Ейджизм на роботі: як протидіяти
Обов’язково читати всім жінкам 45+
Обов’язково читати всім жінкам 45+
Вік для жінки – лише цифри у паспорті, так вважаємо ми, але не роботодавці. Розказуємо, як з цим ейджизмом боротися. Про нього говорять давно і не лише в Україні, бо ні для кого не секрет, що шанси влаштуватися на нову роботу, коли вам за сорок, зменшуються в десятки разів. І це попри те, що за новим пенсійним законом роботодавці, якщо в них понад 8 працівників у штаті, зобов’язані брати на роботу тих, кому більше 45-ти років.
Але закон і життя – часто дві великі різниці. Це визнає і HR-експертка rabota.ua Тетяна Пашкіна і підказує читачкам журналу “Українки”, як і що всім «ягідкам» робити.
Тетяно, чи є в Україні проблема ейджизму під час прийняття на роботу?
Дійсно, така проблема існує вже не один рік і не скінчиться завтра. Оскільки фахівці служб персоналу молодшають з року в рік, відповідно, їм усе складніше знаходити спільну мову з фахівцями, вдвічі старшими за себе. Як казав один із претендентів, що коли на співбесіді тільки він і молодесенька рекрутер – пиши пропало, а от якщо присутній керівник підрозділу – є шанс на працевлаштування. Окрім віку рекрутерів є й інші фактори: молодий колектив і його керівник, корпоративна культура, яку потрібно перекроювати під універсальний вік тощо.
Які аргументи наводять роботодавці, коли віддають перевагу молодим кандидатам? Хіба досвід уже нікому не потрібен?
Якщо казати про упередження щодо зрілих фахівців, є думка, що їм треба більше платити, вони складніше навчаються новому, нездатні швидко перевчатися, намагаються нав’язувати свою думку. Тому роботодавець готовий працевлаштовувати їх у себе у крайньому разі, коли вже нема виходу. Хоча спеціалісти 45+ мають і переваги: вони лояльніші до роботодавців, не стрибають з компанії в компанію, стабільно працюють, уміють пристосовуватися і більш терплячі.
Що каже актуальний закон щодо ейджизму і чи виконується він?
У законах прописана норма про покарання за вікову дискримінацію, але це суто «благий намір», який практично не виконується. У багатьох вакансіях є обмеження за віком, іноді виправдане бізнес-процесом у компанії, наприклад багатогодинною роботою «на ногах». Але часто без пояснень і виправдань.
Як роботодавець може бути покараний, якщо відмовляє у працевлаштуванні через вік?
Покарання передбачено в законодавстві. Але таких недолугих роботодавців, які кажуть «ви застарі для нас» або засвідчують це письмово – небагато. Тому довести факт ейджизму важко. І ще менше фахівців, які, отримавши таку резолюцію, підуть з нею до суду. Бо навіть якщо вони той суд виграють і працевлаштуються до норовливого роботодавця, навряд чи це буде комфортна і продуктивна робота.
Чи жінкам і чоловікам однаково складно влаштуватися на роботу після 45 років?
Більше шансів на працевлаштування у чоловіків, бо є багато виробничих і керівних вакансій, де поблажливо ставляться до віку претендентів, але не завжди ту посаду може посісти жінка.
Читайте також: Чому жінки набирають зайву вагу після 40
А яка ситуація з ейджизмом у Європі чи США? Мені, наприклад, відомо, що в цих країнах навіть у резюме зазначати свій вік вважається некоректним. А для роботодавців вказувати обмеження за віком у вакансії або розпитувати про це кандидата на співбесіді є прямим порушенням закону і за це претендент на роботу може подати до суду.
Так, з ейджизмом в інших країнах ситуація більш благополучна – розвинені країни раніше почали старіти й змушені були запрошувати на роботу зрілих фахівців. Окрім того, це у нас є сприйняття того, що після 45 років людина – це руїна, нездатна до 100-відсоткової продуктивної праці. У європейських країнах тривалість життя довша, тому для них сприйняття людей 45-50 років більш позитивне.
Які альтернативи є для жінок після 45 років, якщо їх не беруть на роботу за спеціальністю?
Є можливість перекваліфікуватися – або у Центрі зайнятості, або вже у роботодавця. Але перелік професій не надто великий, не всі про це знають і ладні скористатися. Тому можливо просто знайти не дуже престижну роботу, але хоч якийсь приробіток, недалечко від дому наприклад, і за зручним графіком.
У яких професіях все ще затребувані літні жінки?
Є варіанти роботи, наприклад, хатньої робітниці або няні – на таку роботу є велика пропозиція від роботодавців та й зарплатня може бути досить прийнятною. Як варіанти заробітку – робота продавчинею, гардеробницею, адміністратором, у сфері послуг (перукар, манікюрниця), оператором контакт-центру, диспетчером тощо. На жаль, це не високооплачувана робота, але в будь-якому разі альтернатива безробіттю.
Читайте також: Розмовний етикет: як зробити зауваження
Що ви порадите як HR-фахівець жінкам за 45, які зараз шукають роботу?
Зараз на ринку праці є дефіцит висококласних працівників, і роботодавці змушені розглядати всіх кандидатів – від 16 до 60. Так, поки що поволі, але вони повертаються до зрілих фахівців. І якщо ви зможете довести, що ви «та, що треба», роботодавець не буде дивитися на дату народження – знаю багато фактів, які це засвідчують.
Тетяна Пашкіна також поділилася з журналом “Українки” інформацією про топ-5 найпопулярніших жіночих професій в Україні – вам теж буде цікаво, читайте тут.
Фото Тетяни Пашкіної, а також з відкритих джерел.