Доступні аптечні засоби чи дорога косметика: що ефективніше
Чи правда, що мазь від геморою рятує від набряків під очима, аспірин від лупи, а зубна паста – від прищів…
Чи правда, що мазь від геморою рятує від набряків під очима, аспірин від лупи, а зубна паста – від прищів…
Мазь від геморою, як і зубна паста замість косметики – зовсім не жарт. Ці та інші аптечні засоби рекомендують як альтернативу дорогій косметиці різні бьюті-експертки, зіркові візажисти, інстаграм-блогерки. Не перевіряли на собі, але знаємо, що багато жінок дійсно купують «реліф» замість «віші ліфт актив», або вітамін С замість крему і пропагують це, як свій найкращий рятівний або доглядовий засіб: мовляв, навіщо платити більше.
Але чи дійсно аптечні засоби можуть замінити спеціальні косметичні? Спитали про це у Тетяни Кобець – лікаря дерматолога-косметолога, власницю косметологічного центру KeyMed.
У Тетяни Кобець – 20 років досвіду в естетичній медицині, і за час своєї роботи їй доводилося зіштовхуватися з величезною кількістю міфів та жіночих помилок у догляді, у виборі косметики і, звісно, в питанні щодо застосування аптечних засобів.
Але перш ніж розібрати найпоширеніші з них, доктор Кобець наголосила: кожен аптечний препарат – це, передусім, лікарський засіб. Він призначається з певною медичною метою і не є альтернативою косметиці.
Говорять, що відомі візажисти і бьюті-блогерки такою маззю рятують себе і навіть зірок від “мішків” і темних кіл під очима.
Що каже доктор Кобець
Деякі протигемороїдальні засоби справді містять компонент, який знімає набряки за рахунок своєї венотонізуючої і кроворозріджувальної дії. Цей компонент називається гепарин, і якщо ви раптом вирішите зняти набряк у такий нестандартний спосіб – маззю від геморою, то зверніть увагу, чи входить до її складу гепарин. Він, до речі, є в основі іншої мазі – гепаринової, яка також має аналогічний протинабряковий ефект.
Якщо ситуація з набряками критична, але тимчасова (скажімо, їх спровокували часті перельоти, недосипання) можна порекомендувати на кілька днів такого періоду додавати краплю засобу з гепарином у щоденний крем для зони навколо очей.
Але! Гепарин може викликати алергію. Окрім того, засоби у формі мазі містять жир, який навпаки може збільшувати набряки.
Говорять, що цей препарат зменшує висипання та допомагає при проблемній шкрі.
Що каже доктор Кобець
Цинк справді лікує висипання на шкірі і входить до багатьох косметичних засобів для лікування акне. Але цинкову мазь, як і будь-яку іншу, не варто застосовувати на власний розсуд. Такі засоби має призначити лікар дерматолог-косметолог у складі комплексного підходу в лікуванні проблемної шкіри.
Саме лікар підбере потрібну форму засобів з цинком. Адже мазі не підходять для жирної шкіри. Для такої шкіри потрібен засіб з підсушуючою дією на гелевій основі. Наприклад, аптечний гель «Куріозин»: він теж містить цинк, а ще – гіалуронову кислоту.
Говорять (особливо інстаграм-експертки), що вітамін С з аптечних ампул можна наносити на шкіру обличчя та шиї, і це забезпечить антиейдж-ефект.
Що каже доктор Кобець
Ефективність вітаміну С загальновідома і не підлягає сумніву. Однак треба розуміти важливий момент: вітамін С в ампулах призначений для внутрішньом’язового введення і при зовнішньому нанесенні на шкіру практично не проникає в її шари. Не дарма виробники косметики створюють спеціальні ліпосомальні форми цього вітаміну і вводять їх у креми та інші засоби, в яких він справді діє і проникає в шкіру.
Ви можете змастити обличчя вітаміном С, але особливого ефекту це не дасть. А от гірше може бути: вітамін С при неконтрольованому зовнішньому застосуванні часто викликає алергію.
Говорять, що це давній «рецепт» покращення і зміцнення волосся: олію наносять на шкіру голови, на посічені кінчики.
Що каже доктор Кобець
Рецинова олія – відомий народний засіб догляду за волоссям. Але надмірне і постійне нанесення цієї олії може змінити PH шкіри голови і викликати дерматологічні порушення. Тому я раджу робити «рецинові маски» не частіше одного-двох разів на тиждень. А ще краще – використовувати рецинову олію просто як кондиціонер.
