Наш спадок: канони чоловічої краси – за ким мліли українки минулого
Про силу вусів, кучері і "ружу, якого б взяла за мужа"
Про силу вусів, кучері і "ружу, якого б взяла за мужа"
Вподобання і смаки наших прапрабабусь дослідила етнологиня, фольклористка, кандидатка історичних наук і письменниця Ірина Ігнатенко у своїй книзі “Чоловіче тіло у традиційній культурі українців”. Прочитали залпом (Ірина пише ще й цікаві статті для порталу «Гендер в деталях»), посміхнулися і навіть вивчили стародавній вірш:
Ой що ж то за хлопець, як ружа,
Я би його взяла за мужа,
Я б йому роботи не дала б, не дала,
Лиш би для красотки тримала б.
Так от, пише пані Ірина, в етнографічних джерелах і фольклорі простежується одна закономірність: майже завжди красивими, бажаними, коханими називаються хлопці, у яких є волосся на голові та обличчі, тобто з вусами, чубом або ж кучеряві. Тодішні еталони чоловічої краси серед українок 🙂
Вуса означали статеву зрілість, вихід із підліткового віку, а отже, й вищий соціальний статус. Навіть при першому голінні заведено було голити тільки бороду, а вуса лишати. Проте носити вуса притаманно було чоловікам у Східній Україні, натомість у Західній Україні після скасування панщини 1848 року селяни почали голитися. Уже в ХІХ – на початку ХХ століття майже все чоловіче населення голилося.
Читайте також: Гапочка з Нікополя: найсильніша українка минулого, її стосунки з Піддубним та гиря коштовностей
Серед популярних на той час чоловічих зачісок були: «оселедець», «у кружок», «під макітру», «під скопку» (коли волосся на скронях і потилиці було довгим, а над бровами робили горизонтальний зріз); “до закаблука” (над чолом волосся було довше, а на потилиці коротше). Ці зачіски були характерними для жителів лісостепової зони (Київщини, Поділля, Лівобережжя).
Натомість коротке волосся зустрічалося переважно у степовиків. У Західній Україні «модними» були довгі зачіски.
Читайте також: Чорті шо: 13 “героїв”, українська нечисть, якої боялися наші предки
Щодо фігури, то щоденна важка фізична праця сформувала вимогу бути фізично дужими. Фізичні навантаження для чоловіків починалися досить рано. Із матеріалів про косарські звичаї в Західній Україні, які зібрали члени етнографічної комісії Наукового товариства ім. Тараса Шевченка (НТШ), дізнаємося, що подекуди, наприклад на Тернопільщині, «хлопці зачинають косити навіть вже від 13 віку».
З огляду на це красивий хлопець, чоловік уявлявся міцним, витривалим, кремезним. Українки тоді часто примовляли:
…треба мені чоловіка,
ні старого, ні малого,
середнього, молодого,
щоб і в полі орав та й у домі дбав…
Як бачимо, дівчата, нічого за три сторіччя не змінилося. Сучасним україночкам хочеться такого ж: ні старого, ні молодого і щоб дбав. Можна навіть рудого чи світлого – у цьому ми стали поблажливими 🙂