«Читати Київ»: екскурсія від українських письменників
Із зашифрованими листами, маловідомими історіями і унікальним маршрутом
Із зашифрованими листами, маловідомими історіями і унікальним маршрутом
Це не просто екскурсійний маршрут. «Читати Київ» – це окремий літературно-архітектурний проект з оригінальним втіленням. Він складається з двадцяти локацій – історичних пам’яток та мистецьких артефактів, біля яких встановлені символічні конверти з «листами» від письменників. В кожному такому листі «закодований» окремий твір, в якому йдеться про Київ.
Засновниці проєкту – Дарія Лисенко та Вікторія Назаренко, колеги та колежанки: обидві працюють в одному відділі Національного художнього музею України. Дарія за фахом мистецтвознавиця, поетеса, художниця, Вікторія – україністка, кандидатка філологічних наук, редакторка.
Вікторію ще з університету цікавили тексти, пов’язані з Києвом: «колекціонувала» у спеціальному зошиті улюблені цитати українських письменників. «Хотілося, аби рядки Павла Загребельного про Софію Київську чи Миколи Зерова про Лавру були загальновідомі», – розповіла Вікторія в інтерв’ю kyivmaps. Її дуже засмучувало, що нашим письменникам, пов’язаним із Києвом, у столиці майже нема пам’ятників, а от, скажімо, Анні Ахматовій, яка Київ не дуже шанувала, звели вже другий постамент.
Цією думкою Вікторія якось поділилася з Дарією, і дівчата почали уявляти, як можна відзначити, нагадати у межах міського простору Василя Стуса, Миколу Зерова, Гео Шкурупія.
У багатьох українських авторів були прекрасні рядки про Київ. Дівчатам хотілося, аби ці рядки знали всі
Дарія та Вікторія неодноразово поверталися до цієї ідеї, але розуміли, що для відновлення пам’яті, інтересу до літератури не потрібні бронзові монументи – потрібне щось сучасне, цікаве. «В мене промайнула думка: а якщо уявити, що всі ці поети, письменники просто лишили нам… листи. Кожен з них по конверту в міському просторі…», – так, згадує Дарія, і викристалізувалася ідея «Читати Київ»: листи із цитатами письменників, через які й відкриватиметься новий, артефактний, літературно-архітектурний Київ.
Ідею підтримали подруги дівчат з ГО “Соціальний Капітал” Наталія Склярська і Марія Стасенко, а згодом – і Український Культурний Фонд, який виділив окремий грант на втілення унікальної ініціативи.
І от з кінця вересня кияни та гості столиці мають можливість пройтися двадцятьма локаціями з історіями від українських письменників
Читайте також: Куди поїхати на вихідні: Полтава не Котляревського
Головна редакторка журналу «Українки» Віта Пасічник мала нагоду однією з перших протестувати новий екскурсійний маршрут і побувати на презентації проєкту, яку, до слова, відвідав один з його “героїв” поет Юрко Позаяк.
Загалом, екскурсія займає 2 години неквапливої ходи під розповіді гіда, які не знайдеш у підручниках чи в періодиці. Маршрут починається від Головпошамту, далі – вгору вулицею Михайлівською до Софійської площі, потім до Золотих Воріт – і так ще півтора десятки «точок», де розміщені «конверти». Це такі «постаментики», на них – цитати українських поетів і прозаїків, присвячені місту взагалі чи конкретній історичній пам’ятці, а також спеціальний QR-код. Наводиш на нього і переходиш на сайт проєкту, де можна прочитати повний текст, дізнатись більше про місцину, про автора та Київ у його творчості.
«Але найкраще це слухати вживу – від гіда», – радить головна редакторка журналу «Українки» Віта Пасічник
20 «конвертів» – це лише початок: Дарія та Вікторія вже продумують наступні локації і активно розвивають сайт проєкту і сторінки «Читати Київ» у соцмережах – у фейсбук та інстаграм @readingkyiv.
Ідея «Читати Київ» сподобалася й іншим містам України. Зокрема, поділилася Наталія Склярська, бажанням зробити й собі таку екскурсію вже загорілися Львів та Одеса. Це й не дивно: літературні прогулянки цікаві не лише дорослим, а й школярам і студентам – вивчати українську літературу в такій сучасній інтерактивній «наочній формі» значно цікавіше, аніж за академічними підручниками. Дарія та Вікторія придумали ще й онлайн-квест, який на сайті проекту «Читати Київ» може пройти кожен бажаючий, а незабаром буде опублікована повноцінна відеоекскурсія.
Журнал «Українки» все ж за офлайн-екскурсії: зараз вони проводяться з дотриманням всіх карантинних вимог – обмеженими групами, маски, дистанція, мікрофон у гіда для зручності і можливості всім добре чути його розповіді. Тому, паняночки, плануйте у наступні вихідні не сидіти вдома, не гуляти просто так, а «читаючи Київ». Всі деталі вже є на сайті проєкту.
“Українки” побували ще на одній унікальній екскурсії – в султанському гаремі у Стамбулі: бачили покої Сулеймана і Роксолани, вбиральню валіде, один із найбільших в світі діамантів – описали побачене тут.