Говорять, що такі препарати як «Ретин А», «Ретиноєва мазь», «Редицил» допомагають в лікуванні акне та висипань.
Що каже доктор Кобець
Локально ці препарати дійсно можна використовувати. Вони дещо відрізняються за складом. Наприклад, «Ретин А» жорсткіший за дією і призначений для боротьби з гіперкератозом – потовщенням шарів епідермісу. Для сухої шкіри краще використовувати засоби у формі мазі – «Ретиноєву мазь» і «Редицил».
Втім, треба пам’ятати, що препарати з ретинолом можуть викликати ретиноєвий дерматит – запалення. Тому застосовувати їх потрібно обережно і за призначенням косметолога.
Говорять, що цей аптечний препарат ефективно «припалює» прищі, зменшує висипання і лікує проблемні ділянки шкіри.
Що каже доктор Кобець
Саліцилова кислота – кералітичний засіб. При застосуванні в невеликій кількості ефективно діє на проблемну жирну шкіру і очищає її від чорних цяток.
Але! Для боротьби з висипаннями потрібна саліцилова кислота в розчині 2%, а краще – 3% і 4% саліциловий спирт. Причому ним варто лише протирати проблемні зони – локально, а не робити примочки чи «припалювати» все лице. Інаше можливий опік шкіри та її пересушення.
Говорять, що ацетилсаліцилову кислоту, розчинену у воді, можна наносити на шкіру голови – це зменшує лупу.
Що каже доктор Кобець
Є більш ефективний спосіб: невелику кількість аспірину розчинити у шампуні. Такий «коктейль» певною мірою здатний покращити стан шкіри, схильної до себорейного дерматиту або лупи.
Говорять, що цей препарат добре діє не лише проти опіків, подразнень шкіри, а й як живильний і заспокійливий крем.
Що каже доктор Кобець
Пантенол входить до багатьох косметичних і лікарських засобів – він добре зволожує і заживляє. Я також його рекомендую застосовувати, але у разі конкретних проблем зі шкірою (скажімо, опік, подразнення тощо) і на період загоєння.
При цьому ефективність пантенолу залежать від його форми. У вигляді пінки він підсушує, у вигляді емульсії підходить для жирної та комбінованої шкіри. І, навпаки, жирній та комбінованій шкірі пантенол не рекомендується у вигляді крему або мазі – це може провокувати висипання.
Серед аптечних засобів є дійсно хороші рятівні препарати, які допоможуть підтримати шкіру в належному стані або швидше її відновити, зазначає Тетяна Кобець.
Блефарогель 2
Цей препарат призначається для відновлення шкіри навколо очей після демодекозу, запалень повік, ячменю. Але він також добре знімає запалення і набряки повік, подразнення, зволожує шкіру, робить її більш пружною за рахунок великого вмісту гіалуронової кислоти та екстракту Aloe Vera.
Метилурацилова мазь
Дуже хороший засіб для екстреного порятунку пошкодженої, пересушеної шкіри рук чи ділянок обличчя. Мазь пришвидшує регенерацію кліткової тканини, має протизапальну дію. Якщо нею змастити на ніч руки, одягнути бавовняні рукавички, то на ранок затягнуться і тріщини, і почервоніння. Втім, це не крем для щоденного вжитку – метилурацилова мазь може застосовуватися максимум раз в тиждень як SOS-засіб або для підтримки шкіри, яка часто піддається пошкодженням.
Радевіт
Ще один хороший відновлюючий засіб для шкіри рук. До нього входять вітаміни А, Е, Д, які мають зволожуючий, живильний, заспокійливий ефект і допомагають позбутися сухості, заскорублості шкіри, пом’якшують і оздоровлюють її після різних подразнювачів: від морозу до миючих засобів.
«Ще раз наголошу, що аптечні засоби – це все ж лікарські засоби. Вони не призначені для щоденного використання. Їх можна використовувати, як ургентні – тобто для екстреної допомоги чи при гострій проблемі одноразово або періодично», – підкреслила Тетяна Кобець.
Взагалі, перш ніж скористатися якимось засобом з догляду, краще послухати не чергову інста-блогерку чи бьюті-експертку без медичної освіти та досвіду, а кваліфікованого лікаря. Наприклад, доктор Кобець на своєму youtube-каналі розповідає про всі питання догляду, які турбують жінок: як боротися з темними колами під очима, які косметичні помилки роблять жінки у 20-30-40 років, чому зявляються «щічки бульдога» і чому такий галас навколо комків Біша. Вмикайте, слухайте і правильно за собою доглядайте 🙂
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: