Цього року, вже 12-й рік поспіль, Фонд Yves Rocher в Україні відзначає свій особливий проєкт – Премію «Земля Жінок». Метою програми є підтримка жінок у їх боротьбі за збереження навколишнього середовища. Проєкт допомагає жінкам-екоактивісткам бути почутими, а також надає грошові дотації на подальший розвиток їх екоініціатив. Кожної весни Фонд оголошує переможців проєкту в рамках святкової церемонії. Цьогоріч у зв’язку з карантинними обмеженнями імена лауреаток Премії «Земля Жінок 2021» в Україні оголосили в онлайн-форматі.

Цього року Премія відзначає свій ювілей – 20 років із моменту заснування! За цей час у всьому світі понад 500 жінок отримали гранти на розвиток своїх екопроєктів. Традиційно проєкт проводять в 15 країнах (Франція, Україна, Німеччина, Росія, Мексика, Швейцарія, Марокко, Португалія, Туреччина, Італія та інші), проте екоініціативи лауреаток Премії охопили понад 50 країн світу!

В Україні проєкт з’явився у 2010 році і за 12 років Фонд Yves Rocher відзначив 36 проєктів та виплатив їх авторкам гранти загальною сумою понад 120 000 євро.

Непростий вибір для журі

Задля вибору найкращих екопроєктів в кожній країні формується команда журі. До складу журі 10-ї премії «Земля Жінок» увійшли 11 експертів. Серед них – очільниці жіночих видань, а також екоактивісти України: кураторка проєкту «Україна без сміття» Євгенія Аратовська, лідерка гурту «ONUKA» Ната Жижченко, лідер гурту «Антитіла», молодіжний посол UNICEF в Україні, амбасадор проєкту «U-report Тарас Тополя.

Журі ретельно відбирає найбільш перспективні проєкти. Оцінювали їх за такими критеріями: надійність організації/проєкту, позитивний вплив проєкту на навколишнє середовище, практична користь та соціальна важливість, історія досягнень / конкретні результати, оригінальність/інноваційність проекту, перспективи розвитку проєкту.

Журі обирають трьох лауреаток, які отримують гранти на реалізацію та розвиток своїх ініціатив номіналом 5 000, 3 000 и 2 000 євро за І, ІІ та ІІІ місця відповідно. Лауреатка І-ї премії бере участь у Міжнародному конкурсі в Парижі та має можливість отримати грант 10 000 євро у разі перемоги.

Переможці Премії «Земля Жінок 2021»

Марія Пасайлюк – лауреатка премії 1-го ступеня з проєктом «Відтворення рідкісного, їстівного, лікувального гриба Polyporus umbellatus». Проєкт направлений на відтворення червонокнижного виду грибів Polyporus umbellatus на території Косівщини Івано-Франківської області. Завдяки авторській технології вирощування міцелію у лабораторних умовах, використовуючи опале листя, та подальшому винесенню грибниць у природу, планується збільшення кількості локалітетів гриба у природі з 6 до 250. Завдяки цій технології Марії та її однодумцям вже вдалося врятувати інших рідкісний гриб – Квіткохвістник Арчера. Його буде винесено із наступного видання Червоної книги України.

Ксенія Костенко – лауреатка премії 2-го ступеня з проєктом «ЗОЛОТО ЗЕМЛІ». Мета проєкту: запобігання знищенню родючих ґрунтів шкідливими відходами від птахофабрик шляхом популяризації, навчання аграріїв унікальній технології переробки відходів на органічне добриво «PlantFeed». Згідно з ідеєю, відходи з птахофабик не скидатимуть на поля, а   відправлятимуть на переробку та виробництво екодобрива «PlantFeed».

Дар’я Богданова – лауреатка премії 3-го ступеня з проєктом «Agrohub «Паросток». Метою проєкту є підтримка створеного на базі школи агрокомплексу, в якому учнів навчають землеробству, вирощуванню зелені та овочів. Взимку та восени учні споживають у їдальні школи вирощені власноруч рослини. Навесні учні продають саджанці овочів та квітів, розвиваючи свої підприємницькі навички.

Ми вітаємо лауреаток з перемогою і віримо, що їх проєкти будуть і надалі активно розвиватися та діяти на благо суспільства, біорізноманіття та Планети в цілому! Ми дякуємо лауреаткам, учасницям Премії «Земля Жінок», а також усім екоактивістам за надважливу справу, яку ви робите щодня для навколишнього середовища!

Вже зовсім скоро, влітку 2021, буде відкрито збір анкет для участі у Премії «Земля Жінок 2022»!