Кашель: як скоріше його позбутися
Кашель насправді не такий і страшний, але приємного у ньому мало. Тож спробуємо розібратися, як його ідентифікувати й лікувати
Кашель насправді не такий і страшний, але приємного у ньому мало. Тож спробуємо розібратися, як його ідентифікувати й лікувати
Щоб «заробити» взимку кашель, і особливо старатися не треба. Адже вогка холодна погода з різкими коливаннями температури для різноманітних вірусів, які врешті-решт викликають застуду з набридливим «кхе-кхе», – улюблена. Можна ставитися до цього філософськи – мовляв, і це пройде. А можна й трохи допомогти собі, аби пройшло швидше.
Насправді сам по собі кашель не такий вже й поганий. Адже це захисна реакція організму, що сприяє відновленню прохідності дихальних шляхів: відкашлюючись, ми звільняємо бронхи від усього «зайвого» (скупчень слизу, а також мікробів, що містяться в ній), допомагаючи організму відновитися. Однак правда й те, що кашель не завжди буває продуктивним, бо часом відкашлювати просто нема чого, та й приємного в ньому мало: він не лише виснажує, а й може викликати головний біль, біль у м’язах, задишку. Тож залишати його без уваги ніяк не можна.
За своїм характером кашель може бути постійним та короткочасним, за тривалістю – гострим (до 3 тижнів), затяжним (3-8 тижнів) та хронічним (понад 2 місяці). У більшості випадків він виникає через інфекцію, що потрапила в дихальні шляхи, інакше кажучи, застуду. Також його причиною може бути алергія, подразнення слизових оболонок носоглотки внаслідок надмірно сухого повітря або куріння.
Сухий кашель проявляється у вигляді нав’язливих нападів, що не приносять полегшення, оскільки мокротиння не відходить, звідси і його друга назва – непродуктивний. Саме такий кашель супроводжує початковий період ГРВІ. Як із ним боротися? Насамперед важливо зупинити інфекцію, не дати їй спуститися в нижні дихальні шляхи (трахею, бронхи, легені), приймаючи противірусні засоби, що пригнічують розмноження мікробів. Також треба стежити за харчуванням, не допускати подразнення слизової горла (гостре й гаряче – під забороною). А от з препаратами, що пригнічують кашльовий рефлекс, поспішати не треба – вони мають серйозні побічні ефекти і можуть не допомогти, а навпаки, тож застосовуються лише за призначенням лікаря у випадках, коли кашель сильно виснажує, порушуючи роботу та сон.
Що стосується вологого кашлю, він приносить полегшення, адже завдяки його нападам виокремлюється мокротиння, що накопичилося в дихальних шляхах. Він свідчить про те, що застуда рухається в правильному напрямку. У цей період найкращими помічниками будуть препарати-муколітики (на основі амброксолу, бромгексину, ацетилцистеїну) та відхаркувальні засоби (мукалтин, пертусин, сиропи кореня солодки та алтею, грудні збори), що розріджують мокроту та полегшують її відходження.
Помічними у боротьбі з кашлем будуть додаткові заходи, доступні кожному. Отже, що ми можемо?