водойм – прямувати до океанаріума.

Ця триповерхова будівля з трьома рівнями багатометрової товщі води та морською водою заслуговує окремої екскурсії. Океанаріум зводився за найскладнішими і найновішими технологіями, щоб відвідувачі могли бачити крізь товстезне скло чи у скляному тунелі природне життя понад 60 видів океанічних риб, з них чотири види акул, морських котиків, ламантинів, гігантських черепах. Лише уявіть, ви гуляєте, а над вами пропливають гігантські черепахи чи зграйка «рибок Дорі», наче з мультика.

Скляний тунель океанаріуму

Afrykarium отримав золоту позначку Google і щороку приймає майже 2 мільйони відвідувачів

Гігантський акваріум “Африкаріуму”

Дорослі впадають у дитячий захват, а дітей важко відірвати від неймовірних за масштабом «акваріумів». Причому біля кожного є детальні описи про тваринний та морський світ Африки. Але все ж краще замовити екскурсію з професійним гідом – вони розкажуть безліч цікавих фактів.

Також в океанаріумі можна замовити екскурсію з годуванням риб, романтичну вечерю в скляному тунелі або просто смачно пообідати в місцевому ресторані. Тут дуже вишукано частують: качина лапка з овочами та кльоцками, яблучний тарт з поричками, грибна юшка – можна підкріпитися і йти далі – оглядати африканське ЗОО: тераріум з ящірками, домівку пінгвінів чи вольєр гібонів. 30 гектарів території – ходити не переходити!


ЗАЛА СТОЛІТТЯ
Комплекс Зали століття

Польською Hala Stulecia – ще одне місце, яке буде цікаве і дорослим і дітлахам попри свою пафосну назву. Тим паче воно знаходиться поруч із «Африкаріумом» на відстані 5 хвилин ходьби.

Величезний комплекс, в якому свого часу побували Пікассо, Далай Лама, Іоан Павло II, то й нам за честь 🙂 Зараз Зала століття – один із популярних і найбільших у Вроцлаві виставково-концертних майданчиків. А в 1913 році, коли її збудували, була наймодерновішою залізобетонною будівлею з найбільшим куполом, розкішною Перголою, залами, де збиралася вся польська знать. Зводили цього архітектурного гіганта на кошти мецената і промисловця Макса Берга – масштабно і вельми продумано.

У Залі століття зараз проводять різноманітні заходи

Зала століття внесена до списку пам’ятників ЮНЕСКО і є об’єктом гордості вроцлавців

Експозиція у Visitor Centre

Процесу будівництва та історії Зали присвячений окремий інтерактивний музей Visitor Centre – обов’язково навідайтеся. В ньому представлені раритетні фото столітньої давності, креслення, схеми, а також є віртуальна атракція, яка переносить у часі та просторі – можна побувати на будівельних майданчиках сторічної давності і політати над куполом Зали, роздивляючись її деталі.

У січні тут відкриється ресторан, який обіцяє стати одним із найкращих у Вроцлаві і дивувати гостей стравами за відновленими старопольськими рецептами. Для тих, хто приїде сюди раніше, доступне не менше задоволення – прогулянки навколо найбільшого у Польщі Співочого фонтану, який наче зійшов з ретрофотографій.

Інтерактивна екскурсія по Залі століття у Visitor Centre

ГАСТРОЗУПИНКИ
Вечеря у Przystan Marina

Журек, книдлі, флячки чи пірогі скуштувати у Вроцлаві сам бог велів: традиційні польські страви пропонують ледь не в кожному ресторанчику Середмістя. Окрім них є багато атмосферних гастрозакладів. Хочеться виділити чотири.

Ресторан Przystan Marina стоїть, як пристань, просто на воді – на річці Одра і «дивиться» на осяяний нічними вогнями вроцлавський університет. Ресторан вишуканий: наприклад, основна страва – рибне філе з королівською креветкою на подушці динного пюре, дикого рису та з рисовими чипсами, на десерт – брауні з солоною карамеллю та ванільним морозивом…

Броварня Сто мостів (Browarze Stu Mostów) – маленька сімейна броварня, якою керує чарівна пані Арлетта Зємян. Тут кілька столиків і справжнє пивне виробництво: на місці варять десятків видів напою, навіть дике і цитрусове. Проводять дегустації і частують спеціально розробленими стравами, які підкреслюють смак пива.

Вечеря у броварні “Сто мостів”

Скуштуйте у броварні печінку у вишневому соусі, конфітюр з цибулі, гарячі бретелі та темне пиво Imperial

Один з десертів у Przystan Marina

Ще одне місце на воді – Odra Centrum. Це водночас кондитерська і освітній центр. Батьки після довгих прогулянок можуть «здати» дитину на якусь лекцію (скажімо, з в’язання морських вузлів), а самі годинку-дві «помедитують» у розлогих кріслах кав’ярні з видом на Старе місто, насолоджуючись капучино та сирником.

Ресторан Monopol в однойменному готелі працює автономно – відвідати може кожен, хто хоче відчути атмосферу мішленівського закладу. В «Монополі» такої відзнаки поки немає, але все першокласне, за що її дають є: висока кухня, лаконічний інтер’єр, багата винна карта.

Декор ресторану Monopol

КАЗКОВІ МІСЦЯ
Пряничне містечко в Колейково

У різдвяному Вроцлаві є ще дві цікаві «атракції».

Перша – Пряничне містечко (Miastо z Piernika). Окрема велика зала у виставковому центрі Kolejkowo на весь час свят перетворюється в мініатюрне різдвяне село, де все – від будиночків та поїзду, який їздить, – зроблене з пряників. Справжніх. Їх можна навіть відкусити, але ніхто не наважиться так по-варварськи вчинити з мінішедевром.

Над ним трудилися десятки пекарів, для тіста використали 1,2 тонни борошна, 100 кг меду, 27 кг шоколаду і 305 яєць! Декор містечка, безліч цікавих і кумедних деталей можна розглядати годинами.

Поруч – у сусідній залі Kolejkowo – розташоване ще одне містечко: Вроцлав у мініатюрі. Воно створене для дітей, але дорослим теж сподобається – уважно розглядайте фігурки містян, вікна квартир, номера готелів. Пікантні враження гарантовані 🙂

Вроцлав у мініатюрі Kolejkowo

Ілюмінація кожні пів години «оживає», змінюючи калейдоскоп кольорових світлових фігур і перетворюючи сад з ботанічного у казковий

Друге казкове місце – Ботанічний сад (Ogrod Botanicznу), в якому на час зимових свят влаштовують світлові шоу. Просто подивіться на світлину вище: на ній жодного фотошопу – лише старовинні фасади, розлогі дерева, сніг та ілюмінація, а який казковий ефект!

У різдвяному Вроцлаві взагалі не залишає відчуття, що ти в казці, в яку хочеться повернутися ще і ще. Надумаєте, україночки, скористайтеся корисними посиланнями:

  • де зупинитися: Q Hotel Plus, комфортний чотиризірковий готель зі смачними сніданками, хорошим рестораном і бездоганним сервісом у 10 хвилинах пішки від Старого міста;
  • де замовити гіда: https://bestcitytours.pl/, тут працюють саме україномовні знавці Вроцлава, які не лише вільно розмовляють, а й добре знають вподобання українських туристів;
  • де отримати туристичну підтримку: ConventionBureauWroclaw, туристичний офіс міста, де працюють неймовірно турботливі і доброзичливі фанати Вроцлава;
  • де зібрати інформацію про Вроцлав: www/visitwroclaw.eu
  • де повечеряти: Odra Centrum, ресторани Marina і Monopol, броварня Stu Mostów.

Щиро вдячні українському осередку Польської туристичної організації polscha.travel і, зокрема, Юлії Косинській та Влодзімєжу Щуреку за можливість побачити незабутній різдвяний Вроцлав та порекомендувати його усім українкам